Dnes je Pátek, 22. listopadu 2024, svátek má Cecílie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Standardy sociální péč...
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6943
 
Webinfo


 

20.04.2007, 07:38 - rubrika " Politika "
Reforma poškodí i zdravotně postižené spoluobčany

Firmy mají od státu dostávat méně na zaměstnávání handicapovaných pracovníků.

Reformní kroky Topolánkovy vlády nejspíš znatelně poškodí i handicapované občany. Firmy by v budoucnu měly dostávat na jejich zaměstnávání nižší příspěvky. Na těžce handicapovaného pracovníka by podnikům, v nichž je víc než polovina zaměstnanců s postižením, měl stát měsíčně dávat 5900 korun, což je o 7100 korun méně než dosud. Na jinak handicapovaného by pak zaměstnavateli připadlo 4900 korun, tedy o 1600 korun méně než nyní.

Podle návrhu reforem by v budoucnu již neměl být možný ani souběh příspěvku na podporu zaměstnávání postižených s příspěvkem na provoz chráněné dílny a s dalšími penězi na podporu zaměstnanosti. Topolánkova vláda si od toho slibuje úspory v řádu miliardy korun ročně. Pokud by navrhované úpravy prosadila, měla by údajně v příštím roce v rozpočtu ušetřit 811 milionů korun, v roce 2009 by úspora činila 1,09 miliardy a v roce 2010 pak 1,37 miliardy korun.

Nelze přitom říci, že by zaměstnávání handicapovaných spoluobčanů u nás bylo vyřešeno. Na konci února evidovaly úřady práce 72 300 postižených zájemců o místo. Tvořili tak téměř šestnáct procent nezaměstnaných. Proti konci loňského roku se počet handicapovaných bez práce dokonce o tisícovku zvýšil. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení plný a částečný invalidní důchod na konci roku 2005 pobíralo zhruba 515 000 lidí.

Národní rada osob se zdravotním postižením se k návrhům reformy zatím nevyjádřila. Její předseda Václav Krása k tomu řekl, že se s nimi musí nejdřív podrobně seznámit. Jaký dopad na zaměstnanost postižených by mohlo snížení příspěvků mít, nechtěl Krása komentovat.

Jaká pravidla platí dosud

Podle zákona o zaměstnanosti mohou nyní firmy, které mají přes polovinu postižených pracovníků, dostat na těžce handicapovaného měsíčně 0,66 násobek průměrné hrubé mzdy, letos tedy asi 13.000 korun. V příštím roce by se podle nynější právní úpravy měla tato částka zvýšit, protože průměrný příjem roste. Na zaměstnávání jinak postiženého stát dává 0,33 násobek průměrné mzdy - asi 6500 korun.

Podniky nyní mohou získat od úřadů práce i peníze na vytvoření chráněného místa. Pro postiženého je to až osminásobek průměrné mzdy, tedy asi 158 000 korun. Na post pro těžce handicapovaného to může být až dvanáctinásobek průměrné mzdy, tedy asi 235 600 korun. Chráněná dílna, která musí zaměstnávat nejméně 60 procent postižených, dostává na každé místo pro handicapovaného osminásobek a pro těžce handicapovaného dvanáctinásobek průměrné mzdy. Ve firmách s více než 25 zaměstnanci musí postižení tvořit nejméně čtyři procenta pracovníků. Pokud podnik handicapované nezaměstnává, musí od nich nakoupit výrobky nebo do státního rozpočtu za každého nepřijatého pracovníka odvádět 2,5 průměrné hrubé mzdy. Letos je to přes 49 000 korun. Za zaměstnávání postižených mají malé i velké instituce a firmy také slevy na daních.

Zdroj: Haló noviny
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 21.04.2007, 18:20 - Čtenář :
Důležité je, že se reforma snaží změnit systém, který právě nezaměstnanost zdravotně postižených evidentně neřeší. Důraz byl kladen na organizace, zaměstnávající přes polovinu ZP, které z toho mají zajímavý byznys. Za dotace si nyní mohou dovolit zaměstnat různé "specialisty", kteří budou vytvářet tlak a lobbovat, aby jejich výsady zůstaly zachovány. Přitom tyto organizace zaměstnávají cca 10 tisíc ZP a na řešení nezaměstnanosti ZP nikdy nemůžou mít výrazný vliv.
* 24.04.2007, 13:07 - RiderX :
Když se vozejčkář snaží tu práci najít, najde ji vždy, nechce si to jen stěžovat, dobré jsou např. stránky www.prace.cz zps
* 26.04.2007, 10:15 - Čtenář :
No je pravdou že práci ZP nemohou jen tak sehnat.Jsem sama ZP a vím o čem píši.Nemohu pracovat a přesto mám jen ČID a práci sehnat takovou co mohu vykonávat nelze.Pokud Reforma projde bude to velice špatné,hodně zaměstnavatelů to bude moct zavřít a hodně lidí bude bez práce.Věřím že jich je veš vládě víc rozumějších a nebudou chtít aby stát vydělal na ZP lidech.
* 05.05.2007, 17:34 - Čtenář :
Důvod pro změnu má být nárůst ZP evidenci ÚP, meziročně o 1 tisíc uchazečů. Za stejnou dobu, ale přibylo 20 tisíc ZP. Je nutné si uvědomit, že nejde o to kolik ZP je evidováno na ÚP, ale kolik z více jak 520tisíc ZP má práci. Toto číslo bohužel neznám (zatím jsem ho nikde na netu nenašel) a s číslem 10 tisíc z prvního příspěvku si dovolím nesouhlasit.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie