Zaměstnat postižené? Musíte mít kontakty
Firmy by zdravotně postiženým mohly dávat práci častěji, ale mnohdy nevědí, na koho se obrátit. Myslí si Ludmila Süssová, personální ředitelka firmy G4S Cash Services
* Liší se neslyšící zaměstnanci?
Ne, jsou stejní jako ostatní zaměstnanci. Někteří mají velký zájem o práci, jiní si jí neváží. Někteří své situace i zneužívají, neboť invalidní důchod a jiné přípěvky od státu mají jisté. Nicméně neplatí to pro všechny.
* Přemýšlíte, že byste zaměstnali více sluchově postižených?
Obecně řečeno ne. Můžeme je obsadit jen na určité pozice, z nichž moc velký výběr není. Máme především bezpečnostní pracovníky -řidiče, kteří svážejí zásilky - a pak zaměstnance počítány. Výhledově může být i více, jestliže budeme zvyšovat stavy zaměstnanců.
* A pokud jde o jinak handicapované lidi?
To si neumím představit. Práce na počítárně patří k fyzicky náročnějším. Zásilky nemohou nosit lidé, kteří mají jiná tělesná postižení. A vzhledem k tomu, že pracujeme s penězi, o mentálně handicapovaných se ani uvažovat nedá.
* Proč se podle vás firmy zdráhají tělesně postižené zaměstnávat?
Myslím, že často nevědí, kam se obrátit a kde mohou získat podporu, jako jsme měli my od Agentury profesního poradenství pro neslyšící. Problém ale je i na druhé straně, někteří postižení jsou zvyklí, že se o ně někdo postará. A navíc lékaři je často straší, že když začnou pracovat, ztratí nárok na invalidní důchod.
* Na jakou práci byste podle svých zkušeností neslyšící doporučila?
Především na tu, kterou mohou vykovávat samostatně a nemusí při ní moc komunikovat s lidmi, tedy kromě svých nadřízených. Nemohou být součástí navazujícího řetězce. Výborní mohou být i v IT profesích.
Zdroj: Mladá fronta Dnes
|