Ředitelé škol mohou odmítnout vzdělávat handicapované dítě
Pokud ředitel školy v Česku odmítne vzdělávat zdravotně postižené dítě, nezbývá jeho rodičům často nic jiného než hledat místo v jiné škole.
Podle Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) je takových případů mnoho. Na vině je vyhláška ministerstva školství.
'Ředitel školy může odmítnout žáka se zvláštními potřebami, jestliže škola nemá podmínky pro jeho vzdělávání. Toto rozhodnutí může udělat sám od sebe, bez jakéhokoli správního rozhodnutí, což znemožňuje rodičům, aby se potom proti takovému rozhodnutí odvolali. Musí se mu podřídit a hledat jinou školu,' řekl Právu předseda NRZP Václav Krása.
'Považujeme to za diskriminující a domníváme se, že pokud toto nebude napraveno, nebude možné všechny žáky se zdravotním postižením vzdělávat ve spádových školách bez problémů,' dodal.
Změnit by se podle něj musela vyhláška ministerstva školství. 'Stačí, kdyby ve vyhlášce bylo napsáno, že takto může rozhodnout ředitel ve správním řízení. Pak by se proti tomu rodiče mohli odvolat,' řekl Krása.
Peníze by se pak podle něj určitě našly i na asistenty pedagogů. Právě jejich nedostatek přijímání dětí se zvláštními potřebami do škol často brání. Asistentů pedagogů je málo, nejsou na ně peníze. Zřizovatelé škol, tedy kraje nebo obce, na ně nemají dostatek finančních prostředků, upozorňují odborníci.
Pokud ale rodiče musí dítě do školy vozit desítky kilometrů, klade to na rodinu velké nároky.
Případy, kdy je handicapované dítě ředitelem odmítnuto, jsou podle NRZP velmi časté. 'Každou chvíli k nám rodiče volají o radu,' dodal Krása.
Autor: Hana Škodová Zdroj: Právo
|