Dnes je Pátek, 10. ledna 2025, svátek má Břetislav
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 7100
 
Webinfo


 

22.10.2007, 14:34 - rubrika " Vzdělávání "
Nevidomý lékařem? Nemožné! Postižení je při studiu zádrhel

Handicapovaní studenti už mají více možností studia na vysokých školách než dřív. Jediným, ale velmi důležitých omezením, zůstává zdravotní předpoklad pro výkon budoucího povolání.

Vozíčkář se vojínem stát nemůže. Zatím. 'Doposud jsme na naší fakultě neměli žádného hendikepovaného studenta, avšak na tuto možnost jsme připraveni,' uvedl děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Vladimír Palička. Doplnil ale, že je rozhodující o jaké postižení se jedná. 'Pokud by šlo o studenta, který je omezen pohybově a umístěn na vozík, tak si myslím, že to není problém. Bezbariérové přístupy máme téměř všude a zároveň můžeme nabídnout službu asistenta i speciálních přijímacích zkoušek. Ale u nevidomých studentů nepřichází studium v úvahu. Práci lékaře by vykonávat rozhodně nemohli,' poznamenal Palička.

Stejnou překážku by viděl u studentů hluchoněmých, kde by nebyla možná komunikace s pacientem. 'Avšak jako jeden z volitelných předmětů máme výuku znakové řeči, který je hojně navštěvován. Je to velmi dobrý doplněk pro případnou komunikaci s hluchoněmým pacientem,' doplnil děkan. Hendikepovaní lidé se prozatím mohou rozloučit s myšlenkou studia na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. 'Vzhledem k tomu, že jsme vázáni potřebami armády, tak jsme o této možnosti zatím neuvažovali. Nejvíce možností nabízí hradecká univerzita, která v současné době má ve svých řadách kolem šesti desítek hendikepovaných studentů. 'V rámci univerzity fungují dvě centra, která se o ně starají. Máme speciální programy nejen pro vozíčkáře, ale především pro hluchoslepé nebo také pro hluchoněmé,'.

Autor: SILVIE RŮČKOVÁ
Zdroj: Hradecký deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 22.10.2007, 15:05 - Čtenář :
Neřiká se Hluchoněmí ale Neslyšicí prosím vemte láskavě na vědomí. Franta
* 22.10.2007, 19:13 - Čtenář :
Je dobře, když někdo vzdělaný řekne, že uplatnění zrakově postiženého je horší než u postiženého, který je omezen pohybově / vozíčkáře/. Bohužel představitelé NRZP to vnímají poněkud odlišně.
* 14.01.2008, 12:46 - Čtenář :
Je zarážející, pokud autor píše článek o určité oblasti (v tomto případě se jedná o oblast speciální pedagogiky) a nezjistí si odborné pojmy v té které oblasti používané. Přidávám se k panu Frantovi - použít v dnešní době pojem hluchoněmý je opravdu nevhodné. Také by mne zajímalo, odkud autorka získala informaci, že nejvíce studijních možností pro studenty se zdravotním postižením nabízí právě Univerzita v Hradci Králové? Čerpala snad z nějaké statistiky či přímo z údajů, které univerzity v ČR poskytují? Nebo je to její subjektivní, ničím nepodložený dojem, který se jí do článku "hodil", protože autorka píše pro Hradecký deník?
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2025 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie