Praha má nové Centrum pro zdravotně znevýhodněné občany
„Zdravotní handicap neznamená, že nepatřím mezi vás!“ To je heslo nového Centra práce pro zdravotně znevýhodněné občany, které v Praze 4 slavnostně otevřeli místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a ředitelka společnosti B.P.T, která pracoviště pro handicapované lidi provozuje, Lenka Kohoutová. Akce se rovněž zúčastnil ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení Jiří Hoidekr.
Centrum práce v první etapě nabízí 28 nových pracovních příležitostí pro zdravotně znevýhodněné občany v administrativě, keramické dílně, obchodě s výrobky zdravotně postižených osob aj. Jeho cílem je umožnit všem zaměstnancům pracovat samostatně. Tak aby dokázali svou práci a výrobky sami prodat a prezentovat se. Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach popřál novému Centru hodně štěstí a příležitostí v jeho práci a ocenil jeho potřebnost. Jak sám dodává: „ Lidé se zdravotním postižením dost složitě shání zaměstnání a právě takovéto projekty jim mohou pomoci v aktivním návratu do normálního života.“
Pracoviště pro handicapované tvoří obchod s výrobky chráněných dílen s možností posedět u kávy a keramická dílna. Připravuje se také spuštění webového portálu s nabídkou volných pracovních míst pro zdravotně postižené osoby. Ambicí tohoto webu je zprostředkovávat práci i pro jiné společnosti, které mají zájem zaměstnávat osoby se zdravotním znevýhodněním.
Patnáct zaměstnanců nového Centra rovněž vykonává práci pro Českou správu sociálního zabezpečení. Podílejí se na digitalizaci dokumentů, které jsou uloženy v optickém archivu ČSSZ. Tito lidé nejsou zaměstnanci ČSSZ, pracují pro její dodavatelské firmy. Přesto je třeba říci, že se ČSSZ snaží vytvářet takové pracovní podmínky proto, aby mohla zaměstnávat zdravotně znevýhodněné občany. A jak říká ústřední ředitel ČSSZ Jiří Hoidekr, daří se jí to: „ČSSZ už řadu let překračuje povinný 4 % podíl zaměstnanců se zdravotním znevýhodnění. V roce 2005 u nás pracovalo 362 handicapovaných, přičemž celkem ČSSZ zaměstnávala téměř 8 000 lidí.“ ČSSZ s provozovatelem nového Centra práce chce také rozvinout projekt na podporu počítačové gramotnosti osob se zdravotním znevýhodněním a rovněž myšlenku sponzorování výpočetní techniky pro tyto občany.
Beránková Kateřina, Mgr.
tisková mluvčí MPSV
Mikešová Štěpánka, Mgr.
tisková mluvčí ČSSZ
Autor: Mgr. Beránková Kateřina, tisk.mluv. MPSV Zdroj: Noviny-MPSV |