Rodiče neví, zda zaplatí asistenty
Měsíc před začátkem platnosti sociálního zákona rodiče netuší, kolik peněz budou brát na své postižené dítě.
Obavy, zda budou mít rodiče postižených dětí nakonec peníze na platy pro takzvané osobní asistenty pomáhající jim s péčí o jejich potomky, vnesla blížící se platnost nového zákona o sociálních službách. Dnes ovšem ani odborníci nedokážou přesně říct, zda od prvního ledna problémy s placením skutečně nastanou. "Nejistota, to je asi nejvýstižnější slovo," shodují se zástupci jednotlivých organizací.
"Takové obavy tu samozřejmě existují a myslím, že jsou oprávněné, ale nelze říct, jak bude vše skutečně vypadat. Dnes, pár týdnů před začátkem platnosti zákona, vlastně ještě stále nikdo nic moc neví," mínil ředitel olomoucké speciální školy a školského zařízení pro děti a žáky s více vadami Credo Rostislav Libíček. Bude na rodičích, zda se i po Novém roce rozhodnou dále si najímat a sami platit asistenta, nebo zvolí jinou sociální službu.
Podle Libíčka ale ani samotní rodiče v současné době stále ještě neví, kolik přesně budou na své postižené dítě pobírat peněz. Nemohou si tak ani udělat předběžný "rozpis" služeb, na které finance použijí.
"Problémy s osobní asistencí mohou opravdu nastat, rodiče postižených dětí by vpodstatě měli platit celou sociální část služeb. Ale předpokládám, že tyto potíže budou v rámci platnosti nového zákona z těch menších," dodal ředitel Dětského centra 90 v Topolanech u Olomouce Martin Tichý.
Podle něj se totiž klienti využívající pomoci osobních asistentů bez takové služby prakticky neobejdou. Proto budou rodiče nejspíš jejich práci platit i v budoucnu. "Zhruba první půlrok po spuštění nového systému bude hodně komplikovaný, než se zjistí, o jaké služby mají lidé zájem a na které mají peníze," řekl Tichý.
Problém tak může vzniknout hlavně tam, kde na osobní asistenty přispívaly organizace i z různých grantů a dalších zdrojů, ale nově jejich práci budou muset hradit samotní klienti.
Ve školách či školkách, do kterých chodí zdravotně či mentálně postižené děti, by to platit nemělo. Tam v drtivé většině případů žádají o takzvané pedagogické asistenty. A ti dostávají mzdu z jiných finančních zdrojů. "Máme u nás v běžné mateřské škole integrované dva autisty, ale problém s osobními asistenty tu nehrozí, protože máme pedagogické asistenty, kteří jsou placeni z jiné kapitoly," souhlasila ředitelka Mateřské školy v Ústíně Jitka Studená.
Obdobně reagovala vedoucí učitelka mateřské školy při fakultní nemocnici v olomoucké Mošnerově ulici: "K nám chodí samé postižené děti, ale protože patříme pod zdravotnické zařízení, máme zde také zdravotní sestry, takže ani nás se situace v tomto směru nejspíš od nového roku nedotkne."
Autor: JITKA MOŤKOVÁ Zdroj: Mladá fronta DNES
|