I handicapovaní lidé mají právo žít bez bariér
Vyspělost národa je posuzována podle různých hledisek.
Jedním z nich je i to, jak se chová k lidem, kteří jsou z různých důvodů znevýhodněni. Patří k nim především zdravotně postižení.
Za nevidomými chodí i muzikanti
České Budějovice - Jaké služby chtějí nevidomí od Tyflokabinetu nejčastěji? Podle jeho vedoucího Antonína Tůmy. "Například průvodcovské služby, kdy zejména starší klienti chtějí doprovázet na úřady, do nemocnice, nebo děti, ty zase vodíme od vlaků, autobusů, ze školy," naznačil.
Malá kapesní zvětšovací kamera. "Klient si ji může vzít s sebou a přečíst si tak ceny v obchodě nebo jízdní řád na autobusovém nádraží,". Kromě toho Tyflokabinet nabízí zvětšovací skla až do dvacetinásobku a pokud ani toto nestačí, lidé se zbytky zraku mohou využít Kepplerovu soustavu, která zvětšuje až třicetinásobně.
"Máme také kompletní vybavení pro sebeovládání, jako jsou mluvící váhy do domácnosti, sušička na ovoce, mikrovlnka," naznačil.
Tím ale služby pro nevidomé nekončí. "Máme v celém kraji čtrnáct vodicích psů, scházejí se každé první pondělí v měsíci a kromě toho dvakrát za rok zveme lidi z výcvikového střediska, aby doladili situace, kdy třeba pejsek úplně přesně neovládá to, co klient potřebuje," doplnil.
V Tyflokabinetu Prostor je také na odborné přednášky a to jak lékařské, tak i společenské.
"Příští sobotu odjíždějí děti na týdenní rekondici, naučí se pracovat s počítačem. A za čtrnáct dní čeká to samé seniory," uzavřel Tůma.
Nevidomí mohou poznávat město
Českokrumlovsko - Integraci nevidomých občanů do společnosti zdravých lidí napomáhá akce Den s handicapem, která se každoročně koná v Českém Krumlově.
Především díky dlažbě z kamenných kostek, množství křivolakých ulic a také bariér zůstávají běžně krásy města pro tělesně i zrakově postižené lidi nedostupné. Vytvořit dočasné podmínky, které by handicapovaným umožnily alespoň jeden den poznávat krásy Krumlova, je právě cílem Dne s handicapem.
Do vybraných kulturních památek ve městě, jež jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO, budou moci zájemci se zdravotním postižením zavítat v doprovodu asistentů, kteří jim umožní vstřebat neopakovatelnou atmosféru starobylých památek.
Letošní den s handicapem se koná od 8. do 10. září. Na programu je kromě prohlídky města také plavecká soutěž pro zdravotně postižené nebo benefiční koncert.
Nevidomí mohou také využívat zvukovou knihovnu
Písek - Základní pomoc a poradenství mohou nevidomí, stejně jako ostatní zdravotně postižení lidé, najít v Centru pro zdravotně postižené.
"Naše centrum zajišťuje sociální poradenství, půjčujeme také kompenzační pomůcky. Pro nevidomé například televizní lupu, stroj s Brailleovým písmem, máme i bílou hůl. Provádíme také asistenci, to znamená, že doprovázíme klienty například na úřady, nebo na další pochůzky. Můžeme poskytnout také právní poradenství,".
Pro toho, kdo rád čte, je k dispozici zvuková knihovna, která má pro Jihočeský kraj sídlo ve strakonické knihovně. "Je tam na výběr tři a půl tisíc titulů všech možných žánrů a půjčují je zdarma i pomocí zásilkové služby,". Další pomoc ještě zajišťuje Tyfloservis v Českých Budějovicích, kde mají veškeré kompenzační pomůcky pro tuto skupinu obyvatel.
Lidé často netuší, jak mohou nevidomému pomoci
Strakonice. V současné době máme asi šedesát členů. Jedná se především o starší generaci.
Největší problém, se kterým se nevidomí podle Maříka setkávají v ulicích Strakonic, je nefunkční zvukové zařízení na přechodech pro chodce. Další omezení pro nevidomé je v přístupnosti k úřadům, kde chybí navigační zařízení. Nevidomí musí na úřad tedy vždy s doprovodem, aby se dostali tam, kam potřebují. "Velkým problémem ale zůstává, že lidé netuší, jak mohou svému nevidomému spoluobčanovi pomoci," shrnul Mařík.
Autor: zpravodajové JDB Zdroj: Českobudějovické listy
|