Dnes je Pátek, 17. května 2024, svátek má Aneta
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5896
 
Webinfo


 

07.09.2004, 07:25 - rubrika " Zdraví "
Rodiče bojují s postižením dětí

Ani ne kilogram váhy má ročně zhruba dvacet dětí, které se po narození ocitají na jednotce intenzivní péče pro novorozence Fakultní nemocnice v Olomouci. Dětí s porodní váhou pod tisíc pět set gramů se pak v Olomouckém kraji ročně narodí průměrně třicet až padesát. Některé z nich, především s nízkou porodní váhou, si do života přes veškerou péči nesou mentální nebo fyzické postižení. Příčin vzniku handicapu samozřejmě existuje řada. "Snažíme se eliminovat problémy, které by další vývoj mohly komplikovat. Ale řadu věcí si prostě novorozenec bere na svět už z prenatálního období,"vysvětlil primář novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci Lumír Kantor. Z miminek, které neváží ani jeden kilogram, nepřežije patnáct až dvacet procent. Ze zbývajících mívá zhruba dvacet procent těžký handicap, dvacet procent lehčí. Šedesát procent ze zachráněných bývá v pořádku. "I když je sledujeme, po propuštění se plně dostávají do péče rodiny. Další vývoj hodně závisí na tom, jak budou rodiče s dítětem sami dál pracovat," uvedl Kantor.

Rodiče postižených dětí se musí se situací vyrovnat

Nejhorší okamžiky čekají rodiče zdravotně postiženého dítěte většinou hned na začátku. Málokdo je na podobnou situaci připraven, a tak jsou lidé zpočátku bezradní. V nečekané situaci jim mohou pomoci odborní lékaři i pracovníci nejrůznějších, na danou oblast zaměřených rehabilitačních a specializovaných center. Odborníci se shodují, že nejtěžší bývá vyrovnat se s nečekanou skutečností, se zkoumavými pohledy okolí, někdy i sebeobviňováním a vybudovat si novou představu budoucnosti.

Nejlépe je začít u napohled malých cílů

Mnohdy rodiče nakonec obětují velkou část svých původních představ. Někdy rezignují na vlastní kariéru i na vysoké ambice "čím mé dítě bude". Většinou začínají od pro ostatní napohled malých cílů. "Někteří rodiče k nám přicházejí a jsou na tom psychicky opravdu špatně. Pomáháme jim překlenout první krizi. Proto pracujeme nejen s jejich zrakově a často i kombinovaně postiženými dětmi, ale zaměřujeme se také na celou rodinu. Stanovujeme jim různé dílčí cíle, aby se měli čeho chytit. A na první pohled beznadějná situace se stává snesitelnější,"vysvětlila Dagmar Krutilová, vedoucí olomouckého Střediska rané péče, které pomáhá zrakově postiženým dětem. Důležité, aby rodiče přišli hned v počátcích. V podobných případech platí, že čím dříve začnou odborníci s dítětem pracovat, tím lepší jsou vyhlídky na dobré výsledky. "Raný věk je v mnoha ohledech pro práci s dítětem a rozvíjení všech jeho schopností nezastupitelný,"dokončila Krutilová. Olomoucké středisko, které spolupracuje ročně zhruba s pěti desítkami rodin, má úspěch rovněž s týdenními společnými pobyty. "Máme odtud hned několik přátel. A pro mě bývá ten společný týden obrovskou vzpruhou. Když jsem tam byla poprvé, zjistila jsem, že jsou na tom jiné rodiny podobně. Pomáháme si, radíme,"říká maminka handicapovaných dvojčat Ludmila Šlosarová.

Rodiny čelí také finančním problémům

Pro mnohé rodiny ovšem není zátěží jen boj s psychickými problémy, větším fyzickým vypětím při péči o postižené dítě, ale také s finanční situací. Pokud rodiče chtějí o svého potomka pečovat sami, znamená to v drtivé většině případů, že máma nebo táta zůstanou doma. Jestliže druhý z páru nemá příliš výdělečné zaměstnání, může podobné rozhodnutí citelně snížit jejich životní úroveň. V současné době poskytuje stát příspěvek pro péči o osobu blízkou. Ten podle informací vedoucího odboru sociálních věcí olomouckého krajského úřadu Zbyňka Vočky činí 3712 korun. "Bohužel jde o jedinou sociální dávku, která se v podobných případech vyplácí. Rodině může vypomoci i obec, ale jedná se pouze o její rozhodnutí. Není to její povinnost,"vysvětlil Vočka. Kromě pravidelného měsíčního příspěvku pak mohou mít rodiny ještě nárok na několik dalších "finančních injekcí". Patří mezi ně kupříkladu příspěvek na úpravu bytu, na provoz motorového vozidla, na zvláštní pomůcky či pořízení nebo opravu automobilu.

"Důležité, aby rodiče přišli hned v počátcích. Čím dříve začnou odborníci s dítětem pracovat, tím lepší jsou vyhlídky na dobré výsledky. Raný věk je v mnoha ohledech pro práci s dítětem a rozvíjení všech jeho schopností nezastupitelný." (Dagmar Krutilová, vedoucí Střediska rané péče v Olomouci)

Autor: JITKA MOŤKOVÁ
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie