Projekt Euroklíč pro handicapované se v Pardubickém kraji opozdí
Projekt Euroklíč, který má dát lidem s omezenou pohyblivostí jistotu, že se dostanou do pro ně vyhrazených a udržovaných sociálních zařízení a bezbariérových výtahů, bude mít v Pardubickém kraji zpoždění. Organizátoři hledají možnosti, jak získat peníze z evropských dotací, kraj je kvůli nižším příjmům rozpočtu dát nemůže. ČTK to řekl krajský radní pro sociální péči Miloslav Macela (KDU-ČSL).
Projekt Euroklíč organizuje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NROZP), v Pardubickém kraji měl být spuštěn letos. Zámky sociálních zařízení stovek vytypovaných objektů, například čerpacích stanic, obchodních řetězců, hotelů, restaurací a veřejných budov, měly být osazeny speciální vložkou s univerzálním klíčem.
Výsledkem by byly přístupné a udržované toalety, zdviže a plošiny, které budou moci využívat i rodiče s malými dětmi. Klíče by dostali zdarma zdravotně postižení a maminky s dětmi do tří let. NROZP se podařilo získat na projekt dotaci z Regionálního operačního programu jen ve Středočeském kraji.
V jiných regionech to dotační pravidla neumožňují, organizace proto požádala o peníze z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. "Naší prioritou v tuto chvíli je zachránit sociální služby v regionu. Projektu Euroklíč se nebráníme, ale nemůžeme dávat žádné závazky," uvedl Macela.
Pokud stát poskytne na sociální služby v příštím roce potřebné dotace, mohl by podle něj kraj poskytnout projektu potřebné spolufinancování.
Vytvoření sítě zámků by se také dalo rozdělit do několika etap. "Zatím jsme dokončili přehled, kolik má být v Pardubickém kraji instalováno zámků a kde a kolik má být rozděleno klíčů. Od provozovatelů zařízení jsme také získali závazek, že takto vybavené sociální zázemí poskytnou po delší dobu," řekl ČTK Pavel Hříbek, který má v NROZP projekt na starosti.
Nejvíce speciálních zámků bylo dosud osazeno ve Středočeském kraji, kolem 40, převážně v základních a středních školách, ale i v muzeích či památkových objektech.
Do 30 jich je v Praze, v ostatních krajích žádné nebo nejvýše deset. V Pardubickém kraji má průkaz ZTP zhruba 8800 lidí, průkaz těžce zdravotně postiženého asi ZTP/P 3000 lidí. V ČR je v obou skupinách přibližně 340.000 osob.
Zdroj: InternetPoradna
|