Dnes je Středa, 4. prosince 2024, svátek má Barbora
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6974
 
Webinfo


 

11.09.2007, 10:15 - rubrika " Legislativa "
Reforma zruší část zákona, která brání připlatit si na lepší péči

Připlatit si na lepší péči, například kvalitnější kloub, brání zatím pacientům platné zákony. Jde o takzvaný "paragraf Fischerové", který zajišťuje, že péči, na kterou nemají všichni, nedostane z pojištění nikdo. Pacienti to obcházejí sponzorskými dary a lepší kloub si koupí. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) to chce podle mluvčího Tomáše Cikrta změnit.

Podle mluvčího k tomu už udělal první krok - zmíněný paragraf, který v roce 1997 prosadila tehdejší poslankyně ČSSD Eva Fischerová, částečně změnil. Podle ministerských právníků tak už nic nebrání tomu, aby lidé od ledna příštího roku platili 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

"V balíku reformy veřejných financí byla část věty v tomto paragrafu zrušena. Zásadní změna přijde příští rok v zákoně o veřejném zdravotním pojištění," řekl ČTK Cikrt. Zdůraznil, že poplatky s tímto paragrafem v rozporu nejsou, protože jsou regulační, nejsou tedy za zdravotní péči.

Podle právníka Centra pro zdravotnické právo 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Ondřeje Dostála ale je možné, že poplatky jsou protiústavní. Soud by je podle něj mohl za protiústavní označit, pokud zamezí občanům v přístupu k péči. Dostál připomněl zkušenosti Slovenska, kde v některých oblastech poplatky skutečně takový dopad měly. Nová vláda část poplatků po volbách zrušila.

Za protiústavní považuje poplatky Svaz pacientů, ústavní stížnost na ně chce podat ČSSD, uvažuje o ní také Národní rada osob se zdravotním postižením. Nelíbí se ani České lékařské komoře. Naopak občanské sdružení Lékaři pro reformu a řada odborných lékařských organizací jejich zavedení podporuje. Zamezí prý zneužívání péče.

Cikrt připomněl, že v zákoně o veřejném zdravotním pojištění je paragraf o právech a povinnostech pojištěnce, kde je psáno, že "pacient má právo na zdravotní péči bez přímé úhrady, pokud mu byla poskytnuta v rozsahu a za podmínek stanovených tímto zákonem. Lékař či jiný odborný pracovník ve zdravotnictví ani zdravotnické zařízení nesmí za tuto zdravotní péči, ani v souvislosti s poskytnutím této péče, přijmout od pojištěnce žádnou úhradu".

Ministr nyní v rámci reformy veřejných financí vyškrtl ze zákona slova: "ani v souvislosti s poskytnutím této péče". V budoucnosti v zákoně nebude ani: "za tuto zdravotní péči", vysvětlil mluvčí postup ministra při odbourávání bariér, jež brání placení na nadstandard.

Dostál podotkl, že zatím není definováno, co je z veřejného zdravotního pojištění hrazeno, takže bude těžké určit, co je "v souvislosti s poskytnutím péče". I to je podle něj jeden z důvodů, proč by Ústavní soud mohl shledat poplatky jako protiústavní.

Zdroj: Česká média.cz
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie