Dnes je Čtvrtek, 12. prosince 2024, svátek má Simona
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Organizace
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 7005
 
Webinfo


 

10.05.2006, 09:26 - rubrika " Služby "
Pomáhají postiženým dětem, aby se zařadily do kolektivů

V Základní, mateřské a speciální škole ve Staré Roli na Karlovarsku sídlí krajské Speciální pedagogické centrum, které pomáhá zdravotně postiženým dětem, jejich rodičům a učitelům s tím, aby se handicapovaní předškoláci a školáci dokázali začlenit do dětských kolektivů. Kromě karlovarského pracoviště působí v kraji ještě dvě pobočky centra, a to v Sokolově a v Mariánských Lázních. "Běžné pedagogicko-psychologické poradny se zabývají dětmi s poruchami učení. Naše centrum je poradenské a je tu pro děti se zdravotním postižením, mentálním i kombinovaným," vysvětluje ředitelka školy se speciálním centrem Jana Müllerová.

"Pracujeme pro školy. Ty se na nás obrací v případě, že chtějí integrační posudky pro žáky se zdravotním postižením. Na naše doporučení kraj schvaluje asistenta pedagoga, který s žáky s postižením pracuje," popisuje ředitelka. Dodává, že pracovníci centra dvakrát v roce sledují, jak integrace ve škole probíhá. "Dohlížíme, jak učitelé s postiženými dětmi pracují. Pro učitele to není lehké, těžce to zvládají," říká a poukazuje na to, že kvalitní integraci handicapovaných dětí do běžných kolektivů zatím schází odpovídající finanční podpora.

Krajské centrum však nepracuje jen pro školská zařízení. "Chodíme i do ústavů a také do rodin, kde jsou postižené děti," dodává ředitelka. Při této práci centrum na nepřekonatelné překážky nenaráží, přesto však, jak jeho ředitelka připomíná, finanční limity do jisté míry svazují. "To, co je zapotřebí, zvládáme. Svazuje nás ale například dopravní obslužnost. Za rodinami, kam dochází speciální pedagog, jezdíme někdy až do vesničky u Aše," říká Jana Müllerová.

Nově se Speciální pedagogické centrum, ve spolupráci se školami, ústavy a rodinami, zabývá dříve opomíjeným dětským zdravotním postižením -autismem. "Museli jsme udělat ve školách osvětu, říct o tom zdejším lékařům. Dříve musely děti postižené autismem jezdit na vyšetření až do Prahy. V Karlovarském kraji máme celkem 30 takových klientů," říká k tomu ředitelka. Dodává, že autismus může mít různou intenzitu. "Autistické děti, které chodí do školy, fungují v kolektivu dost dobře. Na naší karlovarské škole máme dvě takové děti pod supervizí vyškoleného pracovníka. Ten volí jiné metody, jak navázat komunikaci, když například autistické dítě nemluví," vysvětluje ředitelka.

Působení Speciálního pedagogického centra si rodiče chválí. Zeptali jsme se v jeho sokolovském pracovišti. "Hodně to pomáhá," říká ve Speciálním pedagogickém centru v Sokolově Jiří Vejmelka z Rotavy, který sem dojíždí se svou dcerkou Nikolou. "Líbí se mi na tom, že se tu učí formou hry. Ve škole je to samé učení. Ale hrou se děti také naučí," dodává.

Většina malých klientů, například s poruchou řeči či s hyperaktivním chováním, jsou předškoláci z mateřských škol na Sokolovsku. Jak práce s dětmi s různým postižením vypadá? "Neřešíme například vývojové poruchy učení, ale učíme děti tomu, aby zvládly školní docházku. Jde o rozumovou výchovu, řečovou výchovu, rozvoj grafomotoriky, jemné motoriky," vysvětluje pracovnice sokolovské pobočky Eliška Dvořáková. Se svými rodiči sem ale dochází i školáci. Většinou jde o děti s hlubokým mentálním postižením. "Takové děti byly dříve označovány za nevzdělatelné. Dnes má ale právo na vzdělání každý," podotýká pracovnice centra. Děti s hlubokým mentálním postižením se sice nenaučí plynně číst a psát, centrum jim ale pomáhá naučit se do jisté míry samostatnosti. "Učí se tu základní dovednosti pro sebeobsluhu, praktické činnosti. Jde o to, aby se dokázaly obsloužit," říká Eliška Dvořáková. Kromě práce s dětmi centrum spolupracuje se školami, kam jejich klienti dochází. "Pomáháme při zpracování individuálního výchovně-vzdělávacího plánu, vystavujeme integrační posudek. Učitelé na jeho základě volí zvláštní přístup ke zdravotně postiženému dítěti," vysvětluje pracovnice centra.

Speciální pedagogické centrum v Sokolově sídlí v ulici K. H. Borovského v budově středoškolského internátu. Rodiče, kteří by měli zájem sem se svým dítětem docházet, se mohou informovat na telefonním čísle 352 625 262.

Autor: ANTONÍN KUNC
Zdroj: Sokolovský deník
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
Žádné.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2024 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie