Dnes je Sobota, 4. května 2024, svátek má Květoslav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5825
 
Webinfo


 

17.08.2006, 09:44 - rubrika " Zaměstnávání "
Podmínky výpovědi pro nadbytečnost

OTÁZKA:

Pobírám částečný invalidní důchod a k 1. červenci 2006 jsem dostal výpověď v tomto znění: "Na základě ustanovení §42 odst. l písm. b zákoníku práce (ZP) za podmínek uvedených v ustanovení §46 odst. 1, písm. c ZP, vám dáváme výpověď z důvodu, že jste se stal nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele o změně úkolů a organizačních změn při výkonu pracovní činnosti a zrušení pracovního místa, na které jste zařazen.

Zaměstnavatel nemá možnost vás dále zaměstnávat na jiném vhodném pracovním zařazení. Váš pracovní poměr končí uplynutím tříměsíční výpovědní doby. Podle §47 odst. 1 ZP vám zaměstnavatel vychází vstříc při získání nového zaměstnání a umožňuje vám toto hledat v průběhu výpovědní doby, kdy nebudete docházet do zaměstnání a náleží vám mzda. Spolu s poslední splátkou vaší mzdy vám bude poskytnuto odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku dle §60a ZP."

Mou funkci však převzal ještě za mého pobytu v zaměstnání nový pracovník a funkce byla jen přejmenována. Domnívám se, že mi alespoň formálně měla být nabídnuta jiná práce, což nebylo učiněno, a také jsem měl být posuzován dle jiného paragrafu ZP. Je takové jednání zaměstnavatele v pořádku?

ODPOVĚĎ:

K předpokladům pro podání výpovědi z pracovního poměru podle vámi zmiňovaného ustanovení § 46 odst. 1 písm. c) ZP patří to, že o změně úkolů zaměstnavatele nebo o jiných organizačních změnách přijal zaměstnavatel nebo příslušný orgán rozhodnutí, podle kterého se konkrétní zaměstnanec stal nadbytečným.

Jedná se o faktický, tedy nikoliv o právní úkon zaměstnavatele, a soud tedy není oprávněn přezkoumávat jej z hlediska jeho platnosti. Soud se může zabývat jen tím, zda takové rozhodnutí bylo skutečně přijato a zda je učinil ten, kdo je k tomu oprávněn.

Dále je nezbytné, aby mezi nadbytečností zaměstnance a přijatými organizačními změnami existovala příčinná souvislost. Je tedy nezbytné, aby se zaměstnanec stal nadbytečným právě v důsledku realizace takového rozhodnutí.

Zaměstnanec je pro zaměstnavatele nadbytečný tehdy, jestliže ten nemá s ohledem na přijaté rozhodnutí o organizačních změnách možnost zaměstnance dále zaměstnávat pracemi dohodnutými v pracovní smlouvě.

Je třeba zdůraznit, že o výběru zaměstnance, který je nadbytečný, rozhoduje výlučně zaměstnavatel; soud není oprávněn v tomto směru rozhodnutí zaměstnavatele přezkoumávat. Zaměstnavatel je v případě výpovědi z pracovního poměru dle ust. § 46 odst. 1 písm. c) ZP povinen účinně zaměstnanci pomáhat při získání nového zaměstnání. Tato povinnost zaměstnavatele je splněna, jakmile zajistí jedno nové zaměstnání. Pokud zaměstnavatel splní tuto povinnost a zaměstnanec místo bez vážného důvodu odmítne, není již povinen zajišťovat mu zaměstnání další. Stejně tak nemá povinnost pomáhat při získání nového zaměstnání, jestliže zaměstnanci před výpovědí nabídl jinou pro něho vhodnou práci, kterou zaměstnanec odmítl. Z vašeho dotazu není zcela jasné, zda zaměstnavatel shora uvedenou povinnost, tak jak byla výše podrobně popsána, splnil, přičemž tato okolnost je v tomto případě zcela zásadní.

Dle ust. § 47 odst. 2 zák. práce při výpovědi pro nadbytečnost, danou zaměstnanci se změněnou pracovní schopností, který není zabezpečen důchodem, výpovědní doba totiž skončí teprve tehdy, až zaměstnavatel splní shora uvedenou povinnost zajistit nové vhodné zaměstnání (pokud se nedohodne se zaměstnancem jinak).

ZP blíže nestanoví, kdy je zaměstnanec se změněnou pracovní schopností zabezpečen důchodem. Objevují se i názory, že zaměstnanec není zabezpečen důchodem, jestliže je mu přiznán jen částečný invalidní důchod.

Dle mého názoru je proto vždy potřeba vycházet z konkrétní výše poskytovaného důchodu, která se může v jednotlivých případech lišit. Nezřídka může totiž dojít k situaci, že částečný důchod u jednoho zaměstnance je vyšší než plný invalidní důchod u zaměstnance jiného.

O autorovi: Tomáš Pelikán, advokát Autor je společníkem Advokátní kanceláře Pelikán Krofta Kohoutek, www.ak-pkk.cz. Pro další pomoc v oblasti pracovněprávní problematiky se můžete obrátit buď na adresu sekretariat@ak-pkk.cz, nebo na adresu poradna@lidovky.cz

Autor: Tomáš Pelikán
Zdroj: Lidové noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 17.08.2006, 11:54 - Čtenář :
Výpověď pro nadbytečnost vede k likvidaci pracujících v ČID,jestliže za vás vykonává práci jiný pracovník,tak bych neřekla,že jsem nadbytečná.Podniky dostávájí na zaměstnance v ČID finanční zvýhodnění,invalidní zaměstnanec pracuje za nižší mzdu,ale je zaopatřen částečným důchodem,což je většinou životní minimum...Takže všichni v častečném inv.důchodě budeme vedeni na pracáku,protože nás nikdo nezaměstná,jsme přece nadbyteční!!.Není to diskriminační?
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie