Handicapovaný poslanec? Žádný problém
Poslanec slepý, hluchý, němý, odkázaný na vozíček? Žádný problém. Sněmovní pravidla pamatují prakticky na vše, podmínky pro svou práci musí mít stejné jako ostatní, zcela zdraví zákonodárci. Co to v praxi znamená?
Musí mít neomezený přístup do budovy a pohyb ve všech jejích prostorách, k dispozici má vedle asistenta ještě i osobního průvodce, dokumenty dostává v podobě, jakou si zvolí.
A problémem by nebyl ani poslanec hluchoněmý. 'Je samozřejmostí, že nesmí být ničím omezen. My bychom byli schopni zajistit i služby pro hluchoněmého poslance,' uvedl kancléř. Pracovníci kanceláře Sněmovny jsou na vstup handicapovaného poslance připraveni.
'Součástí vytvoření podmínek pro tyto případy je i zajištění tlumočníka. Pokud by to handicapovaný poslanec potřeboval, pak bychom trvale najali dva tlumočníky do znakové řeči. Jeden by byl málo, protože asi by těžko zvládal desetihodinové maratóny, které jsou běžné,' tvrdí Kynštetr. Podle něho by tlumočník provázel poslance do sálu a o jeho přítomnosti by ani nemusela rozhodovat Sněmovna. Ta jindy musí dát souhlas s přítomností kohokoli, kdo nemá ze zákona právo sedět v sále.
Tlumočník do znakové řeči by byl v českém parlamentu novinkou. Po listopadu 1989 zatím byli potřeba jen překladatelé z maďarštiny, když ještě ve Federálním shromáždění někteří maďarští občané Slovenska trvali na tom, že budou hovořit ve své mateřštině.
Podle Kynštetra by nebyl problém v případě, že by do Sněmovny přišel slepý poslanec, zajistit vytištění dokumentů ve slepeckém Braillově písmu. Zvukové záznamy jednání jsou k mání již nyní.
Fakt, že handicapovaný poslanec má přece jen obtížnější situaci než zdravý kolega, bere na vědomí i zákon, který přiznává ústavním činitelům plat a různé náhrady. Tělesně postižený člen Sněmovny má právo mít i svého osobního průvodce a na jeho plat má 11 400 Kč. Jestliže tedy má zdravý poslanec k dispozici pro své asistenty 35 tisíc korun, handicapovaný může svým pomocníkům zaplatit 46 400 korun.
Postižení není limitem
Ve Federálním shromáždění působil Lubomír Voleník, který byl poté prezidentem NKÚ. Ten trpěl jednou z nejtěžších forem Bechtěrevovy nemoci. Kancelář parlamentu mu proto tehdy zajistila speciálně upravené pohodlné křeslo s vyšším opěradlem, ve kterém Voleník poloseděl, pololežel.
V době, kdy byla již větší část sídla české Sněmovny bezbariérová, se stal poslancem dnešní předseda Národní rady tělesně postižených Václav Krása, který v té době ještě chodil o berlích, nyní se již pohybuje na vozíku. Právě v době, kdy členem parlamentu byl, se sídlo Sněmovny rozšiřovalo o další paláce. I kvůli němu byl bezbariérový přístup podmínkou povolovacího stavebního řízení.
I když to nebylo vždy v úzkých chodbách památkově chráněných paláců snadné, podařilo se zajistit, že na schodištích, která nelze obejít snadnější cestou či objet výtahem, jsou umístěny jezdicí plošiny.
Stavební úpravy kvůli tělesně postiženému politikovi se dělaly ve Sněmovny ještě jednou, a to nedávno. Pro ministryni zdravotnictví Danielu Filipiovou, upoutanou na invalidní vozík, se vyrovnával schůdek tak, aby se pohodlně dostala na vyvýšenou tribunu určenou pro členy vlády.
Zdroj: Česká média.cz
|