Přežijeme? Ptají se v ústavech
Od Nového roku budou peníze od státu dostávat přímo potřební lidé, zákon má ale mnoho kritiků.
Sociální služby v Královéhradeckém kraji čekají velké změny. Od Nového roku budou staří, nemohoucí a postižení lidé dostávat peníze od státu přímo na ruku a bude záležet jen na nich, zda si zaplatí pobyt v domově důchodců, ústavu sociální péče, nebo peníze dají rodině, která se o ně postará. Zákon o sociálních službách začne platit od ledna příštího roku, už nyní se ale ozývají hlasy, které ho ostře kritizují. Vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví krajského úřadu Martin Scháněl dokonce tvrdí, že zákon hazarduje s lidskými životy.
Státní rozpočet příští rok příliš štědrý nebude
Navíc státní rozpočet na příští rok vůči potřebným příliš štědrý není. Podle hradeckého krajského radního Miloslava Plasse by sociální organizace v kraji potřebovaly 560 milionů ročně, ministerstvo práce a sociálních věcí jim ale přislíbilo jen 221milionů korun. Dalších sto milionů by měly domovy důchodců či ústavy pro postižené vybrat od svých klientů, kterým tuto částku stát vyplatí na příspěvcích. Ústavům a pečovatelským domovům ale dnes nikdo nezaručí, že nemohoucí lidé peníze od státu utratí zrovna u nich. Některá zařízení se proto obávají, zda budou schopna zajistit všechny služby.
"Tento způsob podpory je velmi snadno zneužitelný. Když dáte lidem vybrat, zda mají platit pečovatelské služby, nebo dát peníze rodině, dají je rodině. V horším případě si je od nich rodina vezme sama a oni zůstanou bez pomoci," obává se Scháněl.
Do tří měsíců budeme bez peněz, obávají se ústavy
V některých ústavech si už spočítali, jak dlouho s ministerskými penězi vydrží. "Spočítali jsme si, že od ministerstva dostaneme zhruba 800 tisíc korun měsíčně, na náš provoz bychom ale potřebovali 1800 tisíc. Měsíčně nám tedy bude chybět milion korun, v březnu to budou tři, odpojí nám elektřinu, dodavatelé nám přestanou dovážet jídlo," líčí katastrofický scénář svého zařízení ředitel Ústavu sociální péče pro mentálně postiženou mládež a dospělé ve Skřivanech Slavomil Štefan.
Jiní ředitelé naopak míní, že zákon je spravedlivější než ten, který platil dosud.
Přežijeme? ptají se v ústavech sociální péče
"Myslím, že princip zákona bude ku prospěchu. Otázkou ale je, jak bude provoz zařízen finančně. Lidé, kteří už v domovech důchodců jsou, v nich asi zůstanou. Jinak to ale může být u těch, kteří o odchodu do domovů teprve uvažují. To však je smysl nového zákona: aby lidé dožívali doma a platili si ošetřovatele," míní ředitel Domova důchodců v Broumově Michal Pancer.
S ním souhlasí i někteří obyvatelé sociálních zařízení. "Pro mě se s novým zákonem nic nezmění. Moje děti se o mě postarat nemohou, nemají místo. Proto si bydlení v domově důchodců budu platit," říká osmdesátiletý Jan Schejbal z Domova důchodů v Lamperticích na Trutnovsku.
Déle jak pět měsíců nevydržíme, tvrdí úřad
Hradecký krajský úřad se domnívá, že peníze na sociální služby v Královéhradeckém kraji budou podle posledních propočtů stačit jen na prvních pět měsíců, pak bude jednotlivým zařízením hrozit i zánik.
"Z dalších zdrojů je třeba pro celou Českou republiku nalézt až tři miliardy korun," tvrdí Plass.
Jablkem sváru není jen skoupý státní rozpočet, kvůli němuž se nedostává peněz na provoz všech služeb pro potřebné. Zákon, který ještě v minulém volebním období prosadila ČSSD a o němž se v Poslanecké sněmovně diskutovalo od roku 1992, má totiž politické pozadí. Rivaly jsou tradičně ODS a ČSSD. Ustanovení totiž bere krajům právo rozdělovat peníze a vrací ho přímo ministerstvu práce a sociálních věcí.
Krajskému úřadu, který vede ODS, se to nelíbí. Domnívá se totiž, že místní lidé vědí, kde je třeba peněz, lépe než úředníci na ministerstvu. Proto chce od státu dostávat peníze a sám je rozdělovat mezi jednotlivé sociální organizace.
Faktem ale je, že v minulosti, jak o tom MF Dnes informovala, žádali o dotace ředitelé jednotlivých sociálních organizací v kraji, kteří zároveň krajský rozpočet schvalovali. Tím se podle společnosti Transparency International dostávali do střetu zájmů.
Zákon začne platit v lednu. Politici, kteří ho kritizují, budou nyní usilovat o jeho novelizaci a současně o změnu státního rozpočtu.
Autor: MAGDALENA SODOMKOVÁ Zdroj: Mladá fronta DNES
|