Otevřme dveře slabším a potřebným
Pro člověka s handicapem je vždy lepší si peníze vydělat než čekat, až jednou měsíčně přijde důchod. To si zřejmě uvědomují i ti zaměstnavatelé, kteří nepovažují za nic divného, mají-li v kanceláři někoho, kdo potřebuje bezbariérový přístup.
Cílem projektu Otevřme dveře, jehož organizátorem je Jedličkův ústav spolu s občanským sdružením Asistence a Vysokou školou ekonomickou, je otevřít dveře lidem s postižením do malých a středních firem a společností.
Proč projekt vznikl
Jedním z prostředků, jak toho dosáhnout, jsou televizní spoty, v nichž vystupují jak sami postižení, tak některé známé osobnosti. Organizátoři projektu také pracují na vydání publikace o zaměstnávání lidí s postižením. "Publikace bude určena zaměstnavatelům a managementu středních firem," říká ředitel pražského Jedličkova ústavu Jan Pičman.
Součástí projektu je také organizace počítačových kurzů a následné služby podporovaného zaměstnávání pro vybrané frekventanty.
"Víme, že je dnes v Praze i celé republice mnoho různých agentur a organizací, které chtějí zlepšit kvalifikaci a kompetence žadatelů o práci z řad lidí se zdravotním postižením," řekl Sondám ředitel Pičman. "Jsme však přesvědčeni, že je třeba působit i na druhou stranu - na zaměstnavatele. Právě zaměstnavatelé jsou významnou cílovou skupinou projektu, jenž se snaží zmírnit obavy těch, kteří by byli ochotni přijmout do svých firem a společností lidi s postižením."
Cílem je ovlivnit postoje zdravých
"Vnímáme velmi dobře, že v posledních letech se objevila řada sdružení, agentur a společenství, které se snaží pomáhat lidem s nejrůznějším postižením. Poskytují jim informace, vzdělávají je, podporují, provázejí je a integrují do běžného života," shrnul ředitel Jedličkova ústavu J. Pičman. "Uvažovali jsme především o tom, že je třeba nejenom zvyšovat vzdělání, dovednosti a sebevědomí samotných lidí s postižením, z nichž řada studuje u nás, ale že je nutné ovlivňovat postoje druhé strany. Chtěli jsme připomenout, že je to otázka všech. Tedy i těch zdravých, úspěšných a bohatých, kteří by mohli do svých firem přijmout někoho s postižením. Skutečnost, že se tomu tak dosud v dostatečné míře neděje, není podle nás způsobena nějakou neochotou, ale spíše neinformovaností."
Projekt Otevřme dveře je podporován z prostředků ESF, státního rozpočtu a rozpočtu hlavního města Prahy. Chce přispět ke zlepšení situace lidí se zdravotním postižením na volném trhu práce.
Autor: Karel JENČÍK Zdroj: Sondy
|