Dnes je Čtvrtek, 2. května 2024, svátek má Zikmund
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5802
 
Webinfo


 

15.02.2005, 07:16 - rubrika " Zdraví "
Rodiče u dětí jsou součást léčby

Pokud doprovod malého pacienta musí platit, přijde pobyt i na několik stokorun denně.

Střední Morava - Odtrhnout nemocné dítě od rodiny je velkou psychickou zátěží pro malého pacienta i jeho blízké. Zajistit proto někomu z rodiny možnost zůstat je ve většině nemocnic v kraji běžné. Podle vedení nemocnic je ovšem tato služba ztrátová.

Zákon vymezuje podmínky, za kterých pobyt rodiče platí zdravotní pojišťovna. Činí tak u rodičů dětí do šesti let. Existují ještě další případy, kdy je to možné. Například pokud je starší dítě mentálně handicapované nebo vážně nemocné. Ostatní rodiče si svůj "doprovodný" pobyt v nemocnici platí. Většinou se sumy pohybují mezi 200 až 350 korunami na den. Vyšší sazby jsou u nadstandardních pokojů. Na nich už mají běžně k dispozici televizi, telefon, sociální zařízení či ledničku.

"Malá musela tři dny zůstat v nemocnici. Protože ještě nemá ani dva roky, chtěla jsem s ní zůstat. Myslím, že to uvítal i personál. Malá nebrečela, byla klidnější, spokojenější, pomohla jsem ji nakrmit, zabavit. I pro mne to bylo psychicky lepší, než sedět doma a čekat," vypráví maminka malé Anežky, třicetiletá Marcela z Olomouce.

Chceme, aby rodiče zůstali

Právě dětská klinika olomoucké fakultní nemocnice byla po roce 1989 jedním z prvních tuzemských pracovišť, které nabídlo rodičům možnost pobývat s dítětem.

Klinika podle informací tiskové mluvčí nemocnice Pavly Bergmannové poskytuje rodičům k těmto účelům 25 lůžek. Když jsou všechna plná, dostávají přednost zájemci ze vzdálenějších míst regionu. V rámci návštěv může rodič zůstat do pozdních nočních hodin. Speciální režim ovšem vyžadují zvláštní situace, jako chřipkové epidemie.

"Naší prioritou je, aby rodiče s malými pacienty v nemocnici zůstávali," uvedl přednosta olomoucké dětské kliniky Vladimír Mihál.

Na jedné straně vidí výhodu "spoluhospitalizace" rodičů v psychologickém vlivu na dítě, který vede k lepšímu snášení nemoci a léčení. "Mohou se také dozvědět mnohé věci o nemoci a podpořit třeba domácí péči u dlouhodobě nemocných pacientů," popsal Mihál.

Určitým handicapem je podle něj fakt, že ze zákona nemají rodiče dětí starších šesti let nárok využívat danou službu zdarma. "V souvislosti s hospitalizací těžce nemocných nám to připadá neetické," upozornil Mihál. V takovém případě musí rodiče žádat o schválení bezplatného pobytu u revizního lékaře.

Pokud rodiče za spolupobyt musí platit, přijde je den na 179 korun. V roce 1995 využilo tuto službu 1600 osob. Loni už jich bylo 2122.

Zájem o pobyt je velký

"Zájem je velký. Jen výjimečně tu máme menší dítě bez rodinného příslušníka," potvrdila náměstkyně pro léčebnou péči prostějovské nemocnice Hana Řehulková.

Rodič v tomto zařízení vždy získá postel na pokoji, kde leží jeho dítě. Výjimku tvoří vážné stavy. "Něco takového třeba neumožňuje provoz na jednotce intenzivní péče. Takové případy řešíme individuálně," řekla Řehulková. Podle ní donedávna zůstávali v nemocnicích nejčastěji maminky, občas babičky. V poslední době se zvyšuje počet příchozích otců. V prostějovské nemocnici rodič platí 322 korun. Může si pronajmout televizi i jinou než nemocniční postel.

Standard a nadstandard

V hranické nemocnici přijde denní pobyt s jídlem rodiče dítěte staršího šesti let na 340 korun. Bez stravy uhradí o 130 korun méně. "Nerozlišujeme mezi standardním a nadstandardním pokojem. Všechny jsou dobře vybavené, s vlastním sociálním zařízením, možností připojení televizoru a podobně," řekl náměstek pro léčebnou péči hranické nemocnice Aleš Kuča. I v tomto zařízení je přítomnost rodičů běžná. Stejně jako jinde je problematické umístění rodičů, jejichž potomek musí zůstat na jednotce intenzivní péče. Hraničtí mají k dispozici na tomto oddělení třicet lůžek.

Nemocnice doplácejí

Ve Šternberku rodiče zaplatí za den 300 korun. Mají šanci využít i nadstandardního pokoje s vlastním sociálním zařízením, televizí i telefonem. Za ty se připlácí dalších tři sta korun. "V současné chvíli je u nás rekonstrukce. Měla by vzniknout nová místa pro doprovod. Počítá se rovněž se dvěma až třemi dalšími nadstandardními pokoji. O ty je totiž největší zájem. Rodiče chtějí mít soukromí a určitý komfort," řekla přednostka šternberského dětského oddělení Bohumila Kropáčová.

Úžasné, mít u sebe blízkého

Sedmadvacet procent dětí má dospělý doprovod i na dětském oddělení jesenické nemocnice. "Pro malé pacienty je úžasné mít blízko někoho z rodiny, jsou v psychické pohodě. Zkrátí se tím i doba léčby. Průměrný pobyt dětí na našem oddělení je 3,2 dne," podotkla primářka dětského oddělení Eva Ilíková.

Rodič za pobyt na jednom ze dvou nadstandardních pokojů zaplatí i se stravou za den 210 korun. Na pokoji pro dvě děti a jejich rodiče je to 105 korun na dospělou osobu a den. Žádné peníze neplatí třeba kojící matky či rodiče vážně nemocných nebo mentálně postižených.

"Naše oddělení má 18 lůžek, čtyři jsou pro doprovod. Někdy je obsazené jedno. Jindy všechna ani nestačí. Návštěvní hodiny jsme zrušili," dodal Ilíková. Podle ní ovšem nelze říct, že by pobyt rodiče znamenal méně práce pro personál. Někdy jsou maminky ještě nezkušené v péči o potomka. Jindy jsou na tom samy psychicky špatně, takže sestřičky i jim musí věnovat pozornost.

Pokoje jsou jako buňky

"Pokud nenastane opravdu mimořádná situace, rodičům umožňujeme zůstat zde. Jen loni jsme jich tu měli 671. Z toho pětadevadesát procent tvoří ti, kteří doprovází pacienty do šesti let věku," řekla primářka dětského oddělení přerovské nemocnice Eva Šenkýřová. Mají k dispozici osm míst i jeden nadstandardní pokoj. Za pobyt hradí 200 korun. Se stravováním je částka o 112 korun vyšší. Pokud má někdo zájem o nadstandard, uhradí 350 korun. "Pokoje jsou udělány jako buňky se společným sociálním zařízením vždy pro dvě matky a dvě děti," popsala Šenkýřová. Na pokoji s nadstandardem je rodič s potomkem sám.

Nabídku chtějí zlepšit

Nejmenší "nabídku" zatím mají v Šumperku. Nemocnice má k dispozici jen dva pokoje. "Samozřejmě v budoucnu uvažujeme o rozšíření," řekl ředitel nemocnice Radan Volnohradský. I to je důvod, proč přednost dostávají ti, kteří mají na pobyt největší nárok. V řadě případů u dítěte do šesti let možnost pobytu navrhuje lékař. "Tato služba je pro nemocnice ekonomicky nevýhodná, ale dnes už chtějí být maminky s dítětem téměř za každou cenu. Když to přeženu, klidně by celou dobu seděly na židli. Proto se snažíme vyjít jim vstříc," dodal Volnohradský.

Ceny za pobyt s dítětem v nemocnici:

* Fakultní nemocnice Olomouc 179 korun

* Nemocnice Hranice 340 korun - se stravou 210 korun - bez stravy

* Nemocnice Přerov 200 korun 312 korun - se stravováním 350 korun - nadstandard

* Nemocnice Šumperk 250 korun - bez stravy

* Nemocnice Prostějov 322 korun - se stravou

* Nemocnice Jeseník 105 korun 210 korun - nadstandard

* Nemocnice Šternberk 300 korun nadstandard - dalších 300 korun

Sumy placené rodičem, kterému pojišťovna nehradí pobyt s nemocným dítětem, se v přepočtu na den v jednotlivých zařízeních z řady důvodů liší. Rozdíl je i v nabídce služeb. Částka je uváděná orientačně pro jednu osobu doprovodu na jeden den.

Autor: JITKA MOŤKOVÁ
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie