ČSSD podá na žádost ČLK stížnost na sankci 50.000 pro lékaře
7.9.2007, Praha - Sociální demokraté ve své ústavní stížnosti proti vládní reformě veřejných financí napadnou také sankci 50.000 korun, která lékařům hrozí, když nebudou vybírat poplatky od pacientů. Na dnešním jednání se na tom shodli předseda ČSSD Jiří Paroubek a prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Podle komory je protiústavní, aby zdravotní pojišťovny mohly tak vysokou částkou pokutovat lékaře, kteří jsou jejich obchodními partnery.
"My to jednoznačně vnímáme jako protiústavní, protože my máme se zdravotními pojišťovnami smluvní vztah a není možné, aby jeden partner v obchodním vztahu měl právo toho druhého pokutovat takto obrovskými částkami," řekl Kubek novinářům. Upozornil přitom na to, že pokud zdravotní pojišťovna pokutu lékaři uloží, tak se vybrané peníze stanou jejím příjmem. Protože komora sama nemůže ústavní stížnost na tento bod reformního balíku podat, požádala o to poslance ČSSD, dodal Kubek.
Paroubek zdůraznil, že ČSSD odmítá i samotné poplatky pacientů, které jsou podle ní protiústavní. Důležitým argumentem pro neústavnost reformního balíku zákonů podle něj ale bude i výhrada vůči sankci 50.000 korun pro lékaře. "To je prostě drakonické sankční ustanovení zákona, které se samozřejmě může obrátit proti lékařům i proti veřejnosti," řekl Paroubek.
Reforma počítá s tím, že od ledna příštího roku budou platit pacienti 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. O ústavní stížnosti na reformu uvažují také komunisté, podat ji chce i Národní rada osob se zdravotním postižením. Poplatky kritizují rovněž pacientská sdružení.
Kubek uvedl, že lékaři na rozdíl od ČSSD nejsou proti poplatkům jako takovým, vadí jim ale vysoká pokuta za jejich nevybírání. Špatně je podle něj nastavena také výše poplatků a způsob jejich výběru. "Ten výběr je velmi primitivní a extrémně administrativně náročný," řekl Kubek. Lékař podle něj bude muset každému pacientovi vystavit stvrzenku a vyplnit přitom několik údajů. "Pokud by ta administrativa a výměna peněz trvala jen dvě minuty, tak praktický lékař stráví asi 1,5 hodiny denně administrativou a tím handrkováním," řekl.
Špatně je podle prezidenta ČLK nastavena také výše poplatků. Podle něj jsou poplatky sice celkově nízké, přitom ale mohou citelně postihnout sociálně slabé skupiny obyvatel. Někteří lidé se kvůli poplatkům možná budou zdravotní péči dokonce úplně vyhýbat, míní. Lepší by proto podle Kubka bylo, kdyby základní poplatek byl vyšší, ale sociálně slabým by byl více kompenzován.
Základem reformy by podle ČLK mělo být stanovení standardů zdravotní péče, kterou by bylo možné hradit z veřejného zdravotního pojištění. "Tím by se pak vytvořil prostor pro komerční připojištění a pacienti by věděli, na co mají nárok," řekl. Tvorba standardů je ale podle Kubka složitá. ČLK proto chce iniciovat novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která by vytvořila dohadovací řízení mezi pojišťovnami a lékaři o standardech, uvedl.
Zdroj: České Noviny.cz - Z domova
|