EU vyšla vstříc zdravotně postiženým osobám
Evropská komise podepsala dokument o lidských právech, Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením. Na poslední chvíli ale odmítla podepsat doplňkový protokol týkající se procedury podávání stížností.
Souvislosti:
Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením, která byla v roce 2002 iniciována Mexikem, byla přijata 30. března 2007. První den ji podepsal rekordní počet zemí - 82, což je čtyřikrát více, než je stanovená hranice pro okamžitou platnost úmluvy.
Dokument obsahuje princip, že 650 milionů lidí na světě, kteří trpí zdravotním postižením, by mělo požívat stejných práv jako normální lidé. Úmluva chrání zdravotně postižené osoby před všemi druhy diskriminace a pokrývá občanská, politická, ekonomická, sociální a kulturní práva. Zavazuje smluvní strany nejenom k přijetí zákonů a nařízení dodržující tento princip, ale také k zajištění, aby v praktickém životě docházelo k lepší integraci zdravotně postižených lidí do společnosti.
Doplňkový protokol podepsalo 44 zemí. Povoluje jednotlivcům a skupinám podávat petice v případě porušení práv výboru OSN, když byly vyčerpány všechny možnosti na národní úrovni.
Témata:
Krátce před podpisem úmluvy Evropská komise ustoupila od svého plánu podepsat i doplňkový protokol, který zavádí proceduru podávání stížnosti v případě porušení práv upravených úmluvou.
Ke změně postoje Komise došlo poté, co Spojené království, Dánsko a Polsko vyjádřily obavy, právní dopady tohoto aktu by v oblasti zaměstnanosti byly příliš dalekosáhlé. Obávali se, že podpis Komise bude mít stejnou váhu, jako kdyby protokol podepsaly tyto země samy.
Protokol zavádí dvě procedury:
Proceduru individuálních stížností: Jednotlivec, který tvrdí, že byla v jeho případě porušena ustanovení úmluvy, může Výboru OSN pro práva osob se zdravotním postižením, jehož zřízení úmluva předpokládá, předložit sdělení. Po přezkoumání stížnosti může výbor podat návrhy a doporučení příslušnému státu.Proceduru vyšetřování: V případě vážného nebo systematického porušování práv úmluvy státem, může výbor vést vyšetřování. Výsledky šetření by měly být potom předány dotčenému státu.
Stanoviska:
Evropská komise uvedla: "Před zasláním stížnosti výboru musí jedinec v jakémkoli případě vyčerpat všechny dostupné opravné prostředky na národní úrovni, takže odvolání se k výboru nebude lehké."
Předseda Evropského fóra zdravotně postižených Yannis Vardakastanis úmluvu označil jako "největší úspěch 650 milionů zdravotně postižených osob na světě". Zároveň zdůraznil, že podpis úmluvy je pouze první krok.
Další kroky:
V současné době se vedou jednání o možném podpisu protokolu úmluvy. Tato otázka bude řešena na zasedání Rady EU. Komise a představitelé německého předsednictví jsou pro podepsání doplňkového protokolu. Ve dnech 21.-22. listopadu 2007 by měla na půdě Výboru regionů proběhnout konference o zdravotním postižení a rozvojové spolupráci.
URL | http://www.euractiv.cz//clanek/eu-vysla-vstric-zdravotne-postizenym-osobam
Zdroj: euractiv.cz
|