Most chce prostředky na bezbariérové cesty
Cestovat mimo centrum Mostu s kočárkem nebo dokonce na invalidním vozíku je náročný a často i nebezpečný úkol. Řada přechodů pro chodce končí vysokým obrubníkem, s vozíkem se tělesně postižení nedostanou ani do některých obchodů nebo restaurací. Magistrát by rád situaci ve městě zlepšil, ovšem chce na to nějaké peníze od státu.
"Podáme žádost na příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Z programu určeného na zvýšení bezpečnosti dopravy a jejího zpřístupnění lidem s omezenou pohyblivostí bychom mohli dostat na projektovou dokumentaci," uvedl mostecký primátor Vlastimil Vozka (Sdružení Mostečané Mostu).
Papírová část prací přijde na 300 tisíc, stavební úpravy pak na 12 miliónů. Za ně by se lidé s omezenou mobilitou mohli bez větších problémů dostat od Technické školy ve čtvrti Velebudice do centra a odtud pak na nádraží, k budově katastrálního úřadu či na policii. "Existuje studie pro celé město, počítá s náklady 60 miliónů. Dosud jsme však nedostali žádný příspěvek, takže úpravy děláme ze svého," doplnila náměstkyně Hana Jeníčková (nezařazená).
Snížené nájezdy u přechodů pro chodce nebo sjezdy místo schodů buduje město při rekonstrukcích křižovatek nebo opravě infrastruktury. Pokud získá Most nějaké peníze z fondu, mohly by práce na úpravě trasy od učiliště a k nádraží začít ještě letos.
Národní rozvojový program mobility pro všechny vyhlásil Vládní výbor pro zdravotně postižené občany a Národní rada zdravotně postižených ČR už před třemi lety. Například sousední Chomutov se do něj zapojil bezprostředně po zahájení, vymyslel dokonce formulář žádosti o dotaci. Podařilo se mu dokončit už několik akcí. Vybudoval například bezbariérový přístup na historickou radnici, přechody ulice z hlavního nádraží, v Mostecké a Čelakovského ulici. Často akce platil ze svého. Například prosklené výtahy ve starobylé radnici přišly na půldruhého miliónu korun. Tělesně znevýhodnění nebo starší obyvatelé města se však bez potíží dostanou například na jednání zastupitelstva.
Na rekonstrukci hygienického zařízení s bezbariérovou toaletou naopak získal Chomutov dotaci z Ústeckého kraje. Na úpravu chodníků v rámci programu mobility dostal další milión korun. V plánech se pak objevily ulice Riegrova, Na Příkopech či Čelakovského.
Někdy se město nechalo inspirovat nápady lidí, kterých se úpravy nejvíc dotýkají. Například na žádost nevidomého občana upravilo bezbariérovou trasu z ulice Vršovců do budovy polikliniky.
Autor: Šárka Tonarová Zdroj: Právo
|