Dnes je Pátek, 17. května 2024, svátek má Aneta
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5896
 
Webinfo


 

29.03.2005, 07:27 - rubrika " Zaměstnávání "
Pracovat na dálku zatím není běžné

Zejména handicapovaní občané, lidé z těžko dostupných míst a ženy na mateřské dovolené by se měli ucházet o práci přes internet (teleworking). Na tyto pozice sice mohou zaměstnavatelé získat dotace na úřadech práce, ale české firmy zatím chtějí mít spíše zaměstnance pod přímou kontrolou. Zaznělo to na mezinárodní konferenci Klíč k příležitostem západočeského regionu v nové Evropě, která se konala v Plzni.

Podle slov organizátorky Jany Brabcové, jednatelky plzeňské firmy Grafia, je v České republice práce přes internet zatím využívaná minimálně. Boom prožívá v Dánsku, Norsku a Švédsku. V těchto zemích práci na dálku využívá čtyřicet procent podniků s více než deseti zaměstnanci. V Česku, které je v rámci EU na chvostu, jsou to čtyři procenta.

"Zájemce musí mít nějakou odbornost, nemusí chodit do práce a pomocí internetu je napojen na systém zaměstnavatele," řekl Lubor Tvrdý z Vysoké školy báňské v Ostravě. Firmám tento systém snižuje náklady na pracovní sílu a zaměstnanci mohou libovolně migrovat. "Výhodné je to zejména pro ženy na mateřské, které pracují dvě až tři hodiny denně a neztratí kontinuitu se zaměstnavatelem," uvedla Brabcová.

Grafia v rámci iniciativy EU Equal ověřuje, zda má v Plzeňském kraji práce přes internet technologickou i psychosociální šanci. Podle ní by se mladí lidé často rádi stěhovali na vesnici nebo ji neopouštěli, pokud by mohli pracovat na dálku. Řada obcí, kde je málo pracovních příležitostí, už připravuje zřízení teleworkingových center.

"Podniky musí mít chuť a vůli to zkusit," uvedla jako hlavní problém Brabcová. Nejperspektivnějšími oblastmi jsou účetnictví, tlumočnictví a programování. "Využíváme to v oblasti překladů a software pro CNC stroje," řekl ředitel Klatovského dřeva Ivo Dubský, který ale přiznal, že chce mít raději lidi pod kontrolou.

Ředitel Úřadu práce v Plzni Zdeněk Novotný uvedl, že teleworkingové pozice mohou získat dotace formou příspěvku ke mzdě, dále lze přispívat na náklady na vytvoření pracovního místa a živnostníkovi může úřad práce poskytnout peníze na vybavení pracovního místa. "Teleworking bude spíše pro kvalifikované lidi, kteří mají zkušenosti a umí cizí jazyk," sdělil Novotný.

Autor: ČTK
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 29.03.2005, 18:32 - B.Š. :
Vlaštovky se probouzejí už i u nás. Manžel takto pracuje už dva měsíce a moc jemu i jeho zaměstnavateli držím palce, aby jim to vydrželo. Do zaměstnání by vzhledem ke svému zdravotnímu postižení docházet nemohl. Přes NET si předávají práci a je to super. Jen je škoda, že se o firmách, které tuto činnost provozují, moc neví.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie