Dnes je Pátek, 17. května 2024, svátek má Aneta
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5896
 
Webinfo


 

27.07.2004, 07:26 - rubrika " Zdraví "
Biologická léčba naděje pro děti s vážným revmatickým onemocněním

Prvním projevem onemocnění revmatoidní artritidy bývají obvykle bolestivé otoky kloubů prstů na rukou. Obtíže jsou silnější po ránu, kdy na postiženém místě přetrvává i několikahodinová typická kloubní ztuhlost. Bolesti jsou vnímány zpočátku jen při pohybu, později se projevují i v klidu a často narušují i kvalitu spánku.

Choroba se postupně rozšiřuje na větší klouby, objevují se otoky kolen, loktů a bolestivé omezení pohyblivosti ramen. Důležité je, že se nemocní cítí celkově špatně, stěžují si na únavnost, nechutenství, horečky, zvýšenou potivost, nechuť k práci a k životu vůbec. U části pacientů dochází k tomu, co dělá revmatoidní artritidu (RA) mimořádně závažným onemocněním, vznikají deformace kloubů s narušením okolní chrupavčité a vazivové tkáně. Výsledkem je těžké narušení hybnosti, nemocní se postupně stávají invalidy. Klinické projevy jsou velmi pestré, od relativně neškodných forem, které nemocným způsobují pouze minimální potíže, až po rychle postupující onemocnění s rozsáhlým destruktivním poškozením mnoha kloubů a dokonce s mimokloubními projevy, včetně postižení vnitřních orgánů.

Vznik onemocnění
Významnou úlohu hrají dědičné faktory. Skutečným základem onemocnění je pak nesprávná reakce imunitního systému proti našim vlastním tkáním a buňkám. V důsledku významného pokroku při studiu příčin vzniku revmatoidní artritidy byly před několika lety objasněny některé prozánětlivé procesy, které jsou pro vznik choroby klíčové. Je známo, že zásadní roli při spuštění onemocnění hraje nerovnováha mezi některými prozánětlivými a protizánětlivými cytokiny a mediátory, malými molekulami, které plní především regulační úkoly.

Klíčový cytokin TNFalfa
Pro vznik kloubních zánětů je klíčovým cytokinem molekula TNFalfa. Ve zvýšené koncentraci se podle zdravotníků nachází TNFalfa právě v membránách a tekutinách kloubů postižených revmatoidní artritidou. Kromě prozánětlivých účinků plní TNFalfa ještě fyziologické, pro tělo normální funkce, při řízení odpovědi imunitního systému a přispívá také k potlačení některých autoimunitních procesů a zhoubných nádorových onemocnění. Díky novým poznatkům se léčebné postupy mohou soustředit na cílené zásahy proti buňkám imunitního systému a proti některým cytokinům, především TNFalfa, informoval specialista.

V léčbě vyzkoušena řada léčiv
Od dnes už klasických, ale u tohoto onemocnění nepříliš účinných přípravků s protizánětlivým působením, jako je například aspirin, ibuprofen a pod. až po léky, které mají dlouhodobý, převážně nespecifický účinek při řízení imunitního systému. Před několika lety pronikla do rutinní klinické praxe biologická léčba, tedy cílená terapie léky ovlivňujícími biologickou odpověď organismu. Nová léčiva byla vyrobena na základě znalostí o zásadním podílu TNFalfa na vzniku onemocnění, s cílem zablokovat účinek tohoto cytokinu.

Biologické léky
Tyto léky jsou na světovém trhu relativně krátkou dobu, a ačkoliv už bylo zveřejněno poměrně velké množství klinických studií, tak se zatím stále nezná klinický dopad všech léčebných kombinací a jejich případné nežádoucí účinky. Ví se, že tyto přípravky dlouhodobě ovlivňují imunitní systém, a jejich podávání je proto zakázáno u chronických onemocnění, cukrovky a tuberkulózy.

Novátorská léčba v r evmatologii
Biologická léčba se významně podílí na současné revoluci v revmatologii, protože ovlivňuje vlastní škodlivý zánět přímo na molekulární úrovni, na úrovni buněk. Nové biologické léky dokážou chorobu zastavit a částečně nebo úplně zbavují pacienty bolestí. Dříve stagnující obor se stal v průběhu posledních pěti let značně perspektivním a začal se mohutně rozvíjet. Největším negativem biologické léčby však stále zůstává její vysoká cena, která spolu s nutností jejího doživotního trvání výrazně zatěžuje zdravotnický systém. Všechny vyspělé státy vážně zvažují konečnou cenu přípravků a hledají možnosti, jak jejich předepisování regulovat. Ani Česká republika není v tomto případě výjimkou.

Biologická léčba je drahá
Náklady na jednoroční terapii dospělého pacienta, která je plně hrazena systémem veřejného zdravotního pojištění, se pohybují kolem pěti set tisíc korun. Na tuto částku není možné pohlížet jako na jednorázový výdaj, protože tento typ léčby je nutné aplikovat doživotně.

Předpoklad - náklady se vrátí
Existují však předpoklady, že se vynaložené náklady nakonec vrátí. Zatím nejsou k dispozici farmakoekonomické studie, sledující účelnost vynaložených prostředků na léky, které by spočítaly ohromné sociální a nepřímé náklady, které provázejí léčbu pacientů, kteří už se nevrátí do práce. Kolik vlastně stojí jejich rehabilitace, léčba přidružených komplikací, sociální náklady, investice do bezbariérových bydlení apod. Nejsou ani srovnatelná data z jiných vyspělých zemí. Ceny léčiv a systémy jejich úhrad se mohou zásadně lišit, a to i v zemích Evropské unie. Každý stát má také mnoho výjimek, které umožňují různé řešení tohoto problému. Revmatologie sice využívá biologickou léčbu už pět let, ale pro oblast reálného zhodnocení nákladů a výnosů je to podle odborníků ještě krátká doba.

Regulace biologické léčby
Česká revmatologická společnost vypracovala kritéria pro léčbu revmatoidní artritidy. V současnosti se aktualizují, jsou hotova i kritéria pro Bechtěrevovu nemoc, podle kterých může být biologická léčba předepisována. Není určena všem pacientům, může být podávána jen u vysoce aktivní formy nemoci, kdy v minulosti selhaly minimálně dva přípravky ze skupiny DMARD, tj. skupina léků, která sice nepůsobí ihned, ale léčebný účinek preparátů u revmatoidní artritidy je na rozdíl od protizánětlivých léků trvalejší.

Juvenilní idiopatická artritida
je podle MUDr. Josefa Hozy, přednosty kliniky dětského a dorostového lékařství pražské Všeobecné fakultní nemocnice, závažným dětským revmatologickým onemocněním. "Je to zánětlivá neinfekční autoimunitní choroba, která se mírně podobá revmatoidní artritidě dospělých. Patří v současné době mezi nejčastější chronické choroby začínající v dětském věku. Její klinické projevy jsou ale mnohem pestřejší, existuje v mnoha formách. Nejčastěji má charakter polyartikulární, tj. postihující pět a více kloubů," sdělil Josef Hoza.

ENBREL, registrovaný přípravek
"Ve většině vyspělých zemí, a ČR není výjimkou, je k léčbě juvenilní idiopatické artritidy povolen a registrován přípravek tanercept ENBREL. K dispozici jej máme od léta 2003. Pojišťovna vyslovila souhlas s tím, že v roce 2003 bylo možno zahájit léčbu prvních dvaceti dětí, které splnily určitá kritéria. Musejí být starší čtyř let, selhání předchozí léčby, které musí být v jejich případě deklarováno přesným hodnocením účinku použitých léků, pomocí speciálního dotazníku. K provádění terapie byla určena dvě centra, naše na Karlově a ve FN Motol. Nový lék dnes dostává přes 30 dětí," řekl Hoza, který odhaduje, že dětských adeptů pro tuto formu biologické terapie je v ČR asi sedmdesát. Podle něj mají děti s novým lékem naději, že se ještě více zlepší jejich prognóza, budou mít větší šanci na kvalitnější život a v dospělosti se lépe uplatní a nebudou ohroženy nežádoucími účinky některých rutinně podávaných léků. Údaje ze zahraničí podle Hozy potvrzují prospěšnost biologické terapie. Cena jednoroční léčby Enbrelem stojí zhruba 445 tisíc korun.

Simonka nemohla vstát...
V osmi letech byla Simona Bílková zdravé a veselé dítě. Po jedné prázdninové vyjížďce na kole se jí ale na kyčlích udělaly boule. Začala být unavená, trvalo jí než se vůbec rozhýbala a bolesti kyčlí byly častější. Na podzim si lékaři všimli, že Simonce otékají i drobné klouby na rukou, a to vedlo k určení diagnózy, juvenilní idiopatická artritida (JIA). Jde o chronické onemocnění kloubů, při kterém zánět může kloub úplně poškodit a děti se stanou invalidními. "Při nemoci obranný systém těla nesprávně bojuje proti vlastním tkáním a buňkám," vysvětlila MUDr. Dana Němcová z kliniky dětského a dorostového lékařství 1. LF UK Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která Simonu ošetřuje. "Začátek nemoci byl v podstatě šok. Když chtěl manžel ráno odvézt Simonku do školy, nemohla vstát. Lékaři nasadili metotrexát, který zpomaluje postup nemoci. Dcerka užívala lék v tabletách, později v injekcích, ale její tělo dobře nereagovalo. Měla špatné jaterní testy, zhubla, klouby na rukou i nohou byly ztuhlé a únavou prospala celé dopoledne. Šestou a sedmou třídu zvládla s pomocí dědečka, který se s ní učil. Do školy chodila jednou za měsíc na zkoušky. Od loňského prosince dostává Simonka nový biologický lék a celá rodina i lékaři drží palce, aby výsledky léčby byly stále tak slibné. S lékem totiž úplně vymizela ranní ztuhlost kloubů, Simonka přibrala, není už tak pobledlá a není tak unavená," uvedla maminka Simony Jitka Bílková. Dodala, že Simonka bude po prázdninách chodit do osmé třídy a že by tam ráda chodila každý den. Ošetřující lékařka Dana Němcová uvedla, že u některých pacientů s JIA může nemoc s příchodem dospělosti úplně vymizet, klouby však mají tendenci k osteoporóze nebo artróze. "Nadějí pro dětské pacienty, u kterých nevedou dosavadní léčebné postupy ke zlepšení a kteří splňují další přísná kritéria České revmatologické a pediatrické společnosti, je biologický lék Enbrel. V ČR je to dosud jediný schválený přípravek biologické léčby pro JIA," informovala novináře Němcová.

Autor: Dagmar JAGOŠOVÁ
Zdroj: Haló noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 24.05.2005, 15:57 - Soňa T. :
Mám stejně nemocného syna,ale taky šťěstí,že jsme nepodcenili jeho bolesti a včas po dohodě s dětskou lékařkou zašli do revmatologické poradny.Nyní pícháme methotrexát a dá se říct,že větší problémy prozatím nemáme.Máme štěstí na výborný ošetřující tým lékařů,kteří o nás bezvadně pečují v Pardubické nemocnici.
* 22.01.2006, 17:39 - Čtenář :
Beru Enbrel teprve 2 tydny, ale uz po 1 dnu jsem citila zlepseni pohyblivosti prstu na ruce.S Enbrelem se citim jako zdravy clovek, a tesim se, ze mi uz nebude byvat spatne tak jako po MTX!Jedine, co me trochu zneklidnuje, jsou jeste neprobadane vedlejsi ucinky Enbrelu.I kdyz pravda je, ze clovek v mem pripade stejne nema na vybranou. Takze si uzivam aspon dnu, kdy je mi dobre, a dokazu si toho vazit.Vsem preju hezky den a hlavne hodne hodne zdravi...Jana
* 22.04.2008, 15:18 - Andrea D. :
Nevíte tak je to s biologickou léčbou teď po čase? Dcera Andrea má bolesti kloubů od dvanácti let, potíže se srdíčkem a také astma. Dnes je jí 15 a bolesti kloubů jsou nejzávažnějším problémem, který jí trápí. Pobyty v nemocnici a lázních jí pomáhají, pohužel po návratu se nemoc rychle vrátí k normálu a postupn se zhoršuje.
* 26.04.2008, 12:43 - Vaše jméno - nepovin :
Určitě to hodně pokročilo, centra biologické léčby jsou v každém větším městě. Revmatolog bude určitě vědět. Jenom teda nevím, jestli to předepisují dětem. Je jasný, že děti mívají stejný bolesti jako dospělí
* 27.04.2008, 07:30 - Richard :
Sestřin syn si léčil pomocí Remicade Crohnovu nemoc. Je pravda že se jeho doktorka hodně cukala ale nakone to tak rozhodli v nemocnici, asi se jim ho nakonec zželelo. Teď má za sebou třetí dávku a konečně trochu přibral a taky má normální barvu. Je smutné když jsou takhle vážně nemocné děti.
* 27.04.2008, 20:14 - Petra :
Ano, to máš Richarde zcela pravdu. Tady zemřela holčička v sousedství na rakovinu. Všichni jsme byli moc smutní. Jediný, kdo celou nemoc nesl statečně byla ona sama.
* 28.04.2008, 16:34 - Richard :
Ono to s klukem bylo taky už celkem nahnuty, sestra se zhroutila. Mám pocit že ho vytáhli hrobníkovy z lopaty. Ještě štěstí že jsou v dnešní době takový možnosti.
* 14.05.2008, 12:38 - Vaše jméno - nepovin :
Ta biologická je jenom pro děti? Já trpím dlouhé roky RA. Taky se chci vyléčit. Je jasný, že když je nemocný děcko, je to tragédie, ale i dospělému je lépe bez bolesti.
* 14.05.2008, 16:39 - pro Kláru :
Kláro to určitě ano. Biologická má u revmatiků obrovké výsledky. Viděla jsem tu změnu u souseda, mladý kluk, sportovec a najednou mu každý pohyb působil potíže. Před Vánocema jsem ho viděla po dvou letech zase běžet po schodech. Tak jsem se divila a on mi říkal právě o této možnosti léčení.
* 16.05.2008, 15:01 - berunka :
Bratr má Bechtěreva. Dá se něco dělat i s touto nemocí?
* 18.05.2008, 10:22 - Mara :
jo. je to hustý. nechápu proč to nevytáhli už dřiv. já dostavam remicade. pateř se nerozhybala, klouby jo ale zmizela Bolest.
* 31.05.2008, 08:07 - Eva :
Kdyby vás zajímaly detaily o tom léku tak jsem našla zprávu EPARu, mrkněte tam, je tam o Remicadu všechno rozebrané velice podrobně, kdy se podává, kontraindikace, dávkování....
* 13.03.2009, 13:54 - syslika :
ahojky, zdravím všechny, já mám revma i bechtěreva od 14 let, teď je mi 30 a zhruba půl roku si píchám Enbrel, a můžu vám s čistým svědomím říct, že jsem začla nový život bez bolesti, ve který jsem už ani nevěřila, že někdy může přijít. V mých očích je bio léčba doslova *Zázrak*. Po těch všem MTX, Slazopyrinech a bezpočtu analgetik je mi konečně zase dobře. Děkuji vědcům a lékařům, že mi to umožnili a přeji všem koho trápí tato zlá nemoc, ať mají takové štěstí v neštěští jako já. pa a pěkný den
* 25.07.2010, 16:31 - Čtenář :
Renata: Moje dcerka brala ENBREL tři roky a byla po celou tuto dobu na tom zdravotně mnohem lépe než na MTX. Nyní jí lékařka ENBREL VYSADILA a léčbu změnila na TAUREDON a obdenní užívání AZAPRINE. Máte prosím již někdo zkušenosti s přechodem na tuto léčbu?
* 03.03.2011, 11:56 - Čtenář :
Anička 23: Nemon JIA mám již 20 let, také do mě cpali ruzné léky zkoušeli Remicade, Medrol v kapačkách... MTX jsem si vysadila sama nebylo mi po něm dobře a tak jsem dostala jinou formu a to Arava tu již také neužívám prstě si myslím že je to hodně špatný lěk co zatěžuje játra apod.. Tato forma lečbi je na dlouho a přijde mi že moc nazabírá. Teď užívám Medrol, Eqoral a Enbrel užívám 6 let tedy od 16 let. jsem spokojena. Enbrel si píchám 2krat týdně. Myslím si že tato lěčba je prozatím neúčinější pro tuto nemoc. I když se stále neví co udělá v budoucnu
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie