Nový zákon: Velká změna v sociálním zabezpečení
Lidé, závislí na službách, mohou od 1. ledna 2007 rozhodovat sami za sebe.
Od ledna příštího roku vstoupí v platnost nový zákon o sociálních službách, který pomůže nejen lidem se zdravotním postižením řešit snadněji a podle potřeby svoji nepříznivou sociální situaci. Podle odborníků přináší největší změnu v sociální oblasti od dob Marie Terezie.
Pardubice - Nový zákon č. 108/2006 Sb. přesně vymezuje placené a neplacené sociální služby, zároveň přesně charakterizuje stupně míry závislosti a podle nich odstupňuje výši příspěvku pro děti od jednoho roku, mládež a dospělé.
Každý sám za sebe
Nejvýznamnější změnou je skutečnost, na základě které si každý sám svobodně a aktivně rozhodne o tom, jaké sociální služby využije, v jakém rozsahu a u kterého poskytovatele. "Zákon přináší změnu v podobě odsouhlaseného příspěvku na péči. Nahradí dosavadní zvýšení důchodu pro bezmocnost a příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu," říká ředitelka České abilympijské asociace (CAA) se sídlem v Pardubicích Iva Dolečková a dodává: "Současně umožní výběr sociální služby a její finanční uhrazení." Nárok na příspěvek budou mít hlavně lidé, kteří z důvodu nepříznivého zdravotního stavu jsou závislí na pomoci druhé osoby v tom, aby si udrželi svůj životní standard, práci, zájmy, fyzickou kondici a mohli tak žít ve společnosti způsobem, který je pro ně běžný.
Žádost o příspěvek lze podat k 1. lednu 2007 a Ester Vídeňská, která má v CAA na starosti sociální poradenství, informuje o tom, kam se bude možné s touto žádostí obrátit: "Na obecní úřad obce s rozšířenou působností, v jejímž spádovém území má žadatel trvalý nebo hlášený pobyt - těchto obcí je na našem území celkem 205, v Praze pak jejích dvaadvacet městských částí. Na těchto úřadech všichni zájemci najdou potřebný formulář."
Nevyplatí zpětně
Důležité je, že podle nového zákona mají automaticky nárok na příspěvek ti, kterým náleželo zvýšení důchodů pro bezmocnost a na něž druhá osoba pobírala příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu. Díky tomu nebudou muset začátkem dalšího roku podávat žádost a příspěvek jim začne být vyplácen již v lednu příštího roku. Ostatní si budou moci o příspěvek zažádat.
Příspěvek bude vyplácen nejdříve od počátku kalendářního měsíce, ve kterém bylo zahájeno řízení o jeho přiznání, nebude se vyplácet zpětně od vzniku nároku.
Jak bude probíhat přiznání příspěvku o péči a které věci se budou posuzovat, vysvětluje Iva Dolečková: "Při posuzování se bere v úvahu nepříznivý zdravotní stav žadatele. Na základě vyjádření praktického i odborných lékařů, případně funkčního vyšetření jej vyhodnotí lékař úřadu práce v místě bydliště žadatele."
Obecní úřad obce s rozšířenou působností zároveň dělá sociální šetření, při němž sociální pracovník v domácím prostředí zkoumá, jak je žadatel soběstačný a schopný samostatného života. Míra závislosti vychází z úkonů běžného každodenního života, při nichž potřebuje žadatel pomoc nebo dohled.
"Úkonů vyjmenovaných v zákoně je celkem šestatřicet, vyhláška pak přesně popisuje postupy, které musí posuzovatelé dodržovat," říká Ester Vídeňská.
Nové kompetence
Předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása celou problematiku charakterizoval velice trefně a výstižně: "Zákon je nový v tom, že dává kompetence klientům. Já říkám - z malých dětí dělá dospělé občany, protože umožňuje lidem se zdravotním postižením, kteří jsou závislí na službách, aby rozhodovali sami za sebe."
Autor: JAROMÍR FRIDRICH Zdroj: Hradecký deník
|