Dnes je Čtvrtek, 21. listopadu 2024, svátek má Albert
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6941
 
Webinfo


 

08.04.2008, 07:37 - rubrika " Názory "
Proč zdravotní poplatky tolik bolí

Garde

Diář Jany Bendové

Poplatky u lékaře připomínají velký boxerský pytel.

Opoziční rána: zrušíme je! Koaliční lidovecká rána: vyjměme děti a kmety!

Národní rada osob se zdravotním postižením: zrušme je pro seniory v ústavech! Pětasedmdesát procent občanů: pryč s nimi úplně!

Politiky vedou politické důvody (v podzimních volbách jako když najdeš), nepolitiky sociální důvody.

Většinu z nás pak ovlivňuje zažitá víra, více či méně přiznaná, že spojování peněz a zdraví je nemravné, nemá se dávat do přímé souvislosti, a kdo tak činí, je nejspíš nelida, pracháč a vůbec necitlivý člověk. A aby byl poplatkový obrázek po necelých dvou měsících kompletní, lékárny hlásí, že si lidé kupují levnější léky bez předpisu a kupují jich méně.

Poplatky tedy začaly fungovat. A mají namále.

Co s tím?

Předně základní otázky: K čemu poplatky máme? Všude na světě se používají jako brzda plýtvání. Nebudouli, musí se zbytečné návštěvy ordinací regulovat jinak, třeba žádankami při návštěvách specialistů nebo čekacími lhůtami.

Plýtváme penězi? Plýtváme.

Možná až třicet procent péče je poskytováno nadbytečně. K lékaři chodíme dvakrát častěji než jinde, léků vyhodíme nejméně za 4 miliardy. Průměrný český senior užívá až devět různých léků, což - až na výjimky - jeho zdraví zrovna nepřidá.

Víme o plýtvání? Víme. Loni většina z nás souhlasila, že je moudřejší více doplácet za levnější léky, aby zbylo na drahé operace.

Jsou poplatky ožebračující? Obecně nikoli. Ty české patří v porovnání s příjmy k nejnižším na světě.

Mají být v poplatcích výjimky? Ekonom potvrdí základní pravdu: čím více výjimek, tím je jejich smysl zbytečnější. Lidovci teď navrhli, aby neplatili senioři nad 70 let a děti do 6 let. Tak byli s oznámením novinky hrr, že nám ani nespočítali, kolik lidí chtějí osvobodit. Počítali jsme za ně: přibližně milion dvě stě tisíc lidí. Bohatých i chudých, majitelů pěti vil v Praze i bezdomovců. Kde je tady logika, kde sociální ohledy? Šedesátiletý chudák zaplatí lékaři 30 korun a sedmdesátník rejdař nic? Kuriózním výsledkem politického vršení výjimek - pro miminka, předškoláky, adolescenty, penzisty, seniory rozličného věku - bude nakonec situace, kdy poplatky zaplatí jen ti, kdo k lékaři nechodí.

I ortodoxní obhájce poplatků však uzná, že někteří lidé na ně nemají. Třeba chudší senioři v ústavech, chronicky nemocní. Zatímco rodiče miminek a malých dětí dostávají porodné, přídavky, mají odpočty daní, stát jim platí rodičovskou, mají nárok i na řadu preventivních prohlídek zdarma, tak penzisté si vyskakovat nemohou. Ale jim má nedostatek peněz na lékaře doplatit ministr Nečas, nikoli Julínek. Nečas má umět rozlišit mezi šedesátiletým chudákem a sedmdesátiletým majitelem realit. Julínek nezjistí, kdo pláče kvůli třicetikoruně za sebe, ale bez mrknutí oka zaplatí tisícikorunu za ošetření pejska.

Poplatky bolí řadu lidí i čistě z psychologických příčin, ne proto, že by je desetikoruny ruinovaly. Neumíme s nimi ve svých rozpočtech počítat, protože se desetiletí z politických důvodů říkalo 'péče je bezplatná'. Nezvykli jsme si uvažovat stylem 'odpustím si dvě piva, zůstane mi na ordinaci'. Nevidíme, že člověk s patnáctitisícovým platem zaplatí ročně do zdravotní kasy 24 tisíc, což vystačí na pouhou jednu operaci slepého střeva.

Kdosi chytrý spočítal: pokud by mělo zdravotnictví zůstat solidární jako dnes, bez regulací, poplatků a bez dluhů, pak za dvacet let budou muset být naše odvody do zdravotnictví téměř dvojnásobné. Pak by zbývalo méně na penze, školy, silnice. Přebývalo by jediné: příležitosti pro politické populisty.

Autor: Jana Bendová
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 09.04.2008, 00:43 - marie :
Kde je tady logika, kde sociální ohledy? Šedesátiletý chudák zaplatí lékaři 30 korun a sedmdesátník rejdař nic?" - no dovolím si ozázku, kolik se domníváte, že u nás v ČR máme 70 letých rejdařů? ale máme tady u nás cca jeden milión 400 tisíc penzistů, kteří mají penzi pod 10 000.- kč měsíčně a kolik se domníváte, že je mezi nimi 70 letých rejdařů. A pro tyto lidi s nízkým příjmem je návštěva u lékaře problém a rozhoduje se mezi nákupem chleba, který stojí stejně jako návštěva lékaře - těch 30.- kčs, víte.
* 09.04.2008, 00:44 - marie :
omlouvám se za překlepy a za to "s" za kč. přeji dobrou noc.
* 12.04.2008, 07:01 - Lada :
Příběh ze života. Důchodkyni 75 let se udělalo na ulici špatně. Došla do nejbližšího zdrav. zařízení a tam zaplatila na vstupní ambulanci 30,-kč, odeslána ke kardiologovi - dalších 30,- Kč, odeslána k neurologovi dalších 30,-kč. Výsledek 120,- kč za jeden den a posudek nic vám není, asi se vám jen zatočila hlava z nízkého tlaku.
* 12.04.2008, 23:18 - marie :
ale to snad není pravda, já nemám podobnou osobní zkušenost, patřím zatím mezi lidi, kteří mají štěstí a lékaře příliš nepotřebují, ale tohle je svinstvo - tak potom "ta reforma co tady zavádí pan julínek s panem cikrtem" - je skutečně "reforma likvidační" a zaměřená na penzisty, které by nejraději nechali postřílet. Ale protože to není v demokratické zemi možné, pak se to udělá pomocí poplatků a hle výsledek je stejný..
* 13.04.2008, 20:22 - marie :
"Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas v televizní debatě připomněl, že už nyní jsou osvobozeni lidé v hmotné nouzi: - co to znamená : "hmotná nouze" a kdy se stav financí, zbývající - po zaplacení nájemného a povinných plateb, jako hmotná nouze počítá? moje penze je 7 922.-.. manželova penze 7 744.- nájemné vč.všeho 6 934.- zůstatek po zaplac. 8 732 - to jest na osobu zbývá 4 366.-, a ptám se zdvořile, kolik že je ta hmotná nouze?
* 15.04.2008, 01:20 - marie :
ještě bych ráda připodotkla, že nájemné činí v porovnání s manželovou penzí 89,5 % a to si myslím že není morální ale ani možné, kdyby byl jeden z nás sám tak jak bychom mohli existovat. Žádný z nás nezavinil to, že jsme již penzisté a nemáme žádný majetek a tedy nemáme kam sáhnout, abychom měli na zaplacení nájemného a co si máme tedy počít, jsme slušní lidé nejsme žádní zločinci a žijeme na pokraji bídy? Kam se máme obrátit o pomoc. Že jsme v takovéto nezáviděníhodné situaci zavinili komunisté, kdyby nezlikvidovali majetek našich rodičů a druhotně i nás samé, nebyli bychom v takovéto situaci..
* 15.04.2008, 01:53 - marie :
když jsme u toho šetření na bezmocných lidech, tak bych si dovolila malou poznámku :"Rusové, kteří získají trvalý pobyt na českém území, mají nárok na český důchod i v případě, že tu nikdy nepracovali. Stanovuje to 48 let stará dohoda mezi Sovětským svazem a Československem. Ministerstvo práce a sociálních věcí se ji dlouhodobě neúspěšně snaží změnit. Rusko je jedinou zemí, se kterou Česko podobnou dohodu má.A trak tady rusové šťastně a vesele pobírají penzi, zatím co na našich zdravotně postižených se šetří? proč to tak jest?
* 15.04.2008, 14:32 - marie :
a při tom vůbec nechápu, proč ještě "platí"L smlouva, která byla sepsána mezi dvěma státy, které již de facto neexistují, tj. mezi sovětským svazem a Československou republikou a na Slovensku určitě nic podobného neplatí!
* 17.04.2008, 03:53 - marie :
regulační poplatky to je termín, který vymyslel pan Julínek, vedle v sousedním Německu se platí, ovšem vypadá to poněkud jinak :" místopředsedkyně Eliška Wagnerová. Srovnává poplatky u nás a v Německu, kde se platí 10 euro za čtvrt roku a peníze jdou zdravotním pojišťovnám, nikoli nemocnicím a soukromým doktorům - A Rychetský se ptá se na třicetikorunový poplatek za recept. "Jaký je tady regulační účinek, když lékař usoudí, že pacient prostě lék potřebuje? To má pacient ten recept spálit?" ptá se Rychetský. Julínek poněkud nejistě vysvětluje, že lékaři do zavedení poplatků předepisovali prášky zbytečně. "Lidé chodí účelově k doktorům, aby jim napsali léky," prohlašuje Julínek.
* 17.04.2008, 03:57 - marie :
Rychetský chce vědět, proč se platí 60 korun denně za pobyt v nemocnici. Julínek odpovídá, že má působit psychologicky, aby pacient zvážil, jestli je hospitalizace nutná. "A jaký důvod k poplatkům je u lidí v komatu, na ARO, v inkubátoru?" "Působí psychlogicky na celou populaci," odpovídá Julínek!!. takže žádné regulační poplatky, ale strašák na lidi, aby neobtěžovali lékaře. co je to za lidi? děkuji předsedovi Ústavního soudu, jeho otázky panu ministrovi byly brilantní, doufám, že slavné poplatky shodí ústavní soud se stolu..
* 17.04.2008, 04:06 - marie :
Wagnerová chce vědět, jestli Julínek před přijetím zákona zkoumal dopady poplatků na seniory, rodiny s dětmi, lidi v ústavech - a s jakým výsledkem. "Analýza nebyla možná, žádný z ministrů přede mnou tahle data nesbíral," - říká nazlobeně Julínek - pan ministr se neobtěžoval aby zjišťoval jestli poplatky někoho poškodí či nikoliv, bylo mu to jednoduše zcela lhostejné..
* 17.04.2008, 04:10 - marie :
Ústavní soudce Hollander chtěl například nejprve po Julínkovi vědět, proč zavedl poplatky. Očekávaná odpověď: aby se ve zdravotnictví přestalo plýtvat a lidé nechodili zbytečně k doktorovi. Jenže když Hollander šel dál a ptal se, jak se zamezí plýtvání tím, že platí za pobyt v nemocnici i lidé v komatu nebo nedonošené děti „To mají kojence vyndat z inkubátoru?“ zaskočil například Hollander ministra. A po Julínkově odpovědi to v sále jen zašumělo: „Působí to psychologicky na populaci.“ - no to je pěkně zrůdný.. Omlouvám se, opsala jsem z toho jednání u Ústavního soudu, to co si myslím, že nás všechny zajímá, bylo by to lepší "v celku", ale to se sem nevejde. dobrou noc.
* 19.04.2008, 01:13 - marie :
nikdo se tady nepřipojil, doufám že to všechno dobře dopadne a že nás nejbezbrannější nenechají, abychom nejvíce dopláceli na jakoukoliv reformu která by nás, protože už se nemůžeme bránit, ani si jít přivydělat nějaké peníze, nejvíce postihla..
* 19.04.2008, 19:22 - Čtenář :
A co ti invalidní důchodci, co mají několik zaměstnání. Ti by také neměli platit?
* 19.04.2008, 23:45 - marie :
tak o tomhle já nic nevím, mám téměř nechodícího manžela, který se pohybuje pouze chodítka či fracouzských holí a ujde jen pár kroků a tím, že je manžel postižený tak vnímám víc to neštěstí kolem sebe.Ale myslím si, že ty poplatky by měli udělat tak jako je to vedle v Německu, tam se platí 10 euro na tři měsíce, a víc nic, ať jdete k lékaři jednou nebo 2 x za týden..poplatky u nás nejvíc postihují nízkopříjmové lidi v EU., protože se platí za každou návštěvu,pokud Vám lékař změří tlak, nebo se podívá do krku. a ty poplatky v Německu jdou zdravotním pojišťovnám..
* 20.04.2008, 09:29 - Čtenář :
Nevíte o tom nic, nebo o tom nic nechcete vědět. Nebo je o tom lepší nevědět?
* 20.04.2008, 14:23 - marie :
Nevím o tom nic, ale opravdu ne, protože abych byla upřímná, pokud se to neštěstí nestalo manželovi( v červenci 2006) tak jsem se o tyto smutné věci příliš nestarala a tedy jsem o nich nic nevěděla. Typicky český člověk až když se to dotkne mé osoby či rodiny, teprve tehdy se začnu zajímat a tak by to být samozřejmě nemělo, ale je. A ohledně těch poplatků a zaměstnaných invalidů, to znamená lidí, kteří jdou na úkor svého zdraví pracovat a určitě i na úkor pohodlí a určitě nejdou pracovat, proto že mají dlouhou chvíli, ale proto aby měli na nájem, protože ty penze jsou tak malé, že stačí sotva na zaplacení nájemného..
* 20.04.2008, 14:31 - marie :
manželova penze činí 7 744.- kč - nájemné vč.všeho 6 934.- , kdyby manžel byl sám zůstalo by mu pouhých 810.-kč - , chtěla bych ještě poznamenat že bydlíme v malém obecním bytě..
* 26.04.2008, 19:46 - čtenářka :
Jsem částečná invalidní důchodkyně t.č. bez pracovního poměru. Prosím čtenáře, aby mě dal typ. Ráda přijmu, alespoň jedno zaměstnání, pokud ho budu moci ze zdravotních důvodů vykonávat.
* 26.04.2008, 20:57 - Čtenář :
http://www.ligavozic.cz/forum/viewtopic.php?t=558
* 04.05.2008, 13:47 - marie :
když si přečtu ty stesky - na to jak nejsou pro nemohoucí lidi peníze a pak se podívám jak se "rozdávají" přímo rozhazují peníze v podobě českých penzí Rusům - kterým stačí aby tady byli přihlášeni k trvalému pobytu a hned dostanou a to nemalou penzi, tak se ptám co dělá česká vláda pro nás české občany, když stále a stále myslí jen na to aby se u nás "dařilo dobře" především rusům? ptám se - jsme ještě vůbec Česká republika ?
* 12.05.2008, 00:48 - marie :
je to hezký výhled do blízké budoucnosti - pan ministr Julínek počítá, že zvýší poplatky a to tedy všechny a tedy jeden den pobytu v nemocnici bude stát 500.- kč , no máme tady jeden a půl miliónů penzistů s penzí do 10 000.- kč..Čtrnáctidenní pobyt - přijde na 7 000.- kč , takže nemocní mohou být pouze ti bohatí a těch chudých se stát zbaví i bez penzijní reformy?
* 12.05.2008, 15:24 - marie :
a to nejen penzistů,ale zbaví se a to docela jednoduše - všech chudých - ale zapoměl jste na jednu drobnost,pane ministře, když necháte pomřít ty chudé, kdo se domníváte že na Vás bude dělat? od roku 1992 jsem volila ODS, volila jsem ji ještě při posledních volbách a to v domění, že ODS udělá "pořádek", ale žádný pořádek se nekoná, pan ministr to nemá ani v úmyslu, takže lituji ale určitě nebudu sama, kdo již nebude volit ODS, ale určitě ji budou nadále volit ti rusáci, kteří tady berou vysoké penze, ale to určitě nebude ODS stačit k vítězství...
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie