Dnes je Čtvrtek, 21. listopadu 2024, svátek má Albert
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6941
 
Webinfo


 

16.04.2008, 07:58 - rubrika " Zdraví "
Pojišťovny šetří na obvazech, pacienti trpí

Trpíte bércovými vředy, diabetickou nohou nebo má někdo z vašich blízkých proleženinu? Pokud se rána vejde do rozměrů 10 krát 10 centimetrů, máte štěstí. Lékař použije nejmodernější takzvanou vlhkou metodu léčby. V opačném případě půjdete do nemocnice a ošetřovat se bude tradičním způsobem. Důvod? Podle zákona je úhrada nastavena tak, že omezuje lékaři nasadit efektivní vlhkou léčbu. Nasazení moderní metody je totiž regulováno trojím způsobem: rozměrem, kdy se rána musí vejít do velikosti maximálně 10 krá10 centimetrů, úhrada se musí vejít do 150 korun za kus speciálního obvazu, a navíc tento postup musí schválit revizní lékař zdravotní pojišťovny.

"Právní úhrada by se měla změnit, protože je nesmyslná, neekonomická a diskriminující," tvrdí lékař Jan Stryja z chirurgického oddělení třinecké nemocnice. Podle něj tímto onemocněním trpí především starší lidé. A když je rána větší než předepsaný rozměr, mají na výběr. Buď si musejí léčebné prostředky sami hradit, nebo jít do nemocnice a platit poplatky za pobyt. Kromě toho, tradiční způsob léčby je mnohem bolestivější a nese s sebou daleko více rizik. "Obyčejná gáza zadrží podstatně méně sekretu nebo hnisu, které vytékají z rány a musí se častěji převazovat. Tím ale nemocné místo není v klidu. Zvyšuje se riziko poškození okolí, střídá se teplota, vlhkost," vysvětluje doktor Stryja. Ministerstvo zdravotnictví změnu zákona připravuje. Zda dojde i na úpravu úhrad, je zatím otázkou. "Uvedený zákon se bude měnit v rámci druhé etapy reformy zdravotnictví. jestli dojde ke změně úhrad, to zatím nevíme, necháváme si vypracovat podrobné analýzy a na jejich základě rozhodneme," uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Speciální obvazy jsou sice nákladnější než tradiční způsob léčby, ale ve výsledku se šetří, tvrdí Marcela Svěráková z České společnosti podpory zdraví. "Pacienti mohou být léčeni ambulantně a šetří se náklady s hospitalizací a léčebné komplikace," vysvětluje Svěráková.

Autor: Jitka Zadražilová
Zdroj: Regionální deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie