Jiří Horecký: Pracovníci v sociálních službách si zaslouží poděkování
V České republice stále není plně doceňována práce těch, kteří pomáhají statisícům lidí. Zvýšit prestiž pracovníků v sociálních službách je jedním z cílů Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. Na situaci v sociálních službách u nás jsme se zeptali jednoho z nejpovolanějších, prezidenta této asociace Ing. Jiřího HORECKÉHO.
V čem vidíte hlavní důvody toho, že práce v sociálních službách není u nás vnímána jako prestižní povolání?
Otázka prestiže souvisí zásadně s finanční odměnou a ohodnocením každé profese. V České republice patří bohužel práce v sociálních službách společně s kulturou k nejhůře placeným zaměstnáním. V očích široké veřejnosti je pak stále ještě častým jevem zkreslený pohled nejen na to, co sociální služby jsou, jak vypadají a jakým zásadním způsobem pomáhají zachovávat lidskou soběstačnost a důstojnost, ale i zkreslené pohledy na to, kdo je vlastně pracovník v sociálních službách.
Absolvoval jste stáže v Německu, Nizozemsku, na Ukrajině, ve Spojených státech… Dokázal byste najít rozdíly mezi poskytováním služeb v těchto zemích a u nás? V čem máme co dohánět, a na co naopak můžeme být pyšní?
Každý stát má svá specifika, která jsou dána pojetím sociální politiky a sociálně ekonomickou vyspělostí. Sociální služby v České republice zaznamenaly veliký kvalitativní posun zejména v posledních pěti až osmi letech. Je již poměrně hodně zařízení, která jsou srovnatelně, někdy i lépe vybavená než poskytovatelé západní Evropy. Kvalita však neznamená jen vybavení organizace. Jde o přístup k uživateli služby a hlavně o změnu myšlení, dále o cílené zaměření se pouze na potřeby uživatele, vcítění se do jeho situace. V této oblasti se máme ještě co učit. Je potřeba dodat, že to také do jisté míry souvisí s financováním sociálních služeb, s dostatečným počtem kvalitních pracovníků a odpovídajícím finančním ohodnocením.
Jak se díváte na zavádění standardů kvality sociálních služeb a práci inspektorů?
Standardy kvality zcela jistě přispěly ke zmiňovanému kvalitativnímu posunu sociálních služeb nebo ho minimálně urychlily. S inspekcemi kvality je to složitější. Současné pojetí inspekcí dává poměrně veliký prostor pro subjektivní hodnocení a v praxi se ukazuje, že přístup inspektorů může být a někdy opravdu je regionálně odlišný. Předpokládám, že to bude ještě nějakou dobu trvat, než dojde ke kultivaci celého systému. Velmi obtížné pak bude naplnit všechny standardy kvality sociálních služeb, pokud dojde k avizovanému rozsáhlému snížení množství státních dotací pro sociální služby v příštím roce.
Jsou peníze skutečně tím nejpalčivějším problémem v kvalitě poskytování sociálních služeb?
Peníze budou bezesporu nejpalčivějším problémem sociálních služeb jako celku v roce 2010 a jsou jím částečně již v letošním roce. Množství finančních prostředků však není vždy nejdůležitějším faktorem v úrovni kvality sociální služby. Důležitým determinantem je lidský přístup, nasazení, pochopení a celá řada drobných, ale i zcela zásadních věcí, které prakticky „nic nestojí“.
Změnit pohled veřejnosti na sociální služby je cílem akce Týden sociálních služeb, která proběhne v první polovině října. Co si od ní slibujete a jak byste veřejnost nalákal na den otevřených dveří v sociálních zařízeních?
Je to první takováto akce v České republice a ihned po zveřejnění a spuštění webových stránek www.tyden-socialnich-sluzeb.cz jsem dostal celou řadou reakcí a telefonátů, které byly velice kladné až hraničící s entuziasmem. Byly to reakce typu „Konečně nějaká mediální prezentace té náročné práce, kterou vykonáváme…“ a tím je vlastně vysloven náš hlavní záměr.
Věřím a doufám, že medializace sociálních služeb povede ke zdůraznění nejen její náročnosti, ale i její důležitosti a nepostradatelnosti v moderní společnosti. Věřím, že lidé využijí příležitosti, že 7. října budou mít až stovky zařízení den otevřených dveří. Také si velmi přeji, aby celý Týden sociálních služeb byl takovým poděkováním všem, kteří v sociálních službách pracují, za jejich nelehkou práci.
Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR
Je největší asociací v oblasti sociálních služeb u nás, která zde působí již od roku 1991. Sdružuje více než 600 organizací a 1 350 registrovaných sociálních služeb. Mezi hlavní činnosti asociace patří informační servis, hájení zájmů poskytovatelů sociálních služeb, pořádání odborných kongresů, konferencí, seminářů, workshopů a vydávání odborného časopisu Sociální služby. Asociace realizuje celou řadu projektů, výzkumů, studií, analýz, finančně podporuje kulturní, sportovní a společenské akce pro seniory a zdravotně postižené, spolupracuje s mezinárodními a zahraničními institucemi a asociacemi atd. Více na www.apsscr.cz.
Autor: MPSV Zdroj: MPSV.cz |