Dnes je Čtvrtek, 2. května 2024, svátek má Zikmund
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5805
 
Webinfo


 

20.01.2005, 07:24 - rubrika " Vzdělávání "
Postiženým studentům školy většinou vycházejí vstříc

Vysoké učení technické v Brně včera prezentovalo organizacím, které se zabývají pomocí zdravotně postiženým, výsledky projektu na podporu integrace handicapovaných studentů.

"Soustředili jsme se zejména na pohybově handicapované,"uvedl prorektor VUT Miloslav Švec. Technika má po třech letech trvání projektu zcela nebo částečně bezbariérové budovy všech osmi fakult, v knihovnách a počítačových učebnách jsou upravena místa i pro vozíčkáře, studenti mají k dispozici základní učební texty v elektronické podobě. Na projekt dostala škola dotaci asi čtyři miliony korun. "Stavební úpravy byly často součástí celkových rekonstrukcí všech budov na VUT v Brně,"doplnil Švec. Problémy jsou podle něj v historických budovách, kde úpravy někdy komplikují jednání s památkáři. Nyní na VUT studuje sedm vozíčkářů. Na Masarykově univerzitě vycházejí vstříc nejen pohybově, ale i zrakově a sluchově postiženým. Funguje tam centrum Teiresiás, které poskytuje servis studentům se zdravotním handicapem, pořádá pro ně kursy a mimo jiné vydává i publikace v Braillově písmu. Na univerzitě loni studovalo 38 zrakově a 11 sluchově handicapovaných, letos se jejich počet ještě zvýšil. "Bezbariérový přístup máme do všech budov,"uvedla Hana Kulová ze studijního oddělení Rektorátu MZLU. "Studuje u nás ale jen jeden vozíčkář, takže nás to nenutí dělat speciální opatření ve velkém,"dodala. Postižení svého druhu představuje pro studentky i těhotenství a následné mateřství. I tento problém ale školy postupně řeší. "Právě zvažujeme zřízení místnosti pro kojící matky,"poznamenala Kulová. Bariéru představují spíše samotné studijní programy - některé z nich prostě neumožňují, aby je handicapovaní vůbec mohli studovat, a studenti by v nich po absolutoriu stěží našli uplatnění.

Autor: Vlasta Gajdošíková
Zdroj: Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie