Výhoda pro znevýhodněné
Konference INSPO - Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami patří již k tradičním součástem akce Březen - měsíc internetu.Během samotné konference jsme našli několik inspirativních řešení, jak může internet a informační technologie pomoci nejen samotným handicapovaným, ale i zdravotníkům při komunikaci s osobami se specifickými potřebami.
On-line Centrum znakového překladu
Součástí velmi rozsáhlého projektu Celoživotní vzdělávání neslyšících je také vznik on-line Centra znakového překladu v Ostravě. Systém umožňuje vzdálenou audiovizuální komunikaci mezi neslyšícím, tlumočníkem znakové řeči a třetí osobou - například lékařem - v reálném čase. Kontaktním místem pro všechna spojení je Sport Centrum neslyšících v Ostravě.
Komunikace se odehrává pomocí osobního počítače vybaveného internetovým připojením, komunikačním softwarem, webovou kamerou pro spojení neslyšícího s tlumočníkem do znakové řeči a jakoukoli počítačovou reprosoustavou nebo hands-free sadou. Jako nejvhodnější se ukázal komunikační software CamFROG Advanced, který využívá kompresního video algoritmu H.264 zajišťujícího plynulý přenos obrazu při minimálních požadavcích na kapacitu internetového připojení.
Alternativním řešením pro použití webové kamery je videotelefon s vestavěnou kamerou, který je založen na otevřeném standardu SIP, využívá stejný komunikační algoritmus a jeho šestipalcový display postačuje pro komfortní komunikaci.
Neslyšící, který musel dosud v řadě případů čekat, než zdravotnické zařízení sežene znakového tlumočníka, může být nyní díky on-line službě okamžitě spojen se zkušeným tlumočníkem v Centru znakového překladu, které poskytuje tlumočení do znakové řeči pro celou Českou republiku.
Pro více informací viz http://proplnyzivot.osu.cz.
Ovládání počítače mrknutím oka
O systému I4Control jsme v MT psali již před dvěma roky - ještě předtím, než za něj jeho autorka Ing. Marcela Fejtová z katedry kybernetiky Fakulty elektronické ČVUT v Praze získala ocenění Česká hlava. Umožňuje osobám s motorickým postižením ovládat počítač pomocí pohybů očí. Základem je malá kamera, která je na hlavě uchycena pomocí brýlové obruby a snímá aktuální polohu oka, a to nezávisle na pohybu hlavy. Systém polohu průběžně vyhodnocuje a vysílá pokyny pro pohyb kurzoru na monitoru počítače. Klik či dvojklik je aktivován dostatečně dlouhým mrknutím. Díky volitelné časové konstantě lze odfiltrovat samovolné a neovladatelné pohyby očních víček. Zařízení I4Control doplňuje rozhraní EasyControl, které umožňuje k počítači připojit různé kompenzační pomůcky a jimi ovládat většinu aplikací. Pro více informací viz http://i4control.felk.cvut.cz.
Na letošní konferenci INSPO představila katedra kybernetiky další dvě počítačové periferie pro postižené vyvinuté v loňském roce - FingerSwitch a BlinkSwitch. První jmenovanou tvoří sada tlačítek, z nichž každé má specifickou funkci, například pohyb kurzoru nahoru či dolů, doprava a doleva nebo klik či dvojklik. Tvary tlačítek a jejich umístění je možné přizpůsobit stupni a druhu zdravotního postižení, lze je začlenit i do opěrky křesla apod.
Kompenzační pomůcka BlinkSwitch je založena pouze na detekci otevření nebo zavření oka. Představuje tak velmi jednoduchý prvek ovládání počítače.
Starý dobrý Morse
V oblasti informačních a komunikačních technologií pro handicapované působí také Chráněná ICT pracoviště Deep. Minulý rok představila na konferenci INSPO mobilní zařízení Deep 1, které používá k dorozumívání s okolím displej, na který postižený zadává písmena a slova pomocí osvědčené Morseovy abecedy. Systém využívá i kódů, kdy zadání určité sekvence znaků vypíše na displeji celou frázi - například pozdrav nebo poděkování.
Chráněné dílny vytvořily novou modifikaci Deep 007, která umožňuje zadávat do zařízení tečky a čárky Morseovy abecedy i jinak než jen dotykem prstů - například tlakem vzduchu při výdechu nebo stiskem rtů. Zařízení může být tedy vytvořeno v jakémkoli provedení, které nejlépe vyhovuje potřebám klienta. Sledují se klidové polohy dotyčného, aby kompenzační pomůcka byla pohodlná a plně vyhovující. Pro více informací viz www.deep.cz.
Mobilní žijí i za imobilní
Ústav sociální péče pro tělesně postižené v Habrovanech využívají i handicapovaní lidé, kteří se nemohou pohybovat a jsou zcela odkázáni pouze na lůžko. Ani to je však nemusí vyřadit z účasti na různých společenských akcích a každodenním životě ústavu. V Habrovanech zavedli bezdrátový internetový systém a někteří vozíčkáři mají na vozíku přidělanou otočnou IP kameru. Obraz z ní je přenášen do pokojů nepohyblivých obyvatel. Ti tak mají možnost sledovat pohyb jakéhokoli vozíčkáře s nainstalovanou kamerou ať už v budovách ústavu, nebo venku na procházce. Stávají se tak součástí každodenního dění a dokážou si například spojit některé dosud těžko identifikovatelné zvuky doléhající k nim z chodeb s činnostmi, kterých se sami nikdy nemohli zúčastnit.
Autor: Jat Zdroj: Medical Tribune
|