Dnes je Středa, 4. prosince 2024, svátek má Barbora
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6973
 
Webinfo


 

21.05.2004, 07:39 - rubrika " Služby > Organizace "
Resocializační program v Městském azylovém domě pro ženy a matky s dětmi

Městský azylový dům pro ženy a matky s dětmi "Paprsek" v Pardubicích, provozovaný občanským sdružením SKP - CENTRUM plní funkci reintegračního zařízení. Slouží tak nejen k ubytování lidí bez přístřeší, ale nabízí jim i potřebnou pomoc. Důvodů, které přivedou ženy či matky s dětmi do azylového domu je několik. Nejsou zde jen ženy z "okraje společnosti", ale také ženy, které se staly obětí domácího násilí a některé řeší jen svou nepříznivou bytovou situaci. Zhruba třetinu klientek tvoří romská populace. Většina žen zpravidla pochází z okolí Pardubic, ale jsou zde i azylantky z jiných krajů.

Předpokladem pro přijetí do azylového domu je spolupráce klientky, zjišťuje se její sociální potřebnost, rodinné zázemí, pracovní podmínky, možnosti spolupráce a potřeba resocializace. Nejedná se o resocializaci v takovém smyslu jako u lidí propuštěných z výkonu trestu, ale jde o zaměření především na oblasti, ve kterých mají klientky nedostatky. Vzhledem k tomu, že každá klientka má jiný problém a důvod s kterým přišla do Azylového domu a každá je zcela jiná, pochopitelně vyžaduje i jiný přístup ze strany sociálně výchovných pracovníků. Z tohoto důvodu je s každou klientkou resocializační program sestaven individuálně.

Sociálně výchovné pracovnice se snaží, aby sama klientka zformulovala cíle resocializačního programu, tak aby si sama uvědomila své nedostatky. Konkrétní cíle jsou např. aktivní hledání bydlení, shánění vhodného zaměstnání, zlepšení péče a výchovy dětí, upevnění žádoucích hygienických návyků apod.

Jak tedy probíhá resocializace v našem azylovém domě? Začíná již při příjmu klientky. Pracujeme citlivě, diskrétně a snažíme se získat potřebné informace. Klientka je seznámena s domovním řádem, ve kterém jsou zakotvena minimální pravidla, které je klientka povinna dodržovat. Je seznámena s úhradami za služby, vyplní se osobní dotazník a uzavře se Smlouvu o ubytování. Poté se snažíme zjistit kladné a záporné charakteristiky klientky, abychom věděli na čem budeme stavět. Sestavíme individuální resocializační program tj. stanovíme konkrétní cíle a úkoly, kterých je potřeba dosáhnout a stanovíme prostředky k dosažení cíle tj.konkrétní činnosti směřující ke splnění cíle. Pak už jen důsledně dbáme na dodržování individuálního resocializačního plánu a motivujeme klientku. Důležitá je podpora klientky v činnosti a posilování sebevědomí. Sociálně výchovné pracovnice by měly vzbudit důvěru a stát se poradcem při řešení jakéhokoliv problému klientky. Činnosti by měly vyvolávat zvědavost a zájem, měly by být rozčleněné na dílčí kroky, aby byly vidět i malé výsledky. Nesmíme na klientku "tlačit", aby se nám "nezasekla", ale je lepší nespěchat a dát jí dostatek času a vést jí ke změně pozvolna. A hlavně stále chválit, chválit a chválit. Plnění resocializačního programu se pravidelně vyhodnocuje.

Obecným cílem resocializačního programu je pomoci najít klientce místo ve společnosti. Sociální pracovnice pracující v azylovém domě, která sestavuje s klientkou resocializační program má nejen patřičné sociální vzdělání, ale i určité minimální znalosti z psychologie, tak aby dokázala vést klientku ke změně. Změna vhodných návyků je potřeba, aby klientka byla schopna samostatného života, a to i po opuštění azylového domu. Sociální pracovnice si musí být vědoma, že každá změna má několik fází, které jsou zákonité a trvají různě dlouhou dobu.

Rychlost a charakter průběhu resocializace závisí na:
  • aktuální sociální situaci klientky
  • na schopnosti adaptace na nové prostředí v azylovém domě
  • na ochotě klientky změnit se

  • na míře klientky:

    • podřizovat se novým sociálním normám
    • přijímat nové vzory chování
    • akceptovat nové autority

  • na míře odlišnosti nového sociálního prostředí od prostředí původního
  • na otevřenosti a ochotě pracovníků azylového domu pomoci klientce
V našem azylovém domě se věnuje zvláštní pozornost také dětem. Snažíme se včas podchytit nedostatky ve výchově dětí, zjišťujeme jejich zájmy a dovednosti a dále je rozvíjíme, vedeme je ke smysluplnému trávení volného času, což působí jako prevence sociálně patologických jevů ve společnosti. Posilujeme sociální dovednosti dětí.

Velký podíl na volnočasových aktivitách mají dobrovolníci, kteří pomáhají dětem při doučování, provozují kroužky - výtvarný, dramatický a taneční, nabízí výuku angličtiny, sportovní aktivity jako fotbal, stolní tenis apod.

V neposlední řadě jsou velkým přínosem pro všechny obyvatelky i zaměstnance Azylového domu finanční a věcné dary, které ulehčují práci v neziskové organizaci.

Autor: Bc. Pavlína Farská
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie