Dnes je Sobota, 4. května 2024, svátek má Květoslav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5826
 
Webinfo


 

21.08.2006, 09:33 - rubrika " Zaměstnávání "
Lidé se mohou obracet na inspektoráty práce a úřady práce

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se v poslední době stále častěji setkává se stížnostmi lidí na nedodržování pracovněprávních podmínek ze strany jejich zaměstnavatelů. MPSV považuje za důležité upozornit, že zaměstnanci mají možnost obrátit se v takovém případě na Státní úřad inspekce práce se sídlem v Opavě (www.suip.cz) a jemu podřízené inspektoráty práce a také na úřady práce.

Dodržování pracovněprávních předpisů patří mezi základní povinnosti zaměstnavatelů, ne všichni se tím však řídí. Úřady práce i jednotlivé inspektoráty práce provádějí kontroly v této oblasti pravidelně, nejen na základě plánu kontrolní činnosti, ale také na základě podnětů občanů. V případě, že inspektoři či kontroloři prokážou zaměstnavateli porušení pracovněprávních předpisů, mohou mu uložit pokutu až do výše 2 milionů korun.

Pokud se člověk setká s porušováním pracovněprávních předpisů na pracovišti, měl by v první řadě žádat nápravu tohoto stavu u svého zaměstnavatele. Když nepochodí, může se obrátit na nejbližší inspektorát práce a podat podnět ke kontrole. Aby byla kontrola opravdu účinná, je potřeba, aby dotyčný předal inspektorům pádné důkazy. Mnohdy se lidé bojí vystoupit proti svému zaměstnavateli a není pak možné jakkoli prokázat, že daná firma skutečně určitý pracovněprávní předpis porušila.

Inspektoráty práce kontrolují dodržování právních předpisů v oblastech uzavírání, změn a ukončování pracovního poměru, pracovní doby, doby odpočinku, dovolené, překážek v práci, mzdy nebo platu, náhrady mzdy nebo platu, náhrady cestovních výdajů. Dále pak v oblasti bezpečnosti práce a právních předpisů o zaměstnávání zaměstnankyň, mladistvých zaměstnanců, zaměstnanců pečujících o děti a těch zaměstnanců, kteří především sami dlouhodobě pečují o převážně nebo úplně bezmocnou osobu. V kompetenci inspektorátů práce je také kontrola dodržování právních předpisů upravujících povolenou činnost dětí a dodržování zákazu dětské práce.

V době od 1. 7. 2005 do 31. 3. 2006 obdržely inspektoráty práce celkem 69 podnětů ke kontrole dodržování pracovněprávních předpisů u tzv. obchodních řetězců. U těchto zaměstnavatelů provedly celkem 94 kontrol a u třinácti z nich zjistily 466 pochybení. U deseti firem zahájily správní řízení a uložily pokuty v celkové výši 310 000 Kč.

Úřady práce kontrolují dodržování zákona o zaměstnanosti a zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Stručně řečeno, zabývají se nelegálním zaměstnáváním, diskriminací zájemců o zaměstnání z jakýchkoli důvodů, tzv. „švarcsystémem“, zprostředkováním zaměstnání a kontrolou dodržování dalších povinností zaměstnavatelů vyplývajících jim ze zákona o zaměstnanosti a zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.

Jednoduše řečeno – úřady práce se zabývají vztahy, které předcházejí pracovnímu poměru, a nelegálním zaměstnáváním a oblastní inspektoráty práce se zabývají porušováním povinností vyplývajících z pracovního poměru. Ani jeden z uvedených státních orgánů však není oprávněn řešit či vymáhat individuální nároky zaměstnance (např. vyhotovení pracovní smlouvy, peněžní plnění).

V konkrétním případě je proto vždy nezbytné rozlišovat případy, kdy zaměstnavatel jednal v rozporu s právními předpisy při procedurálních otázkách, což řeší výše uvedené kontrolní orgány, a kdy se jedná o pracovněprávní spor mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem o nároky vyplývající z pracovního vztahu. Tyto spory pak projednávají soudy a také o nich rozhodují.

Autor: Mgr. Kateřina Beránková, tisk.mluv. MPSV
Zdroj: Noviny MPSV
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie