Dnes je Čtvrtek, 21. listopadu 2024, svátek má Albert
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Standardy sociální péč...
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6942
 
Webinfo


 

06.12.2007, 12:41 - rubrika " Politika "
Peníze na sociální služby

Moderátor (František Lutonský):
Je už veřejným tajemstvím, že s penězi na sociální služby jsou potíže, Ministerstvo práce a sociálních věcí zjistilo, že nemá dost prostředků na příspěvky na péči a muselo dostat dalších přibližně 6 miliard korun. Proč? Ptám se Jitky Hanžlové, dobré odpoledne.

Redaktor (Jitka Hanžlová):
Hezké odpoledne přeji. Já začnu od začátku, od letošního ledna platí nový zákon o sociálních službách, podle něj je lidem s handicapy vyplácen takzvaný příspěvek na péči. Ten je rozdělený do 4 stupňů. Lidé v té nejnižší kategorii dostávají 2 tisíce korun, v té druhé kategorii 4 tisíce, potom 8 tisíc korun a v nejvyšší kategorii 11 tisíc korun.

Host (Petr Nečas):
Je to příspěvek, na základě kterého si naši spoluobčané s handicapy mohou nakupovat sociální služby jak od pobytových zařízení, tak od ambulantních služeb, případně si tím hradit neformální pomoc ze svého bezprostředního okolí, například od své rodiny, blízkých osob a podobně.

Redaktor (Jitka Hanžlová):
Vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Problém je, že tvůrci nového zákona neodhadli, kolik peněz bude na ty dávky ve skutečnosti potřeba. V původním návrhu státního rozpočtu na tento příspěvek na péči bylo rozpočtováno 8,9 miliardy korun, tyto prostředky byly vyčerpány vzhledem k velkému zájmu o tento příspěvek již na konci srpna, my jsme prostřednictvím dvou rozpočtových opatření, které již vláda schválila, museli zvýšit celkový objem vyplácených příspěvků na péči na celkem 15 miliard korun, to znamená z 8,9 miliardy o více než 6 miliard korun.

Moderátor (František Lutonský):
Jitko, a proč je najednou potřeba o tolik víc peněz, to tak radikálně přibylo postižených nebo starých lidí?

Redaktor (Jitka Hanžlová):
Tak to není, Františku, já si myslím, že hlavní důvod je zřejmě skutečně v tom, že předcházející vláda neodhadla, kolik peněz bude na ty dávky potřeba a také to, jak je budou lidé využívat. Koneckonců, posteskl si i ministr Petr Nečas.

Host (Petr Nečas):
Bohužel, řada z těchto finančních prostředků nám uniká ze systému sociálních služeb, protože část klientů nepochopila správně účel tohoto příspěvku, neberou ho jako částku, za kterou si mají nakupovat sociální služby, ale berou ho jako vítané přilepšení svých čistých příjmů jako určitou formu finanční kompenzace za svůj handicapy, a to je naprosto nesprávně pochopený účel tohoto příspěvku a proto nám také tyto výdaje takto prudce rostou.

Moderátor (František Lutonský):
Tak to byl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, Jitko, jak velká je vlastně ta skupina, o kolika lidech mluvíme, kolik lidí bere tyhle sociální dávky?

Redaktor (Jitka Hanžlová):
Podle údajů Národní rady osob se zdravotním postižením pobírá příspěvky na péči asi 230 tisíc lidí a jejich počet ještě poroste. Zhruba 45 procent příjemců dostává tu nejnižší částku, oněch 2 tisíce korun. podle Ministerstva práce nejvyšší podporu, 11 tisíc korun, dostávalo na konci září 15 tisíc lidí.

Moderátor (František Lutonský):
15 tisíc lidí dostávalo 11 tisíc korun, abychom to tedy konkretizovali.
Já jsem nechtěl, abychom se v tom úplně zamotali, aby to ještě zůstalo srozumitelným, tolik čísel, těch málo peněz v rozpočtu ministerstva, to ale není jediný problém. Lidé si stěžují, že peníze z příspěvků na péči dostávají pozdě.

Redaktor (Jitka Hanžlová):
Máš pravdu, tento týden na to například upozornila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, zjistila, že mnozí čekají na vyřízení žádosti o příspěvek i 10 měsíců, dostávají se potom do existenčních potíží a musí si na živobytí půjčovat.

Host (Jitka Seitlová):
My navrhujeme přímo občanům, kteří se nemohou domoci takovéhoto příspěvku, který nutně potřebují pro svoji další vlastně existenci, řádnou, důstojnou existenci, tak aby se přímo obraceli na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministerstvo práce a sociálních věcí je tím nadřízeným orgánem, které podle správního zákona má přijmout taková opatření proti nečinnosti.

Moderátor (František Lutonský):
Tak ještě závěrem dejme slovo Ministerstvu práce a sociálních věcí ústy Jitky Hanžlové, co na to říká?

Redaktor (Jitka Hanžlová):
Říká, že o tom problému ví, že je to hlavně kvůli velké administrativní náročnosti, než člověk projde kolečkem různých potvrzení, trvá to dlouho a je málo úředníků. Také proto chystá změny sociální zákonů. Co je ale podstatné, ministr Nečas připomíná, že nárok na příspěvek na péči má zpětnou platnost, takže lidé mají nárok na příspěvek od data, kdy žádost podali, i když začnou peníze třeba dostávat až za měsíc, musí dostat peníze i zpětně, právě k datu, ve kterém tu žádost podali.

Autor: František Lutonský
Zdroj: Radiožurnál
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 12.12.2007, 08:17 - čtenářka :
citace.nárok na příspěvek na péči má zpětnou platnost, takže lidé mají nárok na příspěvek od data, kdy žádost podali, i když začnou peníze třeba dostávat až za měsíc,...... Peníze další měsíc? To je k smíchu-nebudou za celý kalendářní rok- možná na nás vyjde řada v III/2008. Ministerstvo o problému ví,ale píše zavádějící články!Chceme pravdu,pohádky nechte dětem.
* 29.12.2007, 12:34 - miriam :
pro neustále zhoršování zdrav.potíží /věkem/byla částka vyplácena k důchodů asi 470 Kč,- naprosto nedostačující,změny přivítala,většina invalidů, určitě se snažila pracovat i přes svůj handicap a řada z nich za svou práci, nikdy nebyla spravedlivě ohodnocena a tudíž důchody byly spíše podprůměrné,já sama a znám i další handicapované,aby si mohly udržet určitou životní úroven,stále nad rámec sil se zapojujíi na úkor zdraví do různých prac.činnosti .Takže částky,které invalidé dostávají bych nenazvala zas až tak vítaným přilepšením o němž se vyjadřuje pan ministr.
* 23.03.2008, 23:17 - marie :
je to ostudné, prostřednictvím té nejubožejší skupiny lidí, tedy zdravotně postižených a penzistů s nejnižšími důchody se "dělá" zdravotní reforma, je to ostuda demokratického státu, podle toho jak se stát stará o své postižené občany, podle toho se pozná stav demokracie té které země a dle tohoto starání se ČR - je naše demokracie vkutku excelentní.. .. Celé to reformní "konání" kolem skupiny lidí s nejnižším příjmem mě připadá, jako cílená likvidace - ti penzisté s nízkými příjmy, kterých je - 1 493 263 - nebyli u komunistů, tudíž měli nízké platy a nyní mají zcela logicky i nízké penze. Byli trestáni komunisty za to, že nevstoupili do jejich strany a dožili se demokracie, která je trestá za totéž?Jsme poslední žijící svědomí národa - tak rychle pryč s námi, že ?
* 09.04.2008, 01:26 - marie :
Je to příspěvek, na základě kterého si naši spoluobčané s handicapy mohou nakupovat sociální služby jak od pobytových zařízení, tak od ambulantních služeb, případně si tím hradit neformální pomoc ze svého bezprostředního okolí, například od své rodiny, blízkých osob a podobně, říká pan ministr, ale současně je pohoršen, protože :" řada z těchto finančních prostředků nám uniká ze systému sociálních služeb, protože část klientů nepochopila správně účel tohoto příspěvku, neberou ho jako částku, za kterou si mají nakupovat sociální služby, ale berou ho jako vítané přilepšení svých čistých příjmů jako určitou formu finanční kompenzace za svůj handicapy", myslí si pan ministr..
* 09.04.2008, 01:27 - marie :
ale "nakupování služeb" pane mnistře není pro jejich "vysokou cenu", pro normální zdravotně postižené s nízkým příjmem jednoduše možné - asistenční služby účtují za 1 hod. cca 85.- kč a jestliže postižený pobírá penzi cca 8 000 .- kč a soc. podpora na péči jsou 2 000.- kč, kde vezme takový jeden postižený, na Vaše služby? pane ministře?
* 09.04.2008, 01:33 - marie :
můj zdravotně postižený manžel, chodící pomocí francouzských holí či chodítka, který není schopen, pro svůj hendikep,se o sebe vůbec postarat pobírá 2 000.- kč, máte pocit, že za ty dva tisíce jezdíme na Bahamy a zapíjíme kaviár francouzským vínem, přesně tak totiž působí Vaše "výtky", cože ti bohatci s těmi sociálními dávkami vlastně dělají ?
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie