Dnes je Pátek, 3. května 2024, svátek má Alexej
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5820
 
Webinfo


 

10.10.2006, 09:24 - rubrika " Zaměstnávání "
Handicap v práci nemusí překážet

Získat práci je dlouhodobý sen mnoha handicapovaných. Při svých pokusech o úspěch na pracovním trhu narážejí na tolik překážek, že celá řada z nich své úsilí nakonec vzdá. Jejich šanci na úspěch by mohlo zvýšit lepší vzdělání nebo pomoc odborníků.

Předsudky a nedostatek informací. To jsou nejčastější překážky, na které handicapovaní narážejí při snaze získat pracovní uplatnění. Zákonodárci se jim snažili cestu k úspěchu na trhu práce usnadnit, a tak firmy s více než 25 zaměstnanci mají podle zákona povinnost zaměstnávat čtyři procenta lidí s handicapem. Většina z nich se však ze své povinnosti raději vykoupí v podobě vyšších odvodů daní.

"Domnívám se, že na trhu není dostatečný počet handicapovaných s potřebnou kvalifikací. Je to spojeno i s tím, že české školství zatím vychází handicapovaným studentům vstříc jen omezeně," říká Daniela Kozlíková z personální agentury Synergie Recruitment. Chybějí jim odborné znalosti, neovládají jazyky a často nemají dostatečné pracovní zkušenosti.

Zaměstnavatelů pomalu přibývá

Přes negativní zkušenosti řady handicapovaných se jejich možnosti na trhu práce postupně lepší. Jednak se zvyšuje kvalita služeb, které pomáhají handicapovaným se vstupem na pracovní trh, jednak přece jen přibývá společností ochotných je zaměstnávat. Mezi ně patří i Siemens, vítěz letošního prvního ročníku soutěže Zaměstnavatel bez bariér. Ocenění získala firma především díky projektu chráněné dílny ve výrobním závodě v Mohelnici.

O handicapované zaměstnance stojí také brněnská pobočka IBM, zatím však naráží na malý počet dostatečně kvalifikovaných uchazečů. Řešení našla spolu s Nadací Charty 77, kde už od roku 1996 funguje projekt Počítače proti bariérám, který handicapovaným lidem ve čtrnácti učebnách po celé republice zprostředkovává počítačové kurzy různé úrovně. Na tento projekt nově naváže Univerzita 4G, která bude připravovat pracovníky přímo "na míru" konkrétním společnostem. "Pro technologické centrum v Brně rekvalifikujeme dvacet osob na pozice počítačových operátorů a pracovníků help linky," uvádí Rudolf Kubík, ředitel tohoto projektu.

Vhodné vzdělání zvyšuje šance

Od Univerzity 4G, která bude bezprostředně reagovat na požadavky zaměstnavatelů, si Rudolf Kubík slibuje větší úspěšnost než od kurzů počítačové gramotnosti, které organizuje v rámci projektu Počítače proti bariérám: "Zájem o ně je obrovský, ale pro mnoho handicapovaných je důležitější než šance najít práci seznámení s počítačem a sociální kontakt." Také proto podle něj z 1200 letošních účastníků těchto kurzů zatím uspělo jen 80 lidí.

Autor: RADKA HRDINOVÁ
Zdroj: Mladá fronta DNES
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie