Dnes je Neděle, 24. listopadu 2024, svátek má Emílie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6950
 
Webinfo


 

13.02.2009, 07:53 - rubrika " Legislativa "
Změny ve financování chráněných dílen

Novela zákona sociálního zabezpečení změnila pobírání příspěvků při zaměstnávání postižených. Dnes se příspěvky mohou vyšplhat až do výše 8 000 korun za zaměstnanou, těžce postiženou osobu.

S platností od 1.ledna 2009 došlo s novelizací zákona č.582/1991 Sb.v platném znění o organizaci a provádění sociálního zabezpečení také ke změně v zákoně o zaměstnanosti (č. 435/2004 Sb), kterým se mění podmínky příspěvku zaměstnavatelům, kteří zaměstnávají více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu zaměstnanců.

Do konce prosince platilo, že takovýto zaměstnavatel za splnění zákonných podmínek mohl pobírat příspěvek na zaměstnance s těžším zdravotním postižením nejvýše až 9 000 korun a pro jiné osoby se zdravotním postižením až 6 000 korun pokud celkové vynaložené mzdové náklady nebyly nižší.

V nově navrhovaném znění by zaměstnavatelé mohli pobírat příspěvek ve výši vynaložených mzdových nákladů, maximálně však 2 700 korun za osobu s těžším zdravotním postižením (tedy většina přiznaných plných invalidních důchodů) a na ostatní osoby se zdravotním postižením a osoby s těžším zdravotním postižením, jež jsou schopny vykonávat soustavnou výdělečnou činnost jen za zvláštních podmínek (invalidní důchod přiznán podle par. 39 odst. 1 písm. b.) až 8 000 korun.

Tato novela by výrazně znevýhodnila zaměstnávání většiny plně invalidních osob. Díky jednání Národní rady osob se zdravotním postižením ČR vešla v platnost od 1.ledna tohoto roku mnohem příznivější novela, která tuto problematiku upravuje tak, že nerozlišuje ani paragraf přiznání invalidního důchodu, ani stupeň postižení zaměstnance a příspěvek je za splnění zákonných podmínek vyplácen až do výše skutečných mzdových nákladů nejvýše však 8 000 korun.

Novela dále upravuje možnost přiznání příspěvku pouze jednomu zaměstnavateli, pokud je zaměstnanec se zdravotním postižením zaměstnán u více zaměstnavatelů. Příspěvek náleží tomu zaměstnavateli, u kterého má zaměstnanec se zdravotním postižením uzavřen pracovní poměr nejdříve. Příspěvek již nebude poskytován zaměstnavateli za zaměstnance se zdravotním postižením, který je poživatelem starobního důchodu.

Zdroj - Národní rada osob se zdravotním postižením ČR a sbírka zákonů 479/2008 Sb.

Autor: jobdnes
Zdroj: Idnes
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie