Dnes je Sobota, 21. prosince 2024, svátek má Natálie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 7045
 
Webinfo


 

29.05.2008, 07:40 - rubrika " Bariéry "
Vozíčkáři mají smůlu, jejich problém se prý nevyplatí řešit

Týnec nad Sázavou - Invalidé upoutaní na vozík se nedostanou do budovy týnecké radnice, ale dokonce si jich pod schody úředníci nemusí ani všimnout.

Vozíčkáři, do městského úřadu vstup zakázán! Takovou cedulku u týnecké radnice nenajdete. Přesto by právě tak invalidé postoj města vnímat mohli. Jen do přízemí k podatelně vede osm schodů, se kterými má problém i starší člověk o holi. Město v současnosti problém vůbec neřeší. Nemusí. Nikdo a nic mu to nenařizuje.

"Obecně platí vyhláška, podle které musí mít úřední budovy bezbariérový přístup pouze, pokud jsou nové nebo procházejí rekonstrukcí," vysvětluje Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.

V již fungujících stavbách se žádné takové úpravy ze zákona provádět nemusejí. Ani Evropská unie zatím žádné podobné nařízení nevydala, i když už připravuje směrnici, kterou to napraví. Ale například ve Švédsku mají povinnost v úředních budovách do roku 2010 zařídit bezbariérové přístupy. U nás zatím ne.

Ani obecný trend, kdy se úřady snaží vybudovat minimálně jednu bezbariérovou místnost s toaletou, kde by si mohl vozíčkář vyřídit své záležitosti, se v Týnci neuchytil.

"Při vší úctě k handicapovaným lidem, se tohle nevyplatí. Takovou návštěvu máme maximálně několikrát do roka," obhajuje nedostatek i přístup města k postiženým starosta Zdeněk Březina.

Vozíčkář nebo jinak handicapovaný člověk, který by v současnosti na úřad přišel, se bude do budovy nejen těžko dostávat. Bude pro něj ale nanejvýš složité na sebe vůbec upozornit. Zvonek, který by v tuto chvíli mohl pomoci, je umístěn až nad venkovním schodištěm. Invalida proto bude muset čekat, až půjde někdo kolem a pomůže.

Pro všechny handicapované se snad začíná blýskat na lepší časy. Město totiž začíná připravovat projekt, jehož záměrem je vybudování výtahu, který by začínal přímo z úrovně chodníku a měl zastávky v přízemí a prvním patře.

Všichni, kteří se do schodů hůře pohybují nebo je nedokážou zdolat vůbec si na tento výtah budou muset počkat. Minimálně do příštího roku.

Zdroj: Benešovský deník - Moje Benešovsko
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 23.06.2008, 22:48 - marie :
nejen vozíčkáři mají smůlu, mají smůlu i zrakově postižení, čas od času nastupuji do metra C na stanici Budějovická - potkávám tu slabozrakou slečnu, které se snažím pomoci a nedávno jsem se jí ptala, jak pozná že se ke schodům, které jsou několik metrů před před vchodem do metra. Jsou to železné schody, které vedou z vestibulu metra nahoru do obchodního domu a slečna mě odpověděla, že schody pozná až když se o ně uhodí hlavou, proč nikdo nemyslí na lidi kteří špatně či dokonce vůbec nevidí. Ani Metro ani ten velký super-hyper obchod.Železné schody, které "trčí" uprostřed vestibulu a všem překáží a což teprve nevidomým?
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie