Dnes je Sobota, 21. prosince 2024, svátek má Natálie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Standardy sociální péč...
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 7045
 
Webinfo


 

27.07.2014, 22:13 - rubrika " Politika "
Důchody porostou rychleji. Senát potvrdil konec škrtů

Valorizace důchodů se od příštího roku vrátí k pravidlům platným do roku 2012. Vládní koalice navíc prosadila jejich mimořádné zvýšení. Důchody od ledna 2015 stoupnou o 1,8 procenta, tedy v průměru asi o 205 korun. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové schválili i senátoři.

Valorizace důchodů se tak od příštího roku vrátí k pravidlům platným do roku 2012, kdy podle zákona rostly o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Dočasné omezení, které na tři roky prosadila předchozí vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, tedy skončí o rok dříve. Počínaje lednem 2013 platilo, že penze rostou jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd. Zbývá už jen podpis prezidenta republiky Miloše Zemana, který vládu za valorizaci dokonce výslovně pochválil.

Mimořádné zvýšení jako kompenzace

Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL prosadila také mimořádné zvýšení penzí v lednu 2015. O zmíněných 1,8 procenta mají stoupnout i v případě, že zákonem stanovený výpočet podle inflace a mezd bude nižší (což je pravděpodobné). Marksová Tominová tak chce penzistům zpětně alespoň částečně vykompenzovat propad z předchozích dvou let.

"Je potřeba si uvědomit, že letošní valorizace 45 korun byla výsměchem starobním důchodcům a vláda se k nim musí postavit jinak,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

V lednu 2013 činila valorizace 137 korun, přičemž exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) původně navrhoval dočasně růst penzí zcela zmrazit kvůli snaze zpomalit zadlužování státu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už částku na mimořádné zvýšení o průměrných 205 korun zapracoval do návrhu rozpočtu na příští rok.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí se výdaje státního rozpočtu na důchody v roce 2015 zvýší o 5,4 miliardy korun oproti dosavadnímu stavu, kdy by se procentní výměra vyplácených důchodů zvyšovala jen podle jedné třetiny růstu cen.

Zvýšení jen podle zákona

V dalších letech se ale důchody mají zvyšovat opět jen podle zákonem stanoveného vzorce, tedy o celou inflaci a třetinu růstu mezd. Babiš totiž odmítl další z návrhů Marksové Tominové, podle něhož by se vládě vrátila možnost rozhodovat také o mimořádném zvýšení důchodů. Leden 2015, kdy mimořádné zvýšení stanoví přímo zákon, tak zřejmě zůstane výjimkou.

Podle Babiše hrozí populistické zvyšování penzí před volbami.

“Pevné valorizační schéma eliminuje vliv volebního cyklu. Lze předpokládat, že pokud valorizace stanovená podle statistických údajů by byla považována za minimální, byla by vláda vystavena tlakům na její zvýšení s následnými dopady do výdajů státního rozpočtu,“ uvedlo ministerstvo financí v reakci na návrh ministerstva práce a sociálních věcí.

Pokud by se vyskytla potřeba řešení mimořádné situace, je podle ministerstva financí možné, aby ji vláda řešila jednorázovým přijetím zákona. Marksová Tominová však namítá, že standardní legislativní proces je příliš zdlouhavý a neumožňuje rychlejší reakci. Možnost vlády přidávat důchodcům při valorizaci více, než je zákonem stanovené minimum, zrušil kabinet vedený Petrem Nečasem (ODS) od ledna 2012. Marksová Tominová připomíná, že podle metodiky Evropské unie je v ČR chudobou ohroženo 605 tisíc starobních důchodců. Starobní důchod do osmi tisíc korun měsíčně pobíralo 137 tisíc lidí. Devět a půl tisíce lidí se muselo spokojit s důchodem ve výši životního minima, které je 3410 korun.

Vrátí se i daňová sleva

Koalice chce od roku 2015 také obnovit základní daňovou slevu pro důchodce, kteří si k penzi přivydělávají. Po škrtech prosazených Nečasovou vládou si totiž - počínaje příjmy za rok 2013 - nemohou od daní odečítat až 24 840 korun ročně. Týká se to přitom všech zdanitelných příjmů. Důchodci tak letos mají zaplatit vyšší daň nejen za příjmy z pracovního poměru či brigád, ale i pokud mají živnost nebo třeba příjem z malé fotovoltaické elektrárny na střeše vlastního domu nebo z pronájmu nemovitostí.

Pokud si však důchodci vydělají nad 840 tisíc korun ročně, bude jejich penze zdaněna tak, jak tomu bylo do konce roku 2012. Pro příjmy za roky 2013, 2014 a 2015 toto zdanění dočasně zrušilo zákonné opatření senátorů. Ti reagovali na fakt, že "úsporný balíček" ministerstva financí pod vedením Miroslava Kalouska (TOP 09) zrušil právě na tyto tři roky důchodcům možnost odečítat si základní daňovou slevu na poplatníka.

I kdyby Parlament podle očekávání schválil daňovou novelu ještě letos na podzim, příjmů za letošní rok se už nedotkne. U těch tedy v případě výdělečně činných důchodců nadále platí, že si od nich nelze odečítat základní daňovou slevu, současně však dočasně neexistuje strop pro daňové osvobození samotných důchodů. Návrat daňové slevy i stropu se dotkne až příjmů počínaje lednem 2015, projeví se tedy případně až v daňovém přiznání podávaném na začátku roku 2016.

Zdroj: aktualne.cz, 24.7.2014


Zdroj: Aktuálně.cz
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie