Dnes je Neděle, 22. prosince 2024, svátek má Šimon
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 7046
 
Webinfo


 

23.08.2007, 10:17 - rubrika " Bariéry "
Postižení mají potíže cestovat po ČR i k moři

Problém s trávením letní dovolené v Česku i v zahraničí mívají obvykle lidé s postižením. V cestování jim většinou brání nebo jim ho komplikují bariéry. Jen v málokterém rekreačním zařízení se mohou vozíčkáři a další lidé s handicapem pohodlně pohybovat a využívat všech nabízených služeb.

"Je to velký problém. Do zahraničí jezdím většinou tam, kde to znám. Bojím se, že když někam přijedu, tak tam nebudu moci existovat. Zaplatíte zájezd a zjistíte, že tam budou schody. Jednu takovou dovolenou už jsem zažil a je to velmi nepříjemné," řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Léta proto jezdí na jedno ověřené místo.

Pouze informace o tom, že hotel má výtah, vozíčkářům a dalším handicapovaným situaci neusnadní. Důležité je i vybavení rekreačního střediska, dobrý přístup do bazénu či do moře nebo podoba toalet. "To všechno hraje velkou roli," podotkl Krása.

Pokud by si postižení chtěli zajistit zájezd přes internet, mnoho potřebných informací z popisu jednotlivých nabídek nezískají. Obvykle zjistí například jen to, kolik metrů od moře ubytování leží, že se dá na místě parkovat a pláž je oblázková. Údaje o případných bariérách neobsahují většinou ani katalogy. Cestovní kanceláře se v nich zmiňují jen o tom, že pobyt je vhodný pro rodiny s dětmi či pro důchodce. "Většinou je to tak, že si vzájemně říkáme, která místa jsou uzpůsobena pro postižené. Pak se tam střídáme," dodal Krása.

Seznam míst doma i v cizině, kde by lidé s handicapem mohli bez překážek trávit dovolenou, podle něj neexistuje. V některých krajích prý ale vzniká seznam místních přístupných zařízení.

Cestovní kanceláře, které ČTK oslovila, jsou ochotny vyjít postiženým cestovatelům vstříc. Podle jejich zástupců je ale lepší, když klient na svůj handicap předem upozorní. Pak mu doporučí místo pobytu, hotel i program zájezdu. "Není to problém, ale je potřeba vše dopředu nahlásit a také říci, jak je člověk postižený," řekl marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha. Postižení podle něj cestují stále víc a často se vracejí na místa, která jim vyhovovala. "Setkali jsme se s tím, že i slepec jezdí na poznávací zájezdy," řekl Brejcha.

Také podle marketingového ředitele Exim Tours Stanislava Zímy je lépe cestu postiženého nahlásit již při rezervaci zájezdu. "Abychom mohli rovnou doporučit vhodnější místo," řekl Zíma.

Stejně důležitý jako výběr hotelu je i výběr místa pobytu. Například Praha se svým dlážděním a dlouhými pěšími zónami činí vozíčkářům nemalé potíže. "Dopředu upozorňujeme na to, že třeba klient nebude moci část prohlídky absolvovat," uvedl majitel cestovní kanceláře Miki Travel Tomio Okamura.

Autor: ČTK
Zdroj: Tiscali.cz – Cestování
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 23.08.2007, 11:43 - Čtenář :
Souhlasím s tím, že to tělěsně postižení nemají s cestováním jednoduché, ale všichni se zajímají jen o tuto skupinu zdravotně postižených. Co kdyby se organizace zdravotně postižených začala zajímat také více o ostatní zdravotně postižené. Mám na mysli např. lidi, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu. Pouze výjimečně se setkáte se zařízením, kde dostanete zaručeně bezlepkovou stravu. Taktéž se nikdo nezaobírá tím, aby na potravinách bylo uvedeno zda se jedná o potraviny bez přítomnosti lepku. Bylo by vhodné, aby také zástupci zdravotně postižených jednali s výrobci potravin, aby na obalech mimo složení bylo uvedeno, zda se jedná o potraviny bez přítomnosti lepku.
* 01.06.2008, 20:55 - Věra :
Tak jen nestujme a pojďme s tím něco udělat!!Máme malý rodinný penzionek, kde bezlepková ani žadná jiná dieta není problém.A naši tělesně postižení?Pojďme se dát dohromady a postavit jim u nás v Jizerských horách "ráj na zemi". www.uvozdeckych.net
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie