Malým neziskovkám letos hrozí likvidace
Menších neziskových organizací v letošním roce v Jihomoravském kraji ubude. Nebudou mít totiž peníze na provoz, a tak zřejmě zkrachují. Některé z organizací už propouštějí, jiné drží nad vodou zaměstnanci, kteří provoz dotují ze svých platů.
Brno Ačkoliv letos kraj na jednoleté dotace menším projektům sociální pomoci vyčlenil přes deset milionů korun, řada neziskových organizací je blízko definitivnímu zrušení. Také v této oblasti dostaly nejvíc peněz diecézní charity. Řada ostatních neziskovek přišla o veškerou podporu.
Kraj jim nejdříve dotace zkrátil a pak ještě stanovil podmínku, aby jejich rozpočet byl vyšší než jeden milion korun. " Přestože jsme mohli mít kvalitní program, ale máme příliš levné služby, nemohli jsme být zařazeni do víceletého financování a získat tak potřebnou dotaci," komentovala situaci ředitelka brněnského sdružení Ratolest Lucie Vosečková. Organizací ročně projde více než šest stovek dětí a asi stovka dobrovolníků.
Sdružení neuspělo ani v programu jednoročního financování. " Zažádali jsme si o dotaci na podporu sociální prevence. Všechny naše programy byly právě takto nastaveny. Z důvodu nedostatku peněz se ale o tomto druhu dotace na kraji ani nejednalo," uvedla Vosečková.
Podobně je na tom sdružení Filia, které krom jiného pomáhá nemocným a tělesně postiženým lidem. " Musela jsem propustit tři zaměstnance. Jedna pracovnice po mně nyní navíc žádá odstupné. Od začátku roku sdružení financuji sama," reagovala ředitelka organizace Miluše Nechvátalová, která vidí problém v politickém rozhodování. " Není přece možné, aby někdo po organizaci, která má plnění rozpočtu čtyři sta tisíc ročně, najednou žádal plnění jeden milion korun," dodala Nechvátalová.
Naopak diecézní charity jsou spokojené. " Letos získaly všechny naše organizace akreditaci na víceleté financování a dotace kraje je navíc vyšší než v minulém roce," zhodnotil ředitel Oblastní charity Brno Stanislav Vlach.
Zdroj: Rovnost - Brněnský deník
|