Dnes je Neděle, 24. listopadu 2024, svátek má Emílie
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Standardy sociální péč...
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 6956
 
Webinfo


 

31.05.2006, 09:46 - rubrika " Politika "
Od 1. července 2006 se zvýší minimální mzda

Od 1. července 2006 vzroste minimální mzda (MM) o 5,1 %. Měsíčně tak budou lidé, kteří minimální mzdu pobírají, dostávat místo současných 7 570 Kč 7 955 Kč. Minimální hodinová mzda vzroste ze 44,70 Kč na 48,10 Kč. Tento krok společně s dalšími opatřeními v oblasti zaměstnanosti, daní a sociální politiky směřuje k zatraktivnění pracovních příjmů před příjmy ze sociálních dávek.

Kromě pozitivního vlivu vedoucího k motivaci k práci a zlepšení životních podmínek zaměstnanců očekává Ministerstvo práce a sociálních věcí příznivý dopad také ve sféře podnikání. Tím, že se zvýší příjem lidí pobírajících minimální mzdu, bude možné snížit objem prostředků určených na mandatorní výdaje v oblasti sociálních dávek. A to zase umožní postupně snižovat daňové odvody zaměstnavatelům. Vyšší kupní síla obyvatel navíc rozšíří poptávku po zboží a službách, které firmy nabízejí (stimulace vlivu na růst výroby a služeb).

Minimální mzda je nejnižší peněžité plnění, které je zaměstnavatel podle zákoníku práce povinen poskytnout zaměstnanci za vykonanou práci. Výši a podmínky pro její poskytování stanovuje vláda svým nařízením. Naposledy se zvýšila od 1. ledna 2006. V podnikatelské sféře je možné dohodnout prostřednictvím kolektivní smlouvy minimální mzdu vyšší.

Minimální mzda byla v České republice poprvé zavedena v roce 1991, a to v jednotné výši pro celé území republiky. Její výše tehdy činila 2 000 Kč měsíčně.

„V roce 1998 byla úroveň čisté minimální mzdy o 30 % nižší než životní minimum samostatně žijící osoby. Lidem, kteří tehdy minimální mzdu pobírali, se nevyplácelo pracovat. Bylo pro ně výhodnější pobírat sociální dávky nebo pracovat tzv. načerno a zneužívat sociální systém. Dnes je po postupném navyšování minimální mzdy od roku 1999 situace jiná. Ve 2. pololetí 2006 přesáhne minimální mzda v čistém vyjádření životní minimum o 52 %. A to je bezesporu pozitivní fakt,“ říká místopředseda vlády a minister práce a sociálních věcí Ing. Zdeněk Škromach.

Přes tento pozitivní vývoj ale minimální mzda ještě stále nezabezpečí nezbytný základní životní standard čtyřčlenné rodiny a nedosáhne obvyklých 50 % průměrné mzdy jako ve vyspělejších zemích EU. Po zvýšení MM od 1. 7. 2006 by mohl v ČR podíl čisté minimální mzdy k předpokládané čisté průměrné mzdě v národním hospodářství dosáhnout téměř 44 %.

Cena práce je v ČR v porovnání s některými evropskými státy poměrně nízká. „Vzhledem k současnému i předpokládanému příznivému ekonomickému vývoji a k rostoucí výkonnosti české ekonomiky je právě nyní vhodné cenu práce postupně navyšovat tak, abychom obstáli v konkurenci a postupně vytvořili podmínky pro přijetí Eura,“ dodává ministr Škromach. Zaměstnanci by měli dostávat za práci stejné hodnoty stejnou odměnu, a to nejen v rámci ČR, ale i v rámci EU.

Počet příjemců minimální mzdy je po celou dobu od jejího zavedení poměrně nízký. Podle Informačního systému MPSV o ceně práce, který zahrnoval ve 4. čtvrtletí 2005 odměňování cca 1,95 mil. zaměstnaných osob (tj. cca 48 % všech zaměstnanců ČR), pobíralo platnou minimální mzdu pouze 0,59 % pracovníků. Přestože je odměňování minimální mzdou častější v menších podnicích, než zahrnuje uvedený systém, lze očekávat, že MM budou i po jejím zvýšení pobírat pouze 2 – 3 % zaměstnanců. Jedná se především o pracovníky s nízkou kvalifikací, kteří vykonávají jednoduché práce.

Zvýšení minimální mzdy by nemělo mít podstatnější vliv na zaměstnanost obecně ani na zaměstnanost rizikových skupin. Vzhledem k příznivému ekonomickému vývoji by pro většinu zaměstnavatelů nemělo znamenat ani neúnosnou mzdově nákladovou zátěž. Svědčí o tom zkušenosti z předcházejících let, kdy se zvýšila zaměstnanost především v řadách zaměstnanců (ve 4. čtvrtletí 2005 vzrostla oproti 1. čtvrtletí téměř o 100 tis. osob) a stoupl také příliv zahraničních investic.

Autor: Mgr. Kateřina Beránková, tisk.mluv. MPSV
Zdroj: Noviny MPSV
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 31.05.2006, 12:16 - Čtenář :
Poslední předvolební výkřik končícího ministra. "Zaměstnanci by měli dostávat za práci stejné hodnoty stejnou odměnu, a to nejen v rámci ČR, ale i v rámci EU. " - Proč soudruh ministr ve stejné logice nezajistil stejné důchody a soc. dávky jako jsou v EU.
* 31.05.2006, 13:01 - Čtenář :
Někteří zaměstnavatelé vyplácejí minimální mzdu i za kvalifikovanou práci,dá se s tím něco dělat?
* 31.05.2006, 13:25 - Vaše jméno - nepovin :
Pokud pobíráte jste tělesně postižení a pobíráte invalidní důchod ,tak vám zaměstnavatel s přehledem dá polovinu minimální mzdy. A vy jen můžete držet hubu a krok / i když ten krok těžko / ., protože jinou práci neseženete.
* 31.05.2006, 13:40 - Čtenář :
Protože je mu to umožněno. "Nařízení vlády č. 333/1993 Sb., o stanovení minimálních mzdových tarifů v následných novelizací stanoví i toto : Ve stanovených situacích jsou uplatňovány nižší (měsíční i hodinové) sazby minimální mzdy: ·90% uvedených částek, jde-li o první pracovní poměr nebo obdobný pracovní vztah zaměstnance ve věku 18 až 21 let, a to po dobu 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru nebo obdobného pracovního vztahu, ·80% uvedených částek, jde-li o mladistvého zaměstnance, ·75% uvedených částek, jde-li o zaměstnance, který je poživatelem částečného invalidního důchodu, ·50% uvedených částek, jde-li o zaměstnance, který je poživatelem plného invalidního důchodu, nebo o mladistvého zaměstnance, který je plně invalidní a nepobírá plný invalidní důchod. V roce 2006 se mzdy zvyšují 2x, od 1.1.2006 a od 1.7.2006 dle tabulky platného znění. Zaměstnavatel nesmí vyplatit menší základní mzdu, může však zvýšit základní mzdu dohodou.
* 01.06.2006, 12:02 - Čtenář :
Ale toto nařízení je špatné. Proč má částečně invalidní zaměstnanec, pracující na zkrácený úvazek, dostávat nižší hodinovou mzdu, než ostatní, když vykonává svou práci stejně kvalitně jako zdraví kolegové? Nad tím zůstává rozum stát.
* 01.06.2006, 12:38 - Čtenář :
Myslím si, že uvedené nařízení nikomu nic nenařizuje. Dává pouze možnost snížit minimální mzdu. Jestli někteří zaměstnavatelé tuto možnost využijí a jiní ne, potom je třeba se ptát proč. Jestli to třeba není i tím, že někteří zaměstnavatelé mají nárok na dotace na zaměstnání osoby se ZP / až 66% průměrného měsíčního platu/ a někteří ne.
* 02.06.2006, 10:41 - Čtenář :
I když zaměstnavatel dostává, nevyplácí.
* 05.06.2006, 21:47 - Čtenář :
Souhlasím, zaměstnavatel dostává,ale nevyplácí.
* 07.06.2006, 12:35 - Čtenář :
Proto tvrdím, že odbory jsou velmi důležité. Ovšem odbory pro zaměstnance, ne pro jejich vůdce, kteří se pletou do politiky.
* 14.07.2006, 15:26 - Čtenář :
Tato minimalni mzda plati i u brigadnika??Omlouvam se nejdou mi hacky a carky
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie