Dnes je Čtvrtek, 21. listopadu 2024, svátek má Albert
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6942
 
Webinfo


 

23.07.2007, 10:06 - rubrika " Rozhovory "
Petr Nečas: Zákon o službách je nutné revidovat

„Ukazuje se, že podle stávajícího zákona systém sociálních služeb nemůže pracovat. Vedlo by to v podstatě k finančnímu kolapsu a také ke kolapsu celé řady provozovatelů sociálních služeb,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

* LN Jak po půl roce platnosti hodnotíte nový zákon o sociálních službách?

Už před jeho nástupem jsem říkal, že ho považuji za nakročení správným směrem, ne však za výslednou podobu systému sociálních služeb. A na má slova bohužel došlo. Ukazuje se, že podle tohoto zákona systém sociálních služeb nemůže pracovat. Vedlo by to v podstatě k finančnímu kolapsu a také ke kolapsu celé řady provozovatelů sociálních služeb.

* LN Takže myšlenka je správná, ale ten konkrétní model nastavený zákonem nefunguje?

Ano. Myšlenka přivést peníze za klientem je správná. Ale zřejmě nebyly nastaveny správně některé parametry pro jednotlivé stupně příspěvku na péči. Už dnes víme, že místo 8,9 miliardy, jak je v rozpočtu, nás ten systém letos bude stát 12 miliard.

* LN Kde k tomu rozdílu došlo?

Ukazuje se, že celá řada pobíratelů příspěvku na péči, především na prvním stupni, to bere spíše jako vítané přilepšení čistých příjmů nežli jako prostředky, které má využít na nákup sociálních služeb. Lidé je použijí pro osobní potřebu a díky tomu se ty peníze do systému nevracejí. Téměř polovina všech žádostí o příspěvek jsou žádosti o první stupeň. Ukazuje se, že v domovech pro seniory jsou velmi často umístěni lidé, kteří nemají dokonce vůbec žádný nárok na příspěvek na péči. Přitom v těchto zařízeních by měli být lidé, kteří vyžadují už vlastně celodenní péči. Takže se bude muset restrukturalizovat i síť poskytovatelů lůžkových služeb.

* LN Kdy dojde k nápravě?

První opatření už chystáme v rámci vládního stabilizačního balíčku a připravujeme i další kroky. Průběžně provádíme vyhodnocování funkčnosti zákona. Máme data za první půlrok a také detailně zpracováváme analýzy z jednotlivých krajů. Bude muset být provedena větší revize systému sociálních služeb včetně revize zákona, a to na základě širší politické shody.


Autor: LN 14.7. (Lidové Noviny)
Zdroj: Noviny MPSV
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 23.07.2007, 15:01 - Čtenář :
A kam přemístíte ty "seniory, kteří nemají dokonce vůbec žádný nárok na příspěvek na péči" a jsou v domovech pro seniory?
* 21.03.2008, 19:42 - marie :
"Ukazuje se, že celá řada pobíratelů příspěvku na péči, především na prvním stupni, to bere spíše jako vítané přilepšení čistých příjmů nežli jako prostředky, které má využít na nákup sociálních služeb. Lidé je použijí pro osobní potřebu a díky tomu se ty peníze do systému nevracejí.", pane ministře máme to chápat tak, že peníze na péči, jsou zdravotně postiženým - přidělovány proto aby mohly existovat ústavy tzv. sociálních služeb "?
* 21.03.2008, 20:36 - marie :
ptala jsem se proč stát upřednostňuje "dotace" institucím - před příspěvkem samotným postiženým, zestárnuvší či nemocný člověk určitě upřednostňuje domácí péči, před pobytem v indiferentním ústavem, na to mě odpověděl pán slovy :" samozřejmě, že by raději byli všichni doma, ale kdo se o ně bude starat"?
* 21.03.2008, 20:38 - marie :
samozřejmě, že jsem se informovala a vím "jak to tady chodí" a ze slov o "pořadnících na umístění do LDN" mě mrazí. pá píše :"Samozřejmě ty lidi zájem o umístění nemají, ale kdo se o ně bude starat ?" Civilizovaný svět se především snaží o to, aby ti zestárnuvší či onemocněvší lidé žili dále ve svém domácím prostředí a k tomu účelu jsou zřizovány různé pečovatelské či asistenční služby, které těm starým či nemocným lidem, jejich život v jejich prostředí usnadní..Ale není tomu tak v ČR, tady se především dotují ústavy, protože se počítá s tím, že český člověk tu starou a tedy již k ničemu nepotřebnou mámu jednoduše doma nechce, viz Vaše věta "kdo se o ně prosím pěkně bude starat" ? a proto tady máme ty pořadníky na umístění těch nepotřebných do LDN, a proto stát neustále dotuje ty ústavy, namísto aby příspěl samotným nemocným..
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie