Chcete vytvořit chráněnou dílnu?
Podnikám na živnostenský list v oboru praní a žehlení prádla pro domácnost. Nyní chci vytvořit chráněnou dílnu, která zaměstná jednoho až dva lidi. Co musím učinit?
Chráněná pracovní dílna je pracoviště, kde je zaměstnáno nejméně 60 procent zaměstnanců se zdravotním postižením.
Pokud je jejich počet menší, jedná se o chráněné pracovní místo, které je vytvořené zaměstnavatelem pro osobu se zdravotním postižením na základě písemné dohody s úřadem práce.
Chráněné pracovní místo musí být provozováno po dobu nejméně dvou let ode dne sjednaného v dohodě. Na vytvoření chráněného pracovního místa, stejně jako chráněné pracovní dílny, může poskytnout úřad práce zaměstnavateli příspěvek.
Příspěvek na vytvoření chráněné pracovní dílny může maximálně činit osminásobek průměrné mzdy na každé pracovní místo v chráněné pracovní dílně vytvořené pro osobu se zdravotním postižením a dvanáctinásobek této mzdy na pracovní místo pro osobu s těžším zdravotním postižením.
Vytváří- li zaměstnavatel na základě jedné dohody s úřadem práce deset a více pracovních míst v chráněné pracovní dílně, může příspěvek na vytvoření jednoho pracovního místa pro osobu se zdravotním postižením činit maximálně desetinásobek a pro osobu s těžším zdravotním postižením maximálně čtrnáctinásobek výše uvedené průměrné mzdy.
Úřad práce může na základě dohody se zaměstnavatelem poskytnout zaměstnavateli i příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů chráněné pracovní dílny.
Výše tohoto příspěvku může činit maximálně čtyřnásobek průměrné mzdy na jednoho zaměstnance, který je osobou se zdravotním postižením, a maximálně šestinásobek výše uvedené průměrné mzdy na jednoho zaměstnance, který je osobou s těžším zdravotním postižením.
Pro zjištění počtu zaměstnanců, kteří jsou osobami se zdravotním postižením a osobami s těžším zdravotním postižením, je rozhodný jejich průměrný roční přepočtený počet.
Autor: Michaela Fouňová Zdroj: Prachatický deník
|