Peníze jdou od ledna přímo k postiženým
Snížené dotace do neziskových organizací částečně zapříčinila změna zákona o sociálních službách schválená v minulém roce.
Podle novely zákona mají lidé s postižením nebo senioři odkázaní na cizí pomoc od letošního roku dostávat peníze od státu (podle stupně postižení či "nemohoucnosti" jde o částky od dvou do jedenácti tisíc korun) přímo na ruku.
Mohou se sami rozhodnout, jak s nimi naloží: vyberou si, od koho budou pomoc požadovat a komu za ni zaplatí. Namísto v ústavu mohou zůstat doma a pomáhajícím může být někdo z rodiny či do domácnosti docházející terénní sociální pracovník. "Peníze mají jít přímo klientům, to je dobře. Jenomže v systému je poměrně zásadní problém. Pokud se neziskovky dostanou do existenčních potíží, budou mít sice klienti peníze, ale nebudou mít sociální služby kde pořizovat, protože řada organizací zanikne," obává se ředitelka vsetínského Občanského sdružení Letokruhy Helena Petroušková. Nová situace dostala do vážných potíží podobná sdružení v celé republice. Brněnská Liga za práva vozíčkářů, která se stará ve všech směrech o handicapované lidi téměř dvacet let, má vážné finanční problémy.
Přestala přijímat nové klienty, odmítá nové zaměstnance a umrtvila některé projekty. Předseda Národní rady zdravotně postižených České republiky Václav Krása však v tisku opakovaně uvedl, že systému věří.
Přestože stát stále favorizuje příspěvkové organizace, tedy ústavy a domovy důchodců, poměr se podle jeho slov určitě bude měnit ve prospěch neziskového sektoru.
"Tahle situace je přirozená, nejdřív musí vzniknout poptávka," říká Krása.
Autor: (jfg) Zdroj: Mladá fronta DNES
|