Dnes je Neděle, 5. ledna 2025, svátek má Dalimil
Kontaktní E-mail  

reklama - Sdružení Veleta, o.s.Reklama
 Články   Legislativa   Pomůcky   Adresář služeb   Poradna   Periodika   Servis pro NNO   Diskuse   Ankety   Kontakty  


Vyhledávání

 
hledat v textech článků
pouze ve zvolené rubrice

 
Rubriky

Akce
Auto-moto
Bariéry
Bydlení
Finance
Internet
Inzerce
Jak na to
Legislativa
Literatura
Média
Názory
O nás
Politika
Pomůcky
Poradna
Příběhy nevidomých
Rozhovory
Servis pro NNO
Služby
Sport
Stalo se
Volný čas
Vzdělávání
Zajímavosti
Zaměstnávání
Zdraví
 
Nejčtenější články

 
Naposledy přidané

 
Info E-Mail

Máte-li zájem přijímat novinky našeho webu, zaregistrujte se.

 
   odhlásit

Počet odběratelů: 7086
 
Webinfo


 

27.04.2006, 10:02 - rubrika " Bariéry "
Jak zpřístupnit památky tělesně postiženým?

Seminář s tímto názvem se konal začátkem března v městě Boskovice. Setkali se zde zástupci měst, obcí, regionů a neziskových organizací s odborníky a pokoušeli se najít odpověď na otázku, jak sladit nároky na ochranu památek historických center měst s jejich zpřístupněním tělesně postiženým spoluobčanům.

Setkání, jehož se zúčastnilo téměř 60 účastníků, přineslo řadu zajímavých informací z různých pohledů. Poznatky expertů z akademické sféry či stavebního úřadu byly doplněny o zkušenosti zástupců neziskových organizací, hájících zájmy tělesně postižených. Ti za hlavní problém ve vztahu k bezbariérovým přístupům označují především nedostatečnou informovanost o bezbariérovosti přístupů pro tělesně postižené a ne vždy dokonalá technická řešení. Svůj pohled na problematiku prezentovali rovněž zástupci měst a krajů. Především na nich leží hlavní zodpovědnost za to, zda budou naše města přístupná všem, nebo budou vypadat spíše jako překážková dráha. Přítomné mj. zaujala prezentace kraje Vysočina, která představila projekt „Vysočina bez bariér“, jehož hlavním cílem je vytvoření kvalitní informační základny podávající přehled o stavu bezbariérových přístupů na celém území kraje. Účastníci rovněž ocenili prezentaci Konzultačního centra pro odstraňování bariér za práva vozíčkářů Brno, která mj. popisovala nejčastější nedostatky, s nimiž se vozíčkáři setkávají: zamčené plošiny, nedostupnost toalet, chybějící návody pro obsluhu zvedacích plošin apod. Jako příklad dobré praxe byl naopak prezentován brněnský hrad Špilberk, který je plně přístupný vozíčkářům a vybaven dobrým značením. S příkladnou spoluprací podnikatelů, města a neziskových organizací na projektech řešení bezbariérovosti budovy základní školy a denního stacionáře pro mentálně postižené děti seznámil účastníky náměstek primátora města Karviná Ing. Ondřej Brdíčko. Účastníky také zaujaly fotografie k dobrým, ale i špatným technickým řešením v rámci jednotlivých objektů.

Seminář se nejvíce zabýval technickými řešeními a problematikou pro tělesně postižené (zejména vozíčkáře). Překonávání jiných postižení (mentálně postižení, zrakově postižení aj.) a dalších bariér by měl být v budoucnu věnován samostatný seminář.

( Zdroj: Národní síť zdravých měst ČR )

Autor: red
Zdroj: Noviny MPSV
Zpet ZpětTisk upravit pro tisk
 
Komentáře ke článku
Infoposel.cz nezodpovídá za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo smazat ty příspěvky, které budou obsahovat vulgární výrazy nebo poškozovat dobré jméno tohoto webu.
 
* 27.04.2006, 10:36 - Miroslav Horyna. :
Seminář byl určitě užitečný. Drobnou chybu vidím v tom, že se zabýval "jen" tělesně postiženými. Bohužel i veřejností jsou zdravotně postižení vnímáni převážně jen jako tělesně postižení. Jako lepší řešení vidím komplexní přístup. Budou se tak v rámci jedné akce "odstraňovat všechny bariéry " a nemusí se dělat několik specializovaných seminářů podle druhu postižení a několik akcí na odstranění bariér podle druhu postižení.
 
Jaký je Váš názor?

 
Do pole "kontrolní kód" opište prosím číslo z následujícího obrázku
kontrolní kód

Kontrolní kód :

Copyright © 2000-2025 Sdružení Veleta, o.s., Developed by Robert Zaborowski, Pulzní magnetoterapie