Výpovědi nově i bez důvodu
Zkušební doba se má prodloužit na čtyři měsíce, naopak zkrátit se má výpovědní lhůta.
Praha - Našli jste si lepší práci, ale zaměstnavatel vás nechce pustit před skončením dvouměsíční výpovědní doby? Dnes s tím nic nenaděláte, ale brzy by se vše mělo změnit díky revoluční změně zákoníku práce, jehož návrh včera ministerstvo vyvěsilo na svůj web. Změna počítá například se zkrácením výpovědní lhůty na pouhý měsíc.
Pokud novinka projde, mohli by lidé měnit práci třeba i týden po podání výpovědi, přičemž by firmě zaplatili náhradu mzdy za dny, které by zbývaly do konce klasické výpovědní doby. Respektive zaplatil by to za ně nový zaměstnavatel.
A naopak 'výkupné' by přímo vám zaplatil zaměstnavatel, kdyby se vás chtěl zbavit už po týdnu, aby nemusel čekat, až vám skončí výpovědní doba.
Proč všechny ty změny? Jednak Ústavní soud letos v březnu na návrh skupiny pravicových poslanců a senátorů rozhodl o změně některých pasáží zákoníku a jednak chce ministerstvo dosáhnout toho, aby pracovní trh byl pružnější.
'Čím flexibilnější je pracovní právo, tím nižší je nezaměstnanost,' prohlásil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).
Novinky už za rok?
Po připomínkách veřejnosti, zaměstnavatelů a odborů vznikne novela zákoníku, kterou chce ministr předložit vládě ještě letos. 'Byli bychom rádi, aby platila od 1. července 2009, nejpozději od ledna 2010,' upřesnil ministr Nečas.
Ale některé body obsažené v koncepci, která do konce října čeká na připomínky na webových stránkách ministerstva práce, vzbuzují odpor. Jednak odborů, které mají ztratit spoustu pravomocí, jednak u opozice. 'Největší zvěrstvo je možnost dávat výpovědi bez důvodu,' řekl předseda sociálního výboru Poslanecké sněmovny Zdeněk Škromach (ČSSD). Narážel tím na výpovědi 'bez ospravedlnitelného důvodu', pokud zaměstnavatelé dají pracovníkům vysoké odstupné.
'Problém je ve vymahatelnosti práva. Už dnes je obtížné domoci se mzdy, natož odstupného,' míní bývalý odborový předák Škromach.
Ale výhrady k výpovědím bez důvodu, i když s přiznáním odstupného, má i Nečasova stranická kolegyně Dagmar Molendová. 'Může to zakládat velké problémy. Legislativci by to měli ještě důkladně posoudit,' míní Molendová, která je předsedkyní sněmovního podvýboru pro zdravotně postižené. Vadí jí i zobecnění výpovědních důvodů. Ty totiž umožní, aby zaměstnavatel dal výpověď lidem, kteří představují pro firmu velkou ekonomickou zátěž. Pokud by návrh prošel, ohrozilo by to pracovní poměry zdravotně postižených, kteří i přes svůj jhandicap chtějí a mohou pracovat.
'Je to nešťastná formulace,' řekla poslankyně Molendová.
Tato pasáž se nelíbí ani Václavu Krásovi, předsedovi Národní rady zdravotně postižených. 'Bylo by to diskriminující. Přijetí návrhu by udělalo z postižených druhořadé občany s menšími právy,' uvedl.
Odborníci také chtějí zrušit podmínku 60 dnů, které musí nový zaměstnanec odpracovat, aby měl nárok na dovolenou.
Prodloužit se má ze dvou let na tři roky doba, kdy zaměstnavatelé smějí opakovaně uzavírat pracovní poměry na dobu určitou.
* Návrhy novinek :
Výpovědi
Zaměstnavatel by mohl dát výpověď i bez důvodu. Musel by však propouštěnému vyplatit vysoké odstupné.
Zkušební doba
Má se prodloužit ze současných tří měsíců na čtyři. U vedoucích pracovníků by mohla být šestiměsíční.
Výpovědní lhůta
Má se zkrátit ze dvou měsíců na jeden. Alternativní návrh počítá s tím, že by byla odstupňovaná podle délky zaměstnání - nejdelší by byla tříměsíční.
Dovolená
Má se zrušit podmínka 60 dnů, které musí nový zaměstnanec odpracovat, aby mu vznikl nárok na dovolenou.
Zdroj - www.mpsv.cz
Autor: ALENA ZVĚŘINOVÁ Zdroj: Mladá fronta Dnes
|