Dnes je Středa, 11. prosince 2024, svátek má Dana
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 7004
 
Webinfo


 

15.11.2006, 11:31 - rubrika " Služby "
Sociální služby ohroženy

Pardubický kraj tvrdí, že na sociální zařízení chybí 200 milionů korun.

Sociální služby v Pardubickém kraji čekají velké změny.

Od Nového roku budou nemohoucí lidé dostávat peníze přímo na ruku a sami se rozhodnou, zda si budou platit pobyt v ústavu nebo třeba člověka, který o ně bude pečovat doma.

Zákon o sociálních službách zlepší situaci postižených lidí, na druhou stranu ale jeho spuštění ohrožuje fungování sociálních zařízení.

"Vláda potvrdila pro náš kraj na příští rok dotaci na sociální služby ve výši 200 milionů korun. Na to, abychom udrželi stávající zařízení sociální péče v Pardubickém kraji v chodu, bychom podle našich odhadů potřebovali dvakrát více peněz. Pokud stát tento rozdíl nedorovná, hrozí, že se systém sociálních služeb v Pardubickém kraji zhroutí," uvedl pardubický krajský radní pro sociální záležitosti Miloslav Macela. Vedoucí odboru sociálních věcí Hradeckého kraje Martin Scháněl dokonce tvrdí, že zákon je hazardní hrou s lidskými životy.

Ústavy netuší, zda nepřijdou o své klienty

V čem je problém? Ústavy mohou přijít o část svých klientů, a tedy i o peníze, které nutně potřebují.

Navíc jim hrozí, že v přechodném období na začátku roku zůstanou bez peněz.

Podle ředitelky Domova důchodců v Ústí nad Orlicí Marcely Šlesingerové ale hromadný odchod klientů z podobných zařízení nehrozí.

Postarat se o starého nebo mentálně postiženého člověka je totiž pro laika hodně problematické.

"Spíš mám strach z přechodného období. Přiznání příspěvku může trvat i tři měsíce, během kterých nám budou peníze od klientů chybět. Od roku 2008 bychom už měli provoz bez problémů platit hlavně z peněz od klientů," řekla Šlesingerová.

Domovy důchodců, pečovatelské služby či ústavy sociální péče se dostanou do konkurenčního prostředí. Budou muset své klienty přesvědčit, že jejich služby jsou pro ně ty nejlepší.

"Příspěvky na péči dají klientům možnost si vybrat, u koho a jaké služby si za ně koupí, zda zůstanou doma nebo dožijí v nějakém domově důchodců. Pro ústavy, domovy důchodců a další organizace poskytující sociální služby se příspěvky stanou hlavním zdrojem příjmů," řekl Macela.

Zařízení, která nabízejí ošetřovatelské služby, přepravu postižených, osobní asistenty či dovážení obědů, nyní čeká konkurenční boj.

"Musíme být kvalitní, a zároveň cenově dostupní. Jinak si naše služby prostě klient nekoupí," řekla vedoucí střediska sociálních služeb Salvia ve Svitavách Ludmila Benešová. Zákon, který ještě v minulém volebním období prosadila ČSSD, má politické pozadí. Rivaly jsou v něm už tradičně ODS a ČSSD. Zákon totiž bere krajům právo rozdělovat peníze a vrací ho přímo ministerstvu práce a sociálních věcí. A kraji, který vede ODS, se to nelíbí.

Autor: VÍTĚZSLAV DITTRICH
Zdroj: Mladá fronta DNES
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 15.11.2006, 13:31 - marešová irena :
a o co jde ústavům?O člověka jako takového nebo o jeho peníze?Ať se každý rozhodne,kde chce žít,nakonec to zaručuje charta lidských práv.Už takhle lidé v domovech důchodců platí horentní částky,jenže ústavům jde ještě o peníze,co dostávají od státu.Stejné jak v dětských domovech.Jsou placeni od lůžka,tedy za hlavu.A v domovech důchodců zase takový přepych není.
* 15.11.2006, 15:01 - Čtenář :
Dobry den,tak Vam ani nevim o co lidem jde.Mam sama syna,ktery je postizeny,pobira castecnou bezmocnost a dnes jsem rada,ze ho mam doma uz 4 roky.Drive jsem s nim byla doma za totality no hruza.Pak jsem ho v 7 letech dala do ustavu a zjistovala jsem postupne jak se k nemu chovaji,kdyz Vam nic nerekne jelikoz nemluvi.Mate pravdu od statu tam jdou na hlavu velike penize,ktere mi ani nepobirame a ani pobirat nebudem!!!Ted jsem radsi,ze ho mam doma i za tak malo penez co dostavam na osobu blizkou.Kontrola nad ustavy zadna neni a pece u techto lidi je strasna!!!
* 16.11.2006, 16:28 - Tono :
"Zákon o sociálních službách zlepší situaci postižených lidí" - Domnivate se, že když bude v pravomocech magistrátů určovat výši příspěvku za bezmocnost, že se situace zlepší? Mam zkušenost, že jestli existuje jakákoliv skulinka, jak příspěvek nepřidělit, tak nebude. V lepším případě pak v nejmenší možné míře. Neochota a nechuť magistrátních úředníků poradit postiženému je na Zlínském magistrátu přímo pověstná.
* 17.11.2006, 15:20 - Čtenář :
Pokud chce být někdo v ústavu -v domově důchodců a být zaopatřeb, tak je pochopitelné, že si služby bude muset zaplatit a taky z drhé strany je bude muset dostat, než dosud vše bylo paušálně. Takže o co jde v domově důchodců, nehledě, že v přechodném období po dobu dvou let se jich toto netýtká. Horší to je pro lidid doma. Vyhláška k zákonu není a nejsou tudíž formuláře a tak od ledna asi lidé přijdou o příspěvěk k inv. důchodu, než se to vše dá do pořádku. Nevím, proč ústavy pořád skuhrají, peníze budou mít přímo od klientů a to za služby, které jim SKUTEĆNE poskytnou.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie