Rada postižených chce speciální fond na školení handicapovaných
V ČR by měl podle Národní rady osob se zdravotním postižením vzniknout speciální fond na vzdělávací kurzy pro nezaměstnané s handicapem. Platily by do něj firmy, které nechtějí postižené zaměstnávat, ročně by šlo o více než 800 mil. Kč, řekl na veletrhu HospiMedica předseda rady Václav Krása. Návrh se ale nezdá ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV), naopak ministryně pro menšiny Džamila Stehlíková o něm chce jednat.
Postižení jsou jednou z hůře zaměstnatelných skupin. V ČR jich je podle MPSV bez práce asi 66 tisíc, což je přibližně pětina všech nezaměstnaných. Podle Krásy je ale počet handicapovaných bez místa ve skutečnosti ještě vyšší. Už dnes musí podniky s více než 25 pracovníky zaměstnávat 4 % handicapovaných či odvádět částku do státního rozpočtu, anebo kupovat výrobky z chráněných dílen. Na odvodech se ročně vybere asi 800 mil. Kč. Do fondu by šlo ale víc, řada zaměstnavatelů zatím systém obchází, podotkl Krása s tím, že má na fond od řady firem příznivé ohlasy. O penězích by rozhodovala skupina složená z odborníků a úředníků, rozdělovala by je přímo konkrétním projektům.
Dosavadní rekvalifikace úřadů práce totiž postiženým často nevyhovují. Neumožňují třeba studium angličtiny. 'Postižení umějí často velice dobře pracovat na počítači, ale např. angličtina vyžaduje dlouhodobější vzdělávací proces, což úřady práce neumožňují,' podotkl Krása. Postižení mohou hrát při snižování celkové nezaměstnanosti, kdy firmy mají problémy se sháněním nových pracovníků, velkou roli. 'Lidé s handicapem skrývají velký potenciál. Firmy, které to pochopí, budou mít značný náskok,' soudí.
Zdroj: HR management
|