Dnes je Čtvrtek, 21. listopadu 2024, svátek má Albert
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6942
 
Webinfo


 

20.03.2008, 07:33 - rubrika " Názory "
Jak hodnotíte legislativní vývoj v oblasti českého zdravotnictví?

Systém zdravotnictví v ČR prochází v současné době řadou významných změn. Jaký názor mají na stávající legislativní vývoj zástupci pacientů a zdravotníků? Na to jsme se zeptali Václava Krásy, předsedy Národní rady zdravotně postižených ČR, a Mgr. Dany Juráskové, Ph.D., MBA, prezidentky České asociace sester.

1. Jak hodnotíte současné legislativní změny českého systému zdravotnictví?

2. V čem spatřujete jejich silné stránky a v čem naopak ty slabé?

3. Přispějí podle vás tyto změny k 'ozdravení' českého zdravotnictví, resp. ke zvýšení kvality zdravotní péče?

4. Jakým směrem by se podle vás měly ubírat budoucí reformní kroky v oblasti zdravotnictví?

Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených ČR

1. Jedinou významnou legislativní změnou v českém zdravotnictví je vlastně úprava zákona č.48/1997Sb., o veřejném zdravotním pojištění, která byla provedena v rámci zákona č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů. Za nejsilnější, ale zároveň nejslabší stránku této úpravy považuji zavedení poplatků za předpis léku a návštěvu lékaře.

2. Domnívám se, že je správné zavést v našem zdravotnictví regulační poplatky, které mají motivovat občany ke správnému chování a mají zabránit nadbytečnému čerpání zdravotní péče. Způsob zavedení poplatků je však zároveň nejslabší stránkou všech legislativních opatření v rámci zákona č. 261/2007 Sb. Jsou zavedeny plošně, bez ohledu na to, zda jsou jednotlivé skupiny občanů schopny bez nějaké újmy poplatky zaplatit. Zároveň nerozlišují, zda může konkrétní skupina obyvatel reálně zneužívat zdravotního systému. Jsou skupiny občanů - např. děti, osoby v ústavních zařízeních apod. -, u kterých je zneužívání zdravotnictví a čerpání nadbytečné péče prakticky vyloučeno. Regulační poplatky musejí opravdu regulovat způsob chování, ale nesmějí fungovat jako daň, a to ještě daň poměrně vysoká. Regulačními poplatky jsou nepochybně nejvíce postiženy děti a dospělí se zdravotním postižením a osoby v zařízeních sociální péče.

3. Obávám se, že současné legislativní změny budou mít jen velmi málo pozitivní vliv na české zdravotnictví. A to v souvislosti se zavedením poplatků u většinové populace, která má stabilní příjem a poplatky fungují jako regulátor ke snaze nechat si předepsat na lékařský poukaz zbytné léky či zdravotnické prostředky. Nedomnívám se, že současné legislativní změny povedou ke zvýšení kvality zdravotní péče. Poplatky za pobyt v nemocnici nemají žádný vliv na kvalitu podávané stravy, a proto si myslím, že ani v dalších oblastech zdravotní péče nepovedou ke zlepšení služeb, ale ani ke zlepšení způsobu chování zdravotnických pracovníků k pacientům. Lze očekávat opačný efekt, a to u části populace, která bude zvažovat, zda má vydat peníze za předpis léků či za návštěvu lékaře, nebo své malé finanční prostředky použít jiným způsobem. Důsledkem takového chování bude zhoršení zdravotního stavu těchto lidí, a tím i vyšší náklady na zdravotní systém. Domnívám se, že ani změna § 11 zákona č. 48/1997 Sb. bez dalších opatření nepovede ke zvýšení kvality zdravotní péče.

4. Nevidím spásu českého zdravotnictví v privatizaci fakultních nemocnic, zdravotních pojišťoven a prakticky všech nemocnic nižšího typu. To je pouze změna vlastnictví, která sama o sobě nemusí vést ke zlepšení kvality zdravotní péče. Ba naopak, bez dostatečných legislativních záruk a brzd může dojít k podobné situaci, kterou jsme zažili v ČR v první polovině devadesátých let minulého století, tedy k divoké privatizaci, přesunu obrovského majetku mezi různými skupinami a v důsledku toho ke krachu mnoha původně zdravých organizací.

Cestu reformy spatřuji především v důsledném narovnání vztahu pacient versus zdravotní pojišťovna a zdravotní pojišťovna versus zdravotnické zařízení. Zdravotní pojišťovna by měla s každým pojištěncem uzavírat standardní soukromoprávní smlouvu, ve které by byl definován základní balík zdravotní péče, a dále by smlouva upravovala způsob různých bonusů, příplatků atd. Obdobně by měl fungovat i smluvní vztah mezi zdravotními pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. Pojišťovna, která uzavře smlouvu se svým pojištěncem, by byla odpovědná za to, že mu skutečně zajistí ve smlouvě definovanou zdravotní péči. Myslím si, že to je základ reformy, a nikoli bezbřehá privatizace.

Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA, prezidentka České asociace sester

1. Po letech, kdy v českém zdravotnictví doznívaly vlivy minulých desetiletí, nastala řada žádoucích změn, které jsou postup-ně realizovány. Záměry považuji za správné, jejich skutečný dopad však bude znám až po jejich spuštění. Zdravotnictví, stejně jako jiná činnost, je zatíženo lidským faktorem, který může svými jednotlivými kroky zneužít i dobrých záměrů.

2. Silnou stránkou je nepochybně konkurence v oblasti zdravotnických služeb. Za slabou považuji samotného spotřebitele zdravotnických služeb, který si jen velmi pomalu zvyká a dostatečně nevyužívá možností, jež mu systém dává a nabídne i v budoucnu.

3. V každém případě přispějí. Vůbec celá atmosféra ve zdravotnictví vede k tomu, že se o kvalitě nejen více mluví, ale zdravotnická zařízení i pacienti si jí začínají všímat, a dokonce ji vyžadovat. Evidentně skončily doby, kdy byly investice vložené do zvyšování kvality zdravotní péče na konci seznamu priorit zdravotnických zařízení i pacientů.

4. Při každé příležitosti, kterou mám, upozorňuji na velmi nepříznivý vývoj demografických parametrů obyvatelstva ČR - na stárnutí populace, a tím i přesah mezi zdravotní a sociální péčí. Oddělené financování zdravotní a sociální péče se v této oblasti jeví jako velmi nevýhodné.

---

Více o výroční konferenci asociace CzechMed na CzechMed Forum

Další informace o 7. výroční konferenci asociace CzechMed najdete na www.forum.czechmed.cz. Tuto rubriku připravujeme ve spolupráci s Českou asociací dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed. Příští číslo rubriky Svět zdravotnických prostředků najdete v MT 9/2008.

Zdroj: Medical Tribune
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 20.03.2008, 12:59 - Čtenář :
je to ostudné, tu nejubožejší skupinu lidí - tedy zdravotně postižené, lidi kteří mají nejnižší příjem, prostřednictvím jich se "dělá" zdravotní reforma, je to ostuda demokratického státu, podle toho jak se stát stará o své postižené občany, podle toho se pozná stav demokracie té které země ..
* 23.03.2008, 14:49 - marie :
Celé to reformní "konání" kolem skupiny lidí s nejnižším příjmem mě připadá, jako cílená likvidace - ti penzisté s nízkými příjmy, kterých je - 1 493 263 - nebyli u komunistů, tudíž měli nízké platy a nyní mají zcela logicky i nízké penze. Byli trestáni komunisty za to, že nevstoupili do jejich strany a dožili se demokracie, která je trestá za totéž?Jsme poslední žijící svědomí národa - tak rychle pryč s námi, že ?
* 23.03.2008, 21:39 - Čtenář :
Ano, je to cílená liknidace Marie.....
* 23.03.2008, 23:13 - marie :
ale proč to nikdo nevidí?
* 25.03.2008, 22:32 - Čtenář :
A kdo? Bohuzel, 35 naroda voli ODS....proti tomu jsme kratci....pristi volby budou o necem jinem.....a vse (skoro) se vrati do statrych koleji, jen vydrzet.....
* 26.03.2008, 09:41 - jaseer :
Vidíte to příliš černě. Máme zase výhodu, že můžeme přecházet na červenou !
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie