Pracovní rehabilitace zdravotně postižených v Jihomoravském kraji
Projekt Systém péče o ZP formou pracovní rehabilitace občanů evidovaných na úřadech práce Jihomoravského kraje je zaměřen na osoby se zdravotním postižením dlouhodobě evidované na úřadech práce (ÚP), které jsou ohroženy sociálním vyloučením zejména ze zdravotních důvodů a které jsou ochotny aktivně se podílet na svém budoucím zařazení do sociálních a pracovních aktivit.
Projekt, který probíhá od 1. prosince 2005 do 30. listopadu 2007, je uceleným souborem diagnostických, vzdělávacích a poradenských aktivit, které lze rozdělit do několika tematických částí: výběr uchazečů, bilanční diagnostika včetně ergodiagnostického vyšetření, nespecifické a specifické vzdělávací aktivity k prohloubení profesní přípravy, pracovní rehabilitace a úprava pracovních návyků při absolvování čtyřměsíční praxe. Při umísťování účastníků na pracovní místa je nápomocna Agentura práce. Během 24 měsíců absolvuje kurz 48 účastníků ve skupinách po dvanácti. Projekt probíhá souběžně v Brně (pro uchazeče z ÚP Brno-venkov) a v Hodoníně (pro klienty ÚP Hodonín).
Do konce května letošního roku byly ukončeny vzdělávací moduly kurzem Základy práce s PC. V současné době je část účastníků zaměstnána (7), někteří ukončili účast v kurzu ze zdravotních důvodů (2), jeden účastník byl přijat na studium maturitního oboru mechanik-elektronik, dva jsou v pracovní neschopnosti, jedenáct je na praxi, jedna účastnice nastupuje na RE-skladový logistik, tři mají příslib zaměstnání do 1. října a dva skončili evidenci na ÚP a tím i účast v kurzu z důvodu vyřazení na vlastní žádost (zůstanou v domácnosti z důvodu péče o děti a seniory v rodině).
Dosavadní úspěchy projektu
Kurz zvyšování osobní efektivity s prvky bilanční diagnostiky (BD) absolvovalo všech 24 účastníků prvního běhu, stejně i ergodiagnostiku. Kurzu PC se zúčastnilo 22 účastníků, ze zbývajících už byl jeden zaměstnán a dalšímu nedoporučil kurz lékař (zdr. důvody).
U všech účastníků byly vypracovány individuální akční plány (na základě výstupů z BD a ergodiagnostiky a pohovorů s klienty). Tyto jsou podle potřeby a aktuální situace měněny a mají pomoci k tomu, aby ani jeden účastník nemusel kurz ukončit z důvodu, že bychom si nevěděli rady, jak mu dále pomoci. Atmosféra v kurzu je velmi přátelská a tvůrčí. Díky dobré spolupráci všech členů realizačního týmu včetně partnerů se daří na základě individuálního přístupu ke každému účastníkovi naplňovat představy našich klientů, vrátit jim naději, že i pro ně je možné uplatnění na trhu práce. Často se podaří zbavit je po dlouhé době sociálního vyloučení.
Příběh jednoho účastníka kurzu
Pan M. má věk kolem 40 let, na úřadu práce je evidován sedm let. Je vyučen obuvníkem ve Snaze Brno (dvouletý učební obor). Má zdravotní problémy se srdcem a z tohoto důvodu vlastní průkaz ZPS. Je velmi uzavřené povahy, žije se svým otcem a těžko navazuje kontakt. Kurz PC zvládl jen v základních dovednostech s velkým úsilím vlastním, ale hlavně lektora. Hledali jsme praxi blízko místa bydliště, protože pan M. se těžko orientuje v Brně. Měli jsme obavy, že na pracoviště sám nedojede. Podařilo se ho umístit na praxi spolu s dalším účastníkem kurzu, který dojíždí do Brna stejným spojem, do chráněných dílen Horizont. Zde se provádí jednoduchá kompletace součástek pro německou automobilku.
Po prvním dnu praxe musel ukončit práci druhý účastník po prohlídce lékaře specialisty, který konstatoval náhlé zhoršení zdravotního stavu a další práci nedoporučil. Naopak pan M. na praxi nejen velmi úspěšně začal, ale dnes pokračuje už druhý měsíc a je velmi spokojený. První dny s ním jezdil jeho otec, dnes zvládá dojet sám bez problému a od druhého týdne praxe požádal o prodloužení pracovní doby z šesti hodin na plný úvazek. Je mu poskytována přímá podpora (jízdné a zaplacení oběda). Reference z pracoviště jsou velmi dobré, a tak věříme, že panu M. se podaří získat právě zde zaměstnání.
Autor: Ing. R.Vlachová, ved.projektu OPRLZ 2116 Zdroj: Noviny MPSV |