Škola zajistí testy i doprovod
Při olomoucké univerzitě funguje centrum, které pomáhá se studiem postiženým vysokoškolákům.
Tělesně a jinak postižení posluchači Univerzity Palackého v Olomouci mohou nyní využívat řady služeb, které jim zkvalitní jejich studium. Při univerzitě totiž funguje Centrum pomoci handicapovaným, které pomáhá například studentům s postižením zraku či sluchu. Zázemí zde najdou také tělesně postižení nebo studenti se specifickými poruchami učení nebo s poruchami či obtížemi v komunikaci.
Centrum má celouniverzitní působnost a jeho aktivity směřují také k lidem, kteří se teprve k univerzitnímu studiu chystají. Pracovníci centra jsou připraveni pomoci handicapovaným ve všech sférách studentského života.
"Pokud je budoucí student například nevidomý, můžeme mu převést přijímací testy do Braillova písma, sluchově postiženým zase zajišťujeme tlumočení. Texty jsou ale z hlediska obsahu pro všechny uchazeče stejné," uvedla děkanka Pedagogická fakulty Univerzity Palackého Libuše Ludíková. To ale není všechno. "Centrum nabízí také průvodcovské služby. Pokud potřebuje nevidomý jednat s nějakými úřady, zajistíme mu doprovod. Pokud potřebuje tuto podporu vozíčkář, poskytneme mu ji také," dodala děkanka.
Postižení studenti mohou využívat také služeb konzultačního charakteru. "Poradíme jim třeba s tím, jak si vytvořit individuální studijní plán, tak aby byl pro ně zvladatelný. Konzultací mohou ale využívat i samotní vyučující, kteří se u nás například dozví, jak s handicapovanými studenty komunikovat," uvedla Ludíková. Centrum má speciální místnost, kde se studenti mohou věnovat samostudiu. K dispozici mají počítače, které jsou připojené k internetu. Počítače mají speciální softwarové vybavení pro nevidomé a braillskou tiskárnu. Posluchači si v místnosti píšou třeba diplomové nebo seminární práce," naznačila děkanka. Studenti mohou konzultovat problémy také přes internetový portál poradna.upol.cz.
Na tomto serveru najdou informace z oblasti vzdělávání osob se zdravotním postižením a s poruchami komunikace, včetně legislativy. "Stránky redigují pracovníci katedry specialní pedagogiky pedagogicke fakulty. Tím je zajištěna nejen jejich odborná kvalita, ale také provázanost s jinými poradenskými, konzultačními a asistenčními aktivitami realizovanými nejen u nás v Olomouci, ale také v jiných vzdělávacích institucích v České republice," doplnila Kateřina Vitásková z katedry speciální pedagogiky.
Centrum pomoci handicapovaným poskytuje veškeré služby zdarma.
Autor: RADEK VÁCLAVÍK Zdroj: Mladá fronta Dnes
|