Dnes je Čtvrtek, 2. května 2024, svátek má Zikmund
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 5789
 
Webinfo


 

18.04.2007, 07:43 - rubrika " Bariéry "
Klíč pomůže postiženým překonávat bariéry

Většinu času tráví doma, ven vycházejí s obavami. Tělesně postižení. Pobyt mimo domov totiž pro ně bývá stresující kvůli různým překážkám, ať už jsou to chodníky či nepřístupnost toalet a úřadů, kde neseženou obsluhu plošiny.

To má změnit projekt krajského úřadu Klíč ke svobodě, který včera odstartoval. Postižení dostanou speciální euroklíč a běžné zámky budou na krajských institucích a řadě toalet nahrazeny eurozámky.

První klíč včera z rukou hejtmana Petra Bendla symbolicky převzal předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Kraj zároveň ve své budově zprovoznil sedm toalet vybavených eurozámkem.

V Česku je minimum míst, kde si mohou postižení euroklíčem odemknout. Jen ve středních Čechách přitom žije asi sto tisíc handicapovaných. V Praze jsou eurozámkem vybaveny jen dvě veřejné toalety. "Postižení budou mít o poznání méně starostí. Teď opravdu každou cestu mimo domov plánují a často ji radši zruší," podotkla ministryně Džamila Stehlíková, která má na starosti lidská práva a národnostní menšiny.

Podle Krásy je ale důležité, aby postižené získáním euroklíčů naopak neobklopila další bariéra. "Nechceme vytvořit uzavřenou komunitu. Záchody a plošiny by stejně dobře jako handicapovaní mohly využívat i maminky s kočárky nebo třeba člověk, který má zrovna zlomenou nohu. Neměli by sice vlastní klíč, ale vyžádali by si ho u obsluhy," zdůraznil Krása.

Klíče bude distribuovat Národní rada zdravotně postižených. "Asi to uděláme tak, že klíč zašleme na dobírku tomu, kdo nám pošle kopii dokladu, že je postižený," dodal Krása. V úvahu ale připadá i možnost, že ministerstvo najde peníze a klíče uhradí. Jeden stojí kolem 300 korun.

Výměnu zámků uhradí Středočeský kraj, který prozatím z rozpočtu vyčlenil milion korun. Stehlíková předpokládá, že si ze Středočechů vezmou příklad i další kraje. Zájem už nyní projevily například České dráhy. S žádostí o namontování eurozámků budou brzy oslovena i ředitelství obchodních řetězců a benzinových firem. Džamila Stehlíková navíc v druhé polovině dubna vyrazí na průzkum kraje. Chce na vlastní kůži zjistit, jak se žije handicapovaným mimo jejich domov.

Autor: ZUZANA ČECHOVÁ
Zdroj: Mladá fronta DNES
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie