Ve středních Čechách má být instalována tisícovka eurozámků
Praha - Ve středních Čechách by do poloviny příštího roku měla být namontováno v sociálních zařízeních zhruba tisíc tzv. eurozámků, které mohou speciálním klíčem otevírat pouze zdravotně postižení. Tyto klíče mají být rozdány mezi 25 000 uživatelů. Počítá s tím projekt, který společně chystají Středočeský kraj a Národní rada osob se zdravotním postižením, řekl dnes ČTK její předseda Václav Krása.
Speciálními zámky budou osazeny zejména toalety v knihovnách, divadlech, na nádražích, v nemocnicích či na benzinových pumpách. Cílem je, aby handicapovaní mohli volně využívat sociální zařízení, která by byla zároveň účelně chráněna před vandaly. Ve středních Čechách nyní postiženým slouží zhruba čtyři desítky eurozámků, přičemž klíče od nich má asi stovka lidí. To je ale podle Krásy málo. Proto se rada společně s hejtmanstvím podílí na projektech Euroklíč Střední Čechy města a Euroklíč Střední Čechy venkov, jejichž cílem je eurozámky rozšířit do dalších míst v regionu.
První projekt se zaměří na obce s rozšířenou působností, druhý na oblasti s menším počtem obyvatel. Náklady na projekty by měly být hrazeny převážně z evropských peněz. "Požádali jsme pro oba projekty dohromady o 16 milionů korun s tím, že kraj nám přislíbil spolufinancování ve výši 7,5 procenta. To znamená, že bychom náklady pokryli jak z regionálního operačního programu, tak z krajských peněz," vysvětlil Krása. Zapojení hejtmanství do projektů schválili minulý týden krajští radní.
"Dalším rozšířením eurozámků chceme zjednodušit život lidem s pohybovým postižením. Těší nás příznivé ohlasy lidí, kteří už euroklíče mají a používají," uvedl hejtman Petr Bendl. V minulých letech byly eurozámky instalovány v krajských příspěvkových organizacích a také v budově krajského úřadu v pražské Zborovské ulici. Toalety s eurozámkem může odemknout pouze vlastník univerzálního klíče. "Má jistotu, že to zařízení bude volné, že nebude zdevastované, že z něho nebude skladiště nebo bude znečištěné," uvedl Krása.
Eurozámky by podle něj měly být instalovány zejména na místch, kde není obsluhující personál. V Evropě je nyní registrováno zhruba 100 000 eurozámků, v České republice jsou to podle Krásy zatím jen desítky. Národní rada, jež projekt euroklíčů koordinuje, jedná o jejich zavedení s mnoha institucemi, obchodními řetězci či například hotely. Zařízení stojí kolem 6000 korun, distribucí euroklíčů je pověřen Svaz tělesně postižených, který je členskou organizací Národní rady osob se zdravotním postižením.
Zdroj: denik.obce.cz - Deník veřejné správy
|