Dnes je Čtvrtek, 2. ledna 2025, svátek má Karina
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 7077
 
Webinfo


 

13.09.2006, 10:20 - rubrika " Bariéry "
Děti vozíčkáři mají otevřené dveře

V Plzni jsou dvě kompletně bezbariérové základní školy.

Soužití se zdravotně postiženými si pochvalují nejen učitelé, ale prospívá i dětem.

V Plzni jsou ze 26 škol spravovaných městem zatím dvě školy kompletně bezbariérové a na dalších školách se na úpravách postupně pracuje. "Děti vozíčkáři navštěvují především 31. ZŠ. U většiny ostatních základních škol jsou umožněny bezbariérové přístupy buď nájezdovými rampami nebo schodišťovými plošinami a výuka dětí vozíčkářů je přizpůsobena tak, aby probíhala vždy jen v podlaží, kam je umožněn bezbariérový přístup. V tomto podlaží je zpravidla vybudováno i bezbariérové WC," shrnuje situaci na školách v Plzni vedoucí hospodářského oddělení plzeňského magistrátu Miroslava Chottová. "Například ceny plošin se pohybují podle druhu cca mezi 200 až 400 tisíci Kč za jednu plošinu. Výstavba bezbariérového WC se může vyšplhat na půl milionu," vypočítává Chottová.

O letošních prázdninách například 1. ZŠ v Plzni instalovala dvě schodišťové plošiny v hodnotě 680 tisíc Kč, na které jí byl poskytnut investiční příspěvek z rozpočtu města. "Město zatím žádné zvláštní dotace na bezbariérovost škol nezískalo, nicméně budeme podávat žádost o finanční prostředky v rámci "Národního rozvojového programu mobility pro všechny" pro rok 2007," doplňuje Chottová.

Nejvíce dětí na vozíku navštěvuje 31. ZŠ E. Krásnohorské v Plzni je škola již kompletně bezbariérová. "V loňském roce jsme postavili nové toalety pro vozíčkáře. Několik let už u nás funguje speciální učebna a pracují zde asistenti, kteří vozíčkářům pomáhají s přemísťováním i učivem," říká zástupkyně ředitele Miluše Kurzová. Školu bude letos navštěvovat jedenáct dětí s postižením, z toho je osm žáků na vozíčku.

Školy bez bariér v Plzni

* Z celkem 26 základních škol zřizovaných městem Plzní k 1. září 2006 jsou kompletně bezbariérové dvě školy - 4. ZŠ Kralovická a 31. ZŠ E. Krásnohorské.

* Školy, kam dosud není bezbariérový přístup: 2. ZŠ Schwarzova, Benešova ZŠ a MŠ Doudlevecká, Masarykova ZŠ Jiráskovo náměstí, 13. ZŠ Habrmannova, 16. ZŠ Americká, 17. ZŠ a MŠ Malická, 20. ZŠ Brojova, 21. ZŠ Slovanská alej (bezbariérová pouze relaxační zahrada), 25. ZŠ Chválenická (bezbariérový vstup pouze do tělocvičny), ZŠ a MŠ Božkov, Tyršova ZŠ a MŠ Černice a ZŠ Újezd.

Autor: ALENA MAREŠOVÁ
Zdroj: Plzeňský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2025 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie